18.07.2024 - Beydağı Haber Ajansı Malatya Haberleri

Cilt tipine göre doğru bakım önerileri

Cilt tipine göre doğru bakım önerileri

Yanlış temizleyici ve nemlendirici ile cildinizi tehlikeye atmayın…

Pek çok kişi yanlış temizleme ve nemlendirme yöntemleri nedeniyle cildinde sorunlar yaşıyor. Sorunlu bir cilde sahip olmamak için, yağlı ciltlerde yağ dengesini sağlamak, kuru ciltlerde cilde doğru ve yeterli nem oranını kazandırmak ve karma ciltlerde yüzdeki yağ ve nem oranı farklı olan bölgelere göre doğru bakım yapmak önem taşıyor. Cilt bakımında yapılan yanlışları değerlendiren Acıbadem Göktürk Tıp Merkezi Deri ve Zührevi Hastalıkları Uzmanı Dr. Seher Arı, doğru bakım yöntemlerini aktardı.

Yağlı cildi kurutmaya çalışmayın

Yağlı cilde sahip olan kişiler genellikle cildi kurutmaya yönelik yöntemler uyguluyor. Ancak alkol içeren ürünlerle derinin tüm yağını temizlemek sadece geçici bir rahatlık sağlıyor ve cilt bir süre sonra eski yağlı görünümüne geri dönüyor. Dr. Seher Arı, bu şekilde aşırı temizleme durumunda vücudun cilt yüzeyindeki ani kurumayı kompanse etmek için daha fazla yağ salgıladığını söylüyor. Gün içinde hissedilen yağlanmayı cildi tekrar tekrar temizlemeye çalışarak değil, matlaştırıcı özelliği olan kremler ile tolere etmek mümkün oluyor. Bunun yanı sıra bir dermatoloğun önerisi ile altın iğne olarak bilinen fraksiyonel radyofrekans, roller sistem gibi mikro iğneleme yöntemleri de günlük yaşam kalitesini belirgin şekilde iyileştirebiliyor. Yağlı ciltlerin bakımında krem veya yağ bazı olan temizleyicilerden uzak durmak gerekiyor. Bu ciltler için özellikle cildi kurutmayacak ve yağ dengesini sağlayacak köpük şeklinde yıkama ürünleri öneriliyor. Dr. Seher Arı, “Kullanılan ürünlerdeki glikolik asit gibi meyve asitleri yerine salisilik asit içermesi yağlı ciltlere daha iyi geliyor. Çünkü salisilik asit kimyasal özelliğinden dolayı yağ bezleri tarafından daha iyi emiliyor. Salisilik asit içermeyen ürünler, yağ bezlerine kadar ulaşamayarak cilt yüzeyinde kalıyor ve daha çok cildi soyuyor” diyor. Yağlı cilt bakımında sıklıkla yapılan bir diğer yanlış ise nemlendirici kullanımında görülüyor. Yüz yıkandıktan sonraki ilk 10 dakikada pek çok kişi cildinde bir gerginlik ve kuruluk hissettiği için nemlendirici kullanıyor. Ancak 20 dakika sonra yağ bezleri tekrardan yağ salgılamaya başlıyor. Bu sebeple yüz yıkandıktan 30 dakika sonra eğer ciltte hala kuruluk hissediliyorsa nemlendirici kullanılması öneriliyor.

Basit değişikliklerle kuru cildi sakinleştirin

Kuru ciltlere sahip olan kişilerin ise yüzünü sıcak yerine ılık suyla yıkaması gerekiyor. Ciltteki kir ve makyajın kokusuz, yumuşak temizleyicilerle, yüzü fazla ovalamadan temizlenmesi öneriliyor. Havlunun sert biçimde kullanılmaması, banyoda geçirilen sürenin de su ile uzun süre temas olmaması açısından minimumda tutulması önem taşıyor. Dr. Seher Arı, cildi doğru şekilde nemlendirmenin yollarını şöyle anlatıyor: “Krem, pomad ve losyonlar nemi cilde hapseder. Bu nedenle cilt yıkandıktan birkaç dakika sonra nemlendirici kullanmak gerekiyor. Kremlerin jojoba yağı, shea yağı, zeytinyağ, hyaluronik asit, laktik asit, üre ve gliserin gibi etken maddeler içermesi kuru cildi nemlendirme ve yatıştırma açısından önem taşıyor. Nemlendirici kremlerin öncesinde kullanılacak termal sular ise, tek başına nemlendiricinin yeterli gelmediği durumlarda oldukça işe yarıyor. Bazı cilt bakım ürünleri kuru ve hassas cilt için fazla irritan olabileceğinden, cildin kendi doğal yağını da deri içinde tutabilmek için alkol, parfüm, retinod veya AHA içeren ürünlerden uzak durmak gerekiyor.”

Karma ciltte farklı bölgelere farklı bakım

Karma cilt tipinde, yüzün bazı bölgeleri kuru, hassas ve pullu iken, T bölgesi denilen alın, burun ve çene üzeri yağlı oluyor. Diğerlerine göre daha zor olan karma cildin bakımında, yüzü irrite etmeyecek ve farklı bölgelerine yönelik ürünler kullanmak önem taşıyor. Köpük veya jel kıvamında, parfüm ve irritan içermeyen temizleyicilerin karma cilt tipine uygun olduğunu söyleyen Dr. Seher Arı, “Cildi pul pul dökecek ürünlerden ve sabunlardan kaçınmak gerekiyor. Karma cilt tipine sahip kişiler bir ürünü bütün yüze uygulamak yerine yağ dengesini sağlayacak ürünü yağlı bölgeye, nemlendirici ürünü ise kuru bölgeye kullanması öneriliyor” diyor.

Leyditurk.com

KAYNAK : http://leyditurk.com/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın