18.07.2024 - Beydağı Haber Ajansı Malatya Haberleri

Biberon çürüğü nedir?

Biberon çürüğü nedir?

Bebeklerde ihmal edilen ağız bakımı, biberon çürüğüne neden oluyor.

Diş Hekimi Çağdaş Kışlaoğlu, bebeklerde ağız bakımı ihmalinin biberon çürüğünün en önemli nedenlerinden olduğunu vurguladı.

Biberon çürüğü nedir?

Biberonla beslenme alışkanlığı olan bebeklerde gün içinde sıklıkla içilen sütün bir miktarı ağızlarında birikerek bakteri oluşumuna neden olur. Bu bakteriler nedeniyle oluşan diş çürüklerine biberon çürüğü denilmektedir.

Sütün doğal içeriğinde bulunan şekerin bebeğin ağzında birikmesinin zamanla bakterileri artırdığı ve ağız temizliğine dikkat etmezse ciddi çürüklere neden olabileceğini söyleyen Diş Hekimi Çağdaş Kışlaoğlu, biberon çürüğünü önlemenin yolları ile ilgili de bilgiler verdi.

Bebekte ağız temizliği çürüğü önlüyor

Biberonla bebeğe verilen şekerli, bisküvili, ballı veya pekmezli süt, bebeğin dişlerinde hızla çürümeye neden olur. Özellikle gün içinde ve gece boyunca sürekli biberon alışkanlığı olan bebeklerin dişlerinde biberon çürüğü geliştiğini belirten Kışlaoğlu, her gıda alımından sonra bebeğin ağız temizliğine özen göstermek gerektiğini; annelerin diş fırçalamaya başlamak için ‘erken’ olduğu düşüncesinin biberon çürüğü oluşumunda en önemli etkenlerden biri olduğunu hatırlattı.

Biberon çürüğü neden önemli?

Bebeklerde çürük tedavisinin neredeyse imkansız olduğunu dile getiren Kışlaoğlu, erken yaşta çekilen süt dişlerinin, ardından çıkacak daimi dişlerde yapısal bozukluklara ve hatta ilerde konuşma problemlerine yol açtığını, bu nedenle önlem alarak çürük oluşumunu minimuma indirmek gerektiğini vurguladı. Biberon çürüğü görülen dişlerin tedavi edilmediği takdirde ağrı ve iltihaplanmaya neden olduğunu belirten Kışlaoğlu, diş ağrısının bebekte beslenme ve uyku düzensizliğine yol açtığının altını çizdi.

Bebeklerde çürük oluşumunu engellemek için:

Bebeğin ağzında şekerli sıvılar bulunan biberonla uykuya dalmasını engelleyin. 

Her beslenmeden sonra dişlerini temiz bir bez ya da yumuşak kıllı bir diş fırçası ile temizleyin. Eğer temizleyemiyorsanız biberon içerisine su koyarak ağzını çalkalamasını sağlayın. 

Biberondaki süte mümkün olduğunca şeker, bal pekmez gibi tatlandırıcılar ilave etmeyin. 

Bebeğinizi 2 yaşına gelmeden biberondan uzaklaştırmaya çalışın. 

İlk dişleri çıkar çıkmaz düzenli olarak kontrole götürün.

HT Hayat

KAYNAK : http://leyditurk.com/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın