20.07.2024 - Beydağı Haber Ajansı Malatya Haberleri

Chp Kadın Kolları İl Başkanı Güllü Tuncer’in 5 Aralık Kadın Hakları Günü Açıklaması

Chp Kadın Kolları İl Başkanı Güllü Tuncer’in 5 Aralık Kadın Hakları Günü Açıklaması

Sevgili Cumhuriyet kadınları,
      Sevgili misafirler,
    Değerli  basın emekçileri
     5 Aralık 1934 kadınlarımıza seçme ve seçilme hakkının verilişinin 82. Yıl dönümünü kutlamak için toplanmış bulunuyoruz.
    Hoş geldiniz
    Gücümüze güç kattınız.
     Türk kadınının sosyal statüsü, iktisadi ve siyasal yaşama katılması Yüce Atatürk'ün öncülük ettiği bir dizi değişiklikle mümkün olabilmiştir.
     8 Nisan 1924'te şeriye mahkemeleri kaldırılmıştır.
    4 Nisan 1926 'da Medeni kanun kabul edilerek 6 ay sonra yürürlüğe girmiştir.
    29  Nisan 1926'da ilk kadın yargıçlar atanmıştır.
    5 Aralık 1930'da belediye seçimlerinde kadınlara seçme hakkı tanınmıştır.
    26 Ekim 1933 tarihli köy kanunu ile muhtar seçme, köy heyetine seçilme hakkı tanınmıştır.
    5 Aralık 1934'te ise Anayasa'da yapılan değişiklikle kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanınmıştır.
    Kadınlara tanınan bu hakların o yıllarda birçok Avrupa ülkesinde bulunmayışı Atatürk'ün Türk kadınına ve demokrasiye verdiği önemi ortaya koymaktadır.
    Kadınlara seçme ve seçilme hakkı Finlandiya'da  1906'da, Norveç'te 1913'te, Rusya'da 1917'de, Almanya'da 1918’de, Kanada’da 1920'de tanınırken Fransa'da 1944'te, Japonya'da 1945’te, Meksika’da 1946'da, İtalya'da 1948'de tanınmıştır. İsviçre'de ise kadınlar ancak 1971'de bu haklara kavuşabilmişlerdir.
    Şaşmaz öngörüsü ile zamanının ilerisinde uygulamalarla Türk kadınını onurlandıran Yüce Atatürk'ümüzü minnetle, Şükran'la anıyoruz.
    Kadınlarımıza birçok haklar verilmesine rağmen, bugün dahi kadınlarımızla ilgili birçok sorun ne yazık ki çözülememiştir.
    Eğitimde eşitsizlik, kız çocuklarının okula gönderilmemesi ve erken yaşta evlilikler devam etmektedir. Çalışma yaşamında, sosyal yaşamda ve siyasette cinsel ayrımcılık ortadan kaldırılamamıştır.
    Kadınlara yönelik şiddet ve kadın cinayetleri son yıllarda artış göstermektedir. Neredeyse her gün bir kadın cinayete kurban verilmektedir.
    Kadın erkek eşitliğini ve kadın haklarını umursamayan iktidar sahipleri en son çocuk yaştaki kızların tecavüzcüsü ile evlendirilmesi halinde tecavüzcüye ceza ertelemesi sağlayacak  yasa önergesi kadınların ve kadın örgütlerinin direnci ile geri çektirilmiştir.
    Geçtiğimiz günlerde Adana Aladağ'da özel bir yurtta bir eğitmen 11 çocuk yanarak öldüler. Ortaya çıkan manzara korkunçtu. Çocuklarımız ihmaller zinciri sonucu öldüler.
En önemlisi yoksul aileler dini cemaatler tarafından işletilen bu yurda çocuklarını vermek zorunda bırakılmıştı. Türkiye Cumhuriyet'i olarak çocuklarımıza sahip çıkamadığımız gerçeği ile kahrolduk. İktidar sahipleri çocuklarımızın cemaatlerin eline düşmesine göz yummuştur. Kaybettiğimiz çocuklara Allah'tan rahmet acılı ailelere sabır diliyorum.
    Biz Cumhuriyet kadınları; sahip olduğumuz haklarımızı gerektiği gibi kullanmak için var gücümüzle mücadele etmeliyiz. İktidar sahiplerinin haklarımızı gasp etmesine izin vermemeliyiz.
    Güçlü bir demokrasi tek kişinin egemenliği ile değil; hukukun egemen olduğu çağdaş insan hakları ve özgürlüklerin geçerli olduğu, güçler ayrılığının hüküm sürdüğü katılımcı bir yönetimle mümkün olabilir. Bu özlem duyduğumuz anlayışın CHP'sinin iktidarı ile mümkün olacağını biliyor ve inanıyoruz.
    1934'te Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından bizlere tanınan haklarımızın kağıt üzerinde kalmaması için yerel yönetimlerde ve TBMM'de temsil oranlarının artırılması ve
hayatın her aşamasında eşitlik için mücadele etmeliyiz. Tüm kadınlarımızın 5 Aralık kadın hakları gününü kutluyorum. Sahip olduğumuz haklarımızı kullanma ve çağdaş seviyelere çıkarmak için var gücümüzle çalışmalıyız.
    Duyarlı tüm kadın kardeşlerimizi CHP'ye üye olmaya ve bu kadroya katılarak bizlere destek olmaya davet ediyoruz.
    Birlikte daha güçlü olacağımıza daha büyük etkinlikler düzenleyeceğimize ve Altı oku yücelteceğimize inanıyor bu duygularla hepinizi Candan selamlıyorum.

                                                                                              Güllü TUNÇER        

                                                                       CHP KADIN KOLLARI İL BAŞKANI

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın