22.04.2024 - Beydağı Haber Ajansı Malatya Haberleri

Bilinçsiz spor sonucu oluşabilecek riskler

Bilinçsiz spor sonucu oluşabilecek riskler

Sağlıklı yaşam için düzenli aktivitenin son yıllarda bilimsel olarak önem kazandığını belirten KadıköyŞifa Sağlık Grubu Ataşehir Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Burhan Uslu, yapılan sporun kişiye zarar değil fayda sağlaması gerekli olduğunu, bilinçsiz spor yapıldığında oluşabilecek riskler ve alınabilecek önlemleri anlatıyor.

Spor yapmak sağlık için çok faydalı olsa da bilinçsiz yapılan spor aktiviteleri yaralanmaları da birlikte getirmektedir. Ne yaparsanız yapın spor yapanlarda sakatlanmaları önlemek imkansızdır. Ancak belirli hususlara dikkat ederek bunu en aza indirebiliriz. Yapılan geniş kapsamlı çalışmalarda sportif zedelenmelerin, belirli konulara dikkat edildiğinde %25 oranında daha az görüldüğü saptanmıştır.

Zedelenmeler ve sakatlanmalar önlenebilinir mi

– Öncelikle fiziksel kondisyonumuzun yapılan spora uygun olması gerekir. Eğer bir sporu yapacaksanız yeterli oranda antreman yapmalısınız. Sporunuza uygun muntazam aralıklarla yapılan antremanlar sizi yaptığınız spora uygun hale getirecek ve sakatlık oranı azalacaktır.

– Yapılan sporun kurallarını çok iyi bilmeniz gerekmektedir. Bilhassa temas sporlarında bu çok önem kazanır. Kurallara uyulmadan yapılan sporlarda sakatlık oranı artmaktadır.

– Yapılan spora uygun giyinmeli ve uygun ekipman kullanmalıdır.

– Yaptığımız spora göre dizlerimizi, ellerimizi, gözümüzü, dişlerimizi ve başımızı koruyucu ekipman kullanmalıyız. Giydiğimiz ayakkabılar içlerindeki destekler daima gözden geçirilmelidir.

– Sakatlıkların önlenmesinde istirahat çok önemli bir konudur. Yorgun olarak yapılacak spor sonrası sakatlık oranlarında artma gözlemekteyiz. Aynı şekilde yapılan sporun uzun süre yapılması, ya da yapılan bir müsabaka sonrası diğer bir müsabakaya devam daima vücudumuz için zararlı olacaktır. Vücudumuzun önce dinlenmesi sonra spor yapmamız gerektiği akıldan asla çıkarılmamalıdır.

– Yapılacak her sportif aktivasyon öncesinde mutlaka iyi bir ısınma ve germe yapılmalıdır. Isınma ve germeler sizi yapacağınız spora uygun hale getirir yani sizi yapacağınız spora hazırlar.

– Yorgun olduğunuzda ya da ağrınız olduğunda asla spor yapmamalısınız. Ağrı size bir problem olduğunu göstermektedir. Üzerine gitmekle daha sonra ciddi sorunlar yaratacak sakatlıklarla yüz yüze kalabilirsiniz.

Maalesef son günlerde yanlış ayakkabı giyme, destek kullanmama ve ağrısı olmasına rağmen spora devam etme sonrası onlarca aşil tendon rüptürü görülmüş ve ameliyat edilmiştir ve edilmektedir.

En sık karşılaşılan sakatlıklar

– Bağların gerilmesi ya da kopması
– Diz sakatlıkları
– Ayak bilek bağ zedelenmesi
– Aşil tendon zedelenmesi
– Adele sakatlıkları
– Stres kırıkları
– Kırık ve çıkıklar

Spor yaralanmaları nelere neden olur

Eklemde ya da sakatlanan bölgede ani ve şiddetli ağrı, şişlik, bacak veya uylukta ise üzerine basamama, eklemi oynatamama, kırık ya da çıkıkta o bölgede şekil bozukluğu oluşabilir.

Unutulmaması gereken husus, eğer spor sırasında herhangi bir sakatlık oluşursa derhal sportif faaliyete veya egzersize son verilmelidir.

Spor yaralanmalarında ilk yardım

Yaptığımız sporu hemen bırakmalıyız. Sonra sakatlanan bölgeye kompresyon bandajı uygulamalı ve üstünden buz kompresi uygulamalıyız. Eğer alt ekstremitede sorunumuz varsa asla üzerine ağırlık vermemeliyiz. Daha sonra mutlaka bir doktora görünmeli ve daha sonra ciddi problem yaratabilecek zedelenmelerin acilen ve kısa sürede tedavisini yaptırmalıyız.

Spor yapılmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

Spor sağlık için yapılmalıdır. Ancak düzgün ve kurallara uygun olarak yapılmazsa karşımıza sakatlıklar çıkar. Sağlığımız için yaptığımız sporun vücudumuza uygun olup olmadığına, o spor için uygun ekipmanımız var mı yok mu, spor yapılacak zeminin uygunluğuna bakılmalı, spor öncesi mutlaka ısınma ve germe hareketleri yapılmalı ve asla tok karnına spor yapmaya çıkılmamalıdır.

KAYNAK : http://www.kadinvekadin.net/bilincsiz_spor_sonucu_olusabilecek_riskler.html

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın