21.07.2024 - Beydağı Haber Ajansı Malatya Haberleri

Ağbaba : İçler acısı bir durumla karşı karşıyayız

Ağbaba : İçler acısı bir durumla karşı karşıyayız

Ağbaba’dan Malatya’ya çağrı

“Doğanşehirli üreticileri zor gününde yalnız bırakmayalım”

Doğanşehir’de ürünleri para etmeyen elma üreticileri ağaçlarını kesmeye başladılar. Elmanın kilosunun kendilerine 60 kuruşa mal olduğunu ancak 20 kuruşa bile satamadıklarını belirten üreticiler yetkililerden destek bekliyor. Doğanşehir’e giderek üreticilerle görüşen CHP Milletvekili Veli Ağbaba başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere bütün belediyelere destek olunması çağrısında bulundu.

Hem Malatya’nın hem de Türkiye’nin en güzel elmalarının yetiştiği Doğanşehir’de son günlerde hızar sesleri yükselmeye başladı. Başta Sürgü olmak üzere Doğanşehir genelinde yaklaşık 3 bin elma ağacı kesildi. Perişan haldeki elma üreticilerini ziyaret eden CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba,Malatyalılara seslenerek  “Doğanşehir’i zor gününde yalnız bırakmayalım” dedi.

Perişan durumdayız

Doğanşehir Elma Üreticileri Birliği Başkanı İmam Tuncer, yapılan tahlillerle Doğu Anadolu bölgesinin aroması en iyi elmasının  Doğanşehir’de yetiştiğini, ancak yurt dışına gönderilen elmanın bu yıl gönderilemediğini, üreticilerin perişan olduğunu söyledi. Doğanşehir üreticisinin kan ağladığını belirten Tuncer, üreticiye mutlaka destek verilmesi gerektiğini söyleyerek; “Kayısıya alternatif olarak diktiğimiz elma ağaçlarını şu an söküyoruz. Perişan durumdayız.” diye konuştu.

Üretici daha kötü duruma düşmüş

Elma üreticilerini bahçelerinde İl Başkanı Enver Kiraz ile birlikte ziyaret eden CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, 3 yıl önce de Doğanşehir’e geldiğini, elmanın 10 kuruşa bile satılmadığını, üreticiye destek verilmesini söylemiştik. Şimdi geldiğimiz noktada elma üreticisinin daha kötü duruma düştüğünü görüyoruz.Artık elma yerlere dökülmüyor, ağaçlar kökünden kesiliyor. Doğanşehir’i, elmayı ve elma üreticisini bu duruma düşürenlere yazıklar olsun” dedi.

İçler acısı bir durumla karşı karşıyayız

Ağbaba, “geçmişte şeker pancarı vardı üretilmiyor. Elma, tütün ve fasulyeye bağlı bir ilçemiz. Ağaç sökmek en son çözüm yolu. Buraya kadar gelmişse durum vahim: Bu insanlar evlerine nasıl ekmek götürecekler, çocuklarını nasıl okutacaklar. 13-20 yıl daha ürün verecek ağaçlar kesiliyor. İçler acısı bir durumla karşı karşıyayız” ifadelerini kullandı.

Üreticiye destek çağrısı

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, elma üreticilerin son derece mağdur durumda bulunduklarını belirterek başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere bütün belediyelere destek olunması çağrısında bulundu. CHP’li Arguvan ve Hekimhan Belediyelerinin bu amaçla elma alıp dağıtacağını  belirten Ağbaba, diğer tüm belediyelerin ve  kamu kurumlarının da Doğanşehirli üreticiye destek olması gerektiğini ifade etti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın