21.05.2024 - Beydağı Haber Ajansı Malatya Haberleri

Estetikte son moda: Bıyık ekimi

Estetikte son moda: Bıyık ekimi

Estetik ve güzel görünen bir yüz kadınlar kadar erkeklerin de önem verdiği konular arasında… Özellikle tüm dünyada hızla yayılan bıyık bırakma modası ülkemizdeki erkekleri de etkisi altına almış durumda. Erkekliğin, gücün ve statünün sembolü haline gelen bıyık, hiç çıkmadığında veya asimetrik bir yapıda olduğunda psikolojik sorunlara neden olabiliyor. Ancak son yıllarda estetik alanında yapılan gelişmeler ve yenilikler sayesinde bu sorundan kurtulmak mümkün. Central Hospital’dan Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahı Opr. Dr. Afet Öncel, erkeklere yapılan bıyık ekimi işlemi hakkında bilgiler veriyor.

Bıyık modası dünyada hızla yayılıyor

Erkekler için önemli bir sembol olmakla beraber siyasi bir simge de olan bıyık, bir dönem popülaritesini yitirmiş olsa da, son yıllarda Hollywood’un ünlü yakışıklılarının bıyık bırakarak gururla ortaya çıkmasıyla tekrar gündeme geldi. Ayrıca ülkemizde bir çılgınlık halini alan dönem dizilerinin ve gün geçtikçe yaygınlaşmaya başlayan Hipster kültürünün de bıyık bırakma modasına büyük etkisi olmuştur. Erkeklik, güç ve statü sembolü olarak da görülen bıyığın eksikliği veya yokluğu, teknolojinin ilerlemesi ve saç, sakal, bıyık ekiminde geliştirilen yeni yöntemler ve cihazlar sayesinde, artık etkili bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Uluslararası Saç Cerrahisi Derneği’nin (ISHRS) 2008 yılında yayınladığı istatistiksel rakamlara göre, özellikle saç ekimi konusunda kişilerin bilgilenmesiyle Türkiye ve bu ülkeye yakın coğrafyalarda sakal ve bıyık ekimi uygulamalarında yüzde 110 oranında yükseliş olduğu gözlenmiştir.

Asimetrik ya da seyrek bıyıklara son

Bıyık ekimi ile seyrek olan veya hiç çıkmayan bıyıklar; yara, ameliyat ve yanık izi haricinde dermatolojik rahatsızlıklara bağlı kıl kaybı olan alanlar tedavi edilebilir. Bunların yanı sıra asimetrik bıyıklar ya da ince bıyıklar da bıyık ekimi işlemi ile düzeltilebilir. Bıyık ekimi işlemi lokal anestezi altında uygulandığı için hasta işlem süresince herhangi bir ağrı veya acı hissetmez. Hasta uygulama sonrasında rahatlıkla günlük yaşamına devam edebilir.

Her mevsim yapılabiliyor

Genel olarak tek seansta uygulanan bıyık ekimi her mevsim yapılabilir. İşlemin süresi, transfer edilecek kök sayısına bağlı olmak kaydıyla birkaç saat sürer. Bıyık ekiminde başarılı bir sonuç alabilmek için öncelikle bu bölgeye en uygun olan donör bölgenin seçilmesi gerekir. Bu yüzden öncelikle bıyık bölgesi ile aynı özellikleri taşıyan sakalın boyun bölgesi donör bölge olarak seçilmelidir. Ancak bu alan kullanılamıyorsa saç ekiminde de donör alan olarak kullanılan iki kulak arasındaki saçlı alan tercih edilebilir. FUE (folliküler ünite ekstraksiyonu) tekniği ile alınan kıl kökleri belirlenen bıyık alanına, istenilen sıklıkta ve o bölgede olması gereken doğal açısıyla ekilir. Ekim işlemi 0,6-0,7 milimetrelik kesici olmayan delici iğneler kullanılarak ve hastanın cildi kesilmeden yapılmalıdır. Bu şekilde hem ekim süresi kısalır hem de jiletle tıraş olunsa dahi ciltte çukurluk görünmez.

Yüzünüzü yıkarken ovuşturmayın

Operasyon sonrasında ekim alanının 3-5 gün kadar kuru kalması ve yıkanmaması gerekir. Ekim günü kırmızı kabuklar halinde iyileşen cilt, 1 hafta sonra hiçbir iz kalmadan eski görüntüsüne kavuşur. Bu süreçte kabuklu bölgeye hassas davranılmalıdır. İşlemden sonra kabukların yumuşaması için hekim tarafından önerilen yumuşatıcı losyonlar düzenli olarak kullanılmalıdır. Kabuklara kesinlikle elle müdahale edilmemeli ve zorla düşürülmeye çalışılmamalıdır. Hasta yüzünü yıkarken normalde yaptığı gibi ovuşturma işlemini gerçekleştirmeyip suyun kendiliğinden akmasını beklemeli, havlu ile nazik bir şekilde yüzünü kurulamalıdır. Ayrıca bıyık ekilen bölgenin direkt olarak güneşe maruz kalması da önerilmez. Bu yüzden güneş ışınlarının yoğun olduğu saatler dışarıya çıkmadan önce güneş koruyucu krem mutlaka kullanılmalıdır.

Ekilen bıyıklar ömür boyu kalıyor

Ekilen bıyıklar yaklaşık 2 hafta boyunca dökülebilir. Ancak dökülen yerlerden yeni çıkan kökler kalıcı olarak yerlerini alırlar. Ekim işleminden yaklaşık 8-10 hafta sonra sonuç kendini göstermeye başlar ve 4-6 ay gibi bir sürede kıl kökleri tutunma sürecini tamamlar. Bıyık ekimi yapılan kişilerde nadir olarak operasyon başarısızlığı görülür. Çoğunlukla 1 kez ekim yaptırıldığında aynı bölgeye tekrar ekim yapılması gerekmez. Ayrıca yine saç ekiminde de olduğu gibi, bu hücreler hastada ömür boyu işlevlerini sürdürmeye devam ederler. Bıyık ekiminin tutunma sürecinin sonunda (4-6 ay sonunda) eğer seyrek bıyık sahası varsa o zaman tekrar ekim yapılabilir.

Başarısız bıyık ekimi hastayı depresyona sokabilir

Bıyık ekim işlemi her ne kadar kısa ve pratik bir işlem olsa da, saç ekimine göre biraz daha fazla dikkat ve ilgi gerektiren bir ameliyattır. Başarısız bir bıyık ekimi, hastada özgüven eksikliğine veya kendisini kötü hissetmesine sebep olarak psikolojik sorunlara neden olabilir. Çünkü insan yüzünün en belirgin öğelerinden biri dudak bölgesidir ve ilk göz teması kurulan yerlerden birisi de yine bu bölgedir. Bundan dolayı istenmeyen sonuçların engellenmesi için bıyık ekimi işlemi mutlaka uzman bir doktor tarafından yapılmalıdır.

Bıyıktan sonra yeni akım: Sakal ekimi

Bıyık modası gibi sakal da son dönemde popüler hale gelmiştir. Sakal, kişiye hoş bir tarz katmakla beraber yüzde daha önceden yaşanmış olan deformasyonları kapatmakta da faydalıdır. Sakal ekimi işlemi ülkemizde 2005 yılından sonra uygulanmaya başlanmış ve yeni teknolojiler sayesinde başarıyla yapılabilen bir operasyon halini almıştır. Sakal ekimi işlemi ile bölgenin belli bir bölümünde çıkmayan sakal, köselik ve seyreklik gibi birçok problem ortadan kaldırılabilir. Bıyık ekiminde olduğu gibi sakal ekiminde de öncelikli donör alan olarak sakalın boyun altı, kulak arkası bölgesi gibi estetik açıdan işlevsiz alanları kullanılır. Eğer ekim yapılacak alan daha genişse iki kulak arası saçlı alan kullanılabilir. Lokal anestezi altında yapılan sakal ekimi operasyonunun süresi, yapılacağı bölgeye bağlı olarak 1 ile 6 saat arasında farklılık gösterir. Eğer işlem oldukça geniş bir bölgeye yapılacaksa birden fazla seans halinde uygulanması gerekebilir. Sakal ekim işleminde de FUE yöntemi kullanılır. Bıyık ekimi işleminde olduğu gibi sakal ekimi de; genetik olarak dökülmeyen bölgelerden alınan, hastanın kendi sakal ve saçları ile yapılan bir uygulamadır. Sakal ekimi sonrası doğal görünüm kazanılır ve hasta kalıcı sakallara kavuşur.

KAYNAK : http://www.kadinvekadin.net/estetikte_son_moda_biyik_ekimi.html

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın