21.05.2024 - Beydağı Haber Ajansı Malatya Haberleri

Fransa’da sigarayı bırakan hamilelere 300 Euro ödül

Fransa’da sigarayı bırakan hamilelere 300 Euro ödül

Fransa’da, 5 hamileden 1’i gebelik sürecinde sigara içiyor. Bu durum hükümeti harekete geçirdi ve sigarayı bırakan kadınlara 300 Euro ödül verilmesi gündeme alındı.

Fransa’da, hamilelerin sigarayı bırakmalarını sağlamak için bir çalışma başlatılıyor. Buna göre hamile kadınlara sigarayı bırakmaları için 300 Euro’ya kadar para ödenecek.

Devlet hastaneleri ile Ulusal Kanser Enstitüsü’nün ortak çalışmasında, para vermenin gebelikte tütün tüketimini azaltmaya teşvik edip etmediği incelenecek.

Hamile kadınlara önce 20 Euro ödenecek. Eğer tekrar sigara içmeye başlamazlarsa, ödenecek miktar 300 Euro’ya kadar çıkabilecek. Deneye, 18 yaş üstü en az 4 aydır hamile olan ve her gün 5’ten fazla sigara içen kadınlar katılabilecek.

Çalışma kapsamında elektronik sigara ve diğer tütün maddeleri de yasak olacak. Hamilelerin kurallara uyup uymadıklarının tespit edilebilmesi için düzenli olarak kontrolden geçecek.

Hamilelikte sigara içmek cenine zarar veriyor

Avrupa ülkeleri arasında sigara içen en fazla hamilenin Fransa’da olduğu tespit edilmiş durumda. Geçen yılın verilerine göre her 5 Fransız kadından 1’i hamilelik döneminde sigarayı bırakmadı.

Sigara içmek gebelik süresince cenine oksijen tedarikini azaltıyor. Bu durum, düşük, prematüre ya da düşük doğum ağırlığı riskini artırıyor.

KAYNAK : http://www.kadinvekadin.net/fransa_da_sigarayi_birakan_hamilelere_300_euro_odul.html

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın