18.07.2024 - Beydağı Haber Ajansı Malatya Haberleri

Aldatılma korkusu psikolojiyi bozuyor Malatya Haberleri

Aldatılma korkusu psikolojiyi bozuyor Malatya Haberleri

Gelişen teknoloji ve sosyal medya ile birlikte çiftler arasındaki aldatılma korkusu da artış gösterdi. Uzmanlar ise erken önlem alınmadığı takdirde aldatılma korkusunun ileride bazı psikolojik rahatsızlıklara neden olabileceği konusunda uyarılarda bulunuyor. Yaşanılan güzel bir hayatı kaybetme düşüncesi ‘aldatma’ kelimesini akıllara getiriyor. Çiftler yaşadıkları mutlu bir hayatın içindeyken birden her şeyin kötü gideceği ve bu mutluluğun son bulacağı düşüncesine kapılabiliyor. Bu düşünce insanda aldatılma korkusunu ortaya çıkarıyor.

Kötü deneyimler korkuyu tetikliyor

Konuyla ilgili bilgi veren Uzman Psikolog, İlişki Terapisti Mert Koçak, özellikle birbirini seven çiftlerin arasında meydana gelen bu durumun genellikle Ya başka birini severse? Ya benden sıkılırsa? Ya başkasına aşık olursa? Bu gibi sorularla birlikte başladığına dikkat çekerek, “Kişideki stres ve derin düşünceler artıyor. Bu durumu tetikleyen birçok unsur olabilir. Geçmişte yaşanılan kötü deneyimler ya da çiftlerin tanık olduğu hayatlar bu korkuyu ortaya çıkarabiliyor. Aldatılma korkusunu derecelendirebiliriz. Ama derecesi her ne olursa olsun bu kesinlikle bir hastalık belirtisidir. Sağlıklı bir psikolojiye ve ruha sahip olan bireyler bu tür düşüncelere kapılmazlar. Çünkü bu düşünce insan ruhunda komorbid bir durum ortaya çıkarabilir. Kişi zamanla paranoya belirtileri gösterebilir. Bununla birlikte yüksek derecede stres ortaya çıkabilir. Panik atak semptomları gelişebilir” dedi.

Sanal ortam aldatmayı ortaya çıkaran unsurlardan

Koçak, “Sanal ortam ve medya günümüz jenerasyonunda kesinlikle aldatmayı ortaya çıkaran unsurlardandır. Televizyon dizileri, sinema filmleri, kullanılan chat programları, sosyal medya ve bu tür yapılaşmaların işlevlerini gören diğer unsurlar çiftlerin birbirlerini aldatmalarında büyük rol oynuyor. Televizyon filmleri ve dizlerdeki örnekler toplumun bilincine ya da bilinç dışına yerleşiyor. Bilince ya da bilinç dışına yerleşen bu düşünceler sosyal medya, chat programları ve internet ortamındaki arkadaş siteleri aracılığıyla da kolay bir şekilde aldatma eylemine dönüşebiliyor.” diye konuştu.

Aldatılma korkusu paranoyaya dönüşüyor

Mert Koçak, aldatılma korkusu kişide yüksek derecede stres ve paranoya semptomları ortaya çıkardığını belirterek şunları kaydetti: “Bu durumlar ortaya çıkınca çiftlerin ilişkileri tehlikeli bir şekilde yıkılacak duruma gelir. Nedeni ise çiftlerin her zaman birbirlerini aldatacağı konusundaki düşüncelerinin ilişkide yarattığı olumsuzluklar ve huzursuzluklardır. Bu durumdan kurtulmanın en iyi yolu çiftlerin kendilerini sorgulamaları, sağlıklı iletişim kurmaya çalışmaları ve ruhsal, psikolojik destek almalarıdır. Bu desteklerle korkuların hastalık haline dönüşmesi ve ilişkilerin olumsuz etkilenmesi önlenebilir.”

KAYNAK : http://www.kadinvekadin.net/aldatilma_korkusu_psikolojiyi_bozuyor.html

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın