21.07.2024 - Beydağı Haber Ajansı Malatya Haberleri

CHP’li Ağbaba: “Asgari Ücret En Az 21 Bin 422 Lira Olmalı, Aksi Halde Sokak Var!”

CHP’li Ağbaba: “Asgari Ücret En Az 21 Bin 422 Lira Olmalı, Aksi Halde Sokak Var!”

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, asgari ücretin Temmuz ayında artırılmaması kararına tepki göstererek, resmi enflasyon rakamlarına göre bile net asgari ücretin en az 21 bin 422 lira olması gerektiğini belirtti. Ağbaba, hükümeti “milyonlarca emekçiye ‘ölün’ demek” ile suçlayarak, “Ara zam yoksa sokak var!” uyarısında bulundu.

Ağbaba, Türkiye’deki asgari ücreti dünya ülkeleriyle karşılaştırarak, hem Avrupa hem de dünya genelinde asgari ücretlilerin alım gücünün Türkiye’den çok daha yüksek olduğunu vurguladı. Ağbaba, TÜİK’in açıkladığı 6 aylık enflasyon verilerine göre asgari ücrete sadece enflasyon farkının yansıtılması durumunda bile net asgari ücretin 21 bin 422 liraya ulaşması gerektiğini ifade etti.

**”Enflasyonun Sebebi Asgari Ücret Değil”**

Ağbaba, hükümetin enflasyonun sebebi olarak asgari ücretteki artışı göstermeye çalıştığını ancak bunun gerçeği yansıtmadığını savundu. Dünya genelinde asgari ücretlerin Türkiye’den çok daha yüksek olmasına rağmen enflasyon oranlarının çok daha düşük olduğunu belirten Ağbaba, “Öyle ki neredeyse tüm dünyada ülkelerin yıllık enflasyonları bizim aylık enflasyonumuzdan daha düşük” dedi.

Ağbaba, asgari ücretle alınabilecek temel gıda maddelerini karşılaştırarak Türkiye’deki asgari ücretlinin alım gücünün düşüklüğünü gözler önüne serdi:

* **Et:** Türkiye’de bir asgari ücretli sadece 24 kg et alabilirken, Fransa’da 147 kg, Almanya’da 82,5 kg et alınabiliyor.
* **Yağ:** Fransa’da bir asgari ücretli, Türkiye’deki asgari ücrete göre 589 litre, Almanya’da 513 litre, Hollanda’da ise 1218 litre daha fazla yağ alabiliyor. Türkiye’de ise bir asgari ücretli sadece 234 litre yağ alabiliyor.
* **Süt:** Fransa’da bir asgari ücretli, Türkiye’deki asgari ücrete göre 1329 litre daha fazla süt alabilirken, Yunanistan’da 511 litre daha fazla süt alınabiliyor. Enflasyonun en yüksek olduğu ülke olan Arjantin’de bile asgari ücret ile 947 litre süt alınabilirken, Türkiye’de sadece 377 litre süt alınabiliyor.

**”Ara Zam Yoksa Sokak Var”**

Ağbaba, hükümetin asgari ücrete Temmuz ayında zam yapmama kararının kabul edilemez olduğunu belirterek, “Eğer AKP bu inadından vazgeçmezse, CHP olarak çok net tepki vereceğiz. Hem insanları açlığa mahrum et, hem enflasyon altında ezilmesini izle hem de haklı taleplerine kulaklarını tıka. Kusura bakmasınlar, ara zam yoksa sokak var” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın