17.06.2024 - Beydağı Haber Ajansı Malatya Haberleri

Enver Kiraz Malatya Tarım İl Müdürüne Seslendi 10 Milyon TL Ne Oldu ?

Enver Kiraz Malatya Tarım İl Müdürüne Seslendi 10 Milyon TL Ne Oldu ?

KİRAZ, TARIM İL MÜDÜRLÜĞÜ’NE YİNE SESLENDİ.

Muhtarlara imzalattığınız kağıt monilya hastalığını ve monilya hastalığından kaynaklı zararları ortadan kaldırmayacaktır.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, Tarım İl Müdürlüğü’ne geçtiğimiz günlerde birkaç tane soru sormuştuk. Sanırım tarım il müdürlüğünün çalışmadığı yerlerden sorduk veya soruların cevapları zordu da herhangi bir açıklama gelmedi. Aslında tarım il müdürlüğüne sorduğumuz soruların cevaplarını basitti. Monilya hastalığından dolayı Malatya’ya bu yıl 10 milyon TL para gelmişti. Biz bu paranın ne kadarının çiftçiye dağıtıldığını, hepsi dağıtıldıysa çiftçiye yetmediyse ek bir talep yapılıp yapılmadığını, nasıl bir tespitle paranın dağıtıldığını, neden adaletsiz bir dağıtım gerçekleştiğini sormuştuk. Bu soruların cevabını alamadığımız gibi bu soruların ardından tarım ilçe müdürlükleri harekete geçti.

Tarım ilçe müdürlükleri para vermedikleri, monilya hastalığından çiftçinin zarar gördüğü ve destek alamadığı köy muhtarlarına giderek adeta baskıyla monilya hastalığı köyümüzde görülmemiştir diyerek imza toplamaya başladılar.

Ayrıca bir şey daha yaptılar söylediklerimiz karşısında. Monilya hastalığından para verdikleri çiftçilere giderek para verdiklerine dair kağıt imzalatmaya başladılar. Biz monilya hastalığından dolayı kimin para aldığını biliyoruz. Muhtarlara kağıt imzalatmanız bir gerçeği değiştirmeyecektir. Muhtarlara imzalattığınız kağıt monilya hastalığını ve monilya hastalığından kaynaklı zararları ortadan kaldırmayacaktır.

Yapmanız gereken şudur, çıkıp objektif bir şekilde kamuoyuna hesap vermeniz gerekiyor. Tarım ilçe müdürlükleri çıkıp biz bu işte yanlış yaptık özür diliyoruz, tekrardan şu kadar çiftçinin zararı karşılanmadı, bundan dolayı da şu kadar çiftçinin zararının karşılanması için şu kadar miktar talep ediyoruz demesi lazım.

Aksi bir durum tarım il ve ilçe müdürlükleri üzerindeki şaibeyi arttırmaktadır. Şuanda tarım il müdürlüklerine çiftçinin güveni noktasında ciddi bir hasar oluşmuştur. Monilya hastalığından kaynaklı birçok çiftçinin zararı devam etmektedir.

Sayın valimize bir çağrıda bulunmuştuk. O çağrımızı da yineliyoruz. Bu kurumların başındaki kişi sayın valimizdir. Sayın valimizin bir an önce bu duruma el atmasını ve el atarken de tarım il ve ilçe müdürlüklerini aklamanın peşine düşmekten ziyade olayın çözümü nasıl olur diye düşünmelerini ve gerekiyorsa da yeniden talepte bulunmalarını sayın valimizden talep ediyoruz.

Gelinen durum itibariyle olay daha da alevlenmiş gözüküyor. Destek alamayan bütün çiftçilerimiz yeni bir araştırmanın yapılmasını istiyor, tarım ilçe müdürlüklerinin objektif bir değerlendirme yapmasını istiyor ve bu değerlendirme ile birlikte bazı ilçelere fazla bazı ilçelere düşük, bazı ilçelere hiç verilmeyen bu desteğin mutlaka adaletli bir sisteme getirilmesi gerekiyor.

Biz bu konuyu unutturmayacağız. Çiftçiler adına Malatya adına bu konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz. Bütün çiftçilerin monilya hastalığından kaynaklı sorunları çözülene kadar bu işin peşini bırakmayacağız. Açıklamalarımızla, ziraat odalarımızla iletişim halinde bu çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Milletvekilimiz Veli Ağbaba da meclis açıldığında bu konuyu gündeme taşıyacaktır. Konunun bir an önce yetkililer tarafından çözülmesini bekliyoruz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın