21.07.2024 - Beydağı Haber Ajansı Malatya Haberleri

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli AĞBABA 3 Aralık Dünya Engelliler günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli AĞBABA 3 Aralık Dünya Engelliler günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

“ENGELLİLER SADAKA DEĞİL, EŞİT İNSAN HAKLARI, EŞİT EĞİTİM, EŞİT VATANDAŞLIK İSTİYOR.”


“Engelliler, ülkemizde maalesef sadece 3 Aralık geldiğinde hatırlanmakta ve asla tutulmayacak boş vaatlerle oyalanarak ikinci sınıf vatandaş muamelesi görmektedir. Hükümet, engellilerin yaşama entegrasyonu konusunda gerekli adımları atması gerekirken, Anayasa ve uluslararası alanda imza attığı sözleşmelere dahi uymamaktadır. Ayrıca İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi ve yine Anayasamızda yer alan “herkesin eşit hak ve imkanlardan yararlanması” hükümlerini de açık bir şekilde ihlal etmektedir.


Engelliler hala evlerinden sokağa çıkamıyorlar. Sınavlara giremiyorlar, seçimlerde hür iradeleri ile oy kullanamıyorlar. Hükümet her aralık ve mayıs ayında “sizin için her türlü koşulu sağlıyoruz” vaatleri ile engellileri boş vaatlerle oyalıyor. Anayasada en temel hak olan eğitim eşitliği ilkesi pratikte engelliler için uygulanmıyor. Örneğin; Fatih projesinde engellilerin ihtiyaçları araştırılmadan ve düşünülmeden yapıldığından bu proje maalesef engellileri eğitimden mahrum bırakmıştır. Engelliler gerek üniversite sınavlarına gerekse diğer sınavlara eşit koşullarda girememektedir. Her yıl kamuda binlerce boş kadronun olduğu ve bu kadrolara hükümet tarafından atama yapılacağı söylenmekte ancak her nedense engelliler bir türlü atanamamaktadır. Kamu kurumları, taraf olduğumuz Birleşmiş Milletler Sözleşmesinde ve Anayasamızda belirtilen gerekli erişilebilirlik düzenlemelerini yapmadığından, maalesef engelliler işlerinde başarısız olarak görülmektedir.  Bu tedbirlerin alınması ile ilgili cezai yaptırımlar olmasına rağmen hükümet; denetim ve ceza mekanizmasını işletmemektedir. Kamu binalarında ve yerel yönetimlerde gerekli düzenlemeler hala yapılmadığından engelliler kamu hizmetine erişmekte ciddi sorunlarla karşı karşıya bulunmaktadır. Çıkarılan internet yasasında web sitelerinin engellilerin kullanımına uygun olma şartı var olmakla birlikte, kamu kurumları dahi bu kurala uymamaktadır. Dolayısıyla engelliler hem kamu hizmetinden yararlanamamakta hem de en temel hakkı olan iletişim özgürlüğünden yoksun bırakılmaktadır. Engellilerin özgürlüğünün önündeki engellerin kaldırılması için gerekli düzenlemelerin bir an önce yapılması ve denetim ve ceza mekanizmasının işletilmesi konusunda hükümet üstüne düşen sorumluluğu yerine getirmelidir.


Avrupa Birliği ülkelerinde yaklaşık yüz yıldan beri engellilerin bağımsızlığı için hayata geçirilmiş olan rehber köpeklerin kamusal alanda var olması için verdiğim kanun teklifinin bir an önce Meclis Genel Kuruluna getirilip kabul edilmesi gereklidir. Engellilerin hak ettiği bir yaşam biçimi için elimden gelen her türlü desteği verdim, vermeye de devam edeceğim. Engellileri yalnızca engelliler haftasında hatırlayıp, vatandaşlarımıza sağlanan hakları birer lütuf gibi göstermek yerine, engellilerin 365 gün boyunca eşit bir yurttaş olarak yaşamalarını sağlamak gereklidir.”
 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın