18.07.2024 - Beydağı Haber Ajansı Malatya Haberleri

Ağbaba’dan DİVHAN satışına tepki Hekimhan’ın kaderiyle oynamayın

Ağbaba’dan DİVHAN satışına tepki Hekimhan’ın kaderiyle oynamayın

Ağbaba, Erdemir’in Hekimhan’daki tüm varlıklarını satışa çıkarmasını eleştirerek “Madenler ve tesisler Hekimhan halkının malıdır. Burası sizlerin alınteriniz. Buradaki mülkler binalar Hekimhan Belediyesi’ne devredilmelidir. Bunun için gereken girişimleri yapacağız”dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, beraberinde parti il başkanı Enver Kiraz, Hekimhan Belediye Başkanı Ali Seydi Millioğulları ve Hekimhan İlçe Başkanı Kadir Sarıbaş ile birlikte mahalle muhtarlarıyla bir araya geldi, muhtarların sorunlarını dinledi. Ağbaba,toplantı öncesi basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Erdemir Şirketinin  12 yıl önce  özelleştirme yoluyla aldığı Divriği Hekimhan Madenleri  (DİVHAN) Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin Hekimhan’daki tüm varlıklarını ihale yoluyla satışa çıkarmasını sert sözlerle eleştirdi.

GELİR SİPER OLURUZ

“DİVHAN’ın  2004 yılında büyük bir cafcafla, gösterişle özelleştirildiğini” belirten Ağbaba, “ o zaman da bu özelleştirmenin yanlış olduğunu, kamu kaynaklarının birilerine peşkeş çekildiğini söyledik. Çok uygun fiyata burası özelleştirildi, Hekimhan’a 12 yıl boyunca tek bir çivi çakılmadı şimdi de bu tesisin satışa çıkarıldığını , yatırım yapılmayacağını öğrenmiş bulunuyoruz. Madenler ve tesisler Hekimhan halkının malıdır. Burası sizlerin alın teriniz. Buradaki mülkler binalar Hekimhan Belediyesi’ne devredilmelidir. Bunun için gereken girişimleri de yapacağız. Malatya’ya,Hekimhan’a bir haksızlık yapılırsa gelir siper oluruz. Biz Sivas’a Divriği’ye yatırım yapmayın demiyoruz ama buranın hakkını alarak da başka yerlere yatırım yapılmasına da izin vermeyiz.” Dedi.

AKP’YE  ÇAĞRI

“Hekimhan’a asıl darbe o madenler özelleştirilince vuruldu. 900 e yakın memur,işçi  çalışıyordu. Nakliyatçısı,madenle iş yapanları binlerce insan özleştirmeden etkilendi.” Şeklinde konuşan  CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Yapılacak bir şey varsa hem hukuken, hem siyaseten girişimlerde bulunacağız. Ben buradan iktidar partisine çağrıda bulunuyorum. Biz Sivas’tan daha büyüğüz. Bizim nüfusumuz Sivas’tan fazla. Bu maden yatakları Malatya’da. Malatya’nın kaderini Sivas’a kurban etmeyin. Hekimhan’ın kaderi ile oynamayın” ifadelerini kullandı.

ŞEHİT HABERİ EVLİLİK PROGRAMINDA ALT YAZIDA GEÇİYOR

Son günlerde başkanlık tartışmalarının  tekrar başladığını kaydeden  “CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba  Türkiye’de her türlü sorun çözülmüş tek bu mesele kalmış gibi bütün sorunların kaynağı bu sistem olarak gösteriliyor. OHAL ile zaten fiili başkanlık uygulanıyor. Türkiye’de artık 18 şehit olduğu zaman haber olmuyor. AKP’nin besleyip büyüttüğü yandaş kanallar, para verdiği gazetelerin birinci sayfasına haber olmuyor. Eğlence programı, evlilik programı yapıyor şehit haberleri alt yazı ile geçiyor. Niye, ölen kim? Fakir fukaranın çocuğu. Ölen sıvasız, penceresiz evlerin çocuğu. Türkiye bir taraftan IŞİD, bin taraftan PKK terörü ile mücadele ediyor.  Bütün bu sorumluluk hükümetin” dedi.

14 YILDIR BU ÜLKEYİ YÖNETEN KİM ?

Ağbaba, 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili de değerlendirmelerde bulunarak; “15 Temmuzda darbe girişimi yaşandı. 14 yıldır bu ülkeyi yöneten kim? AKP. Devleti bir çeteye teslim etmiş. Kendinden olmayan kimseyi işe almamış. Hukuku çeteye teslim etmiş. IŞİD denilen bir terör örgütü çıkmış. Pek çok ilde hücre evler var. Mahalleleri var. Kimin nerede olduğunu devlet-hükümet biliyor. Ne zaman nerede bomba patlayacağını bilemiyoruz. Ankara, İstanbul , Kabil gibi, Beyrut gibi kentler oldu.Tartıştığımız şey başkanlık. Bir koltuk sevdası için macera yaşanıyor. Dünya’da örnekleri var. Diktatörlüğün Ortadoğu’yu ne hale getirdiği ortada. Laik demokratik cumhuriyete canımız gibi sahip çıkmamız gerekiyor. Bizi Ortadoğu ülkeleri gibi olmaktan farklı kılan bu  özelliğe sonuna kadar sahip çıkmalıyız.”ifadelerini kullandı.

Ağbaba ve beraberindekiler muhtarlarla yapılan toplantının ardından satışı gündemde olan Divriği Hekimhan Madenleri  (DİVHAN) Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin  tesislerde incelemelerde bulundular.

divhan_agbaba divhan

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın