20.07.2024 - Beydağı Haber Ajansı Malatya Haberleri

Google’ın çalışan kadınlar için tasarladığı emojiler

Google’ın çalışan kadınlar için tasarladığı emojiler

Google mühendisleri iş hayatındaki kadınları temsil edecek 13 yeni emoji tasarladı. Mobil cihazlarda kullanılan yüz ifade sembolleri emojilere onay veren ve standart hale getiren Unicode konsorsuyumuna sunuldu.

Google ekibi, bu örneklerin “kadınların dünyadaki önemli rollerini daha iyi yansıtması ve genç kadınları güçlendirilmesini” umduklarını söyledi.

Emojiler arasında sağlık sektörü çalışanları, bilim insanları ve iş kadınları da var.

Emojiler bir durumu anlatmak için akıllı telefonlar ve internet üzerinden mesajlaşmada giderek daha sık kullanılıyor. Japoncada ‘e’ (resim) ve ‘moji’ (karakter) kelimelerinin birleşimi ile oluşturulan emoji terimi 2013 yılında Oxford İngilizce Sözlüğü’ne eklendi.

Google ekibi tasarımları için New York Times gazetesinde çıkan “Emoji Feminizmi” başlıklı bir yorum yazısından ilham aldıklarını söylüyor.

Yazıyı kaleme alan Amy Butcher makalesinde, “Merak ediyorum, mesleğinde yükselen ateşli profesyonel kadın nerede? Avukat nerede? Muhasebeci nerede? Peki ya cerrah?” ifadelerini kullandı.

Butcher yazısında “Bize yeni nesil Amerikan kadınlarının artık azınlık olmadığını ve Amerikan evlerinde ekmek kazanan çoğunluk olduğumuz söyleniyor. Ama elimize geçen en iyi şey flamenco dansözü” diyor.

Gençlerin yüzde 82’si emoji kullanıyor

Procter & Gamble şirketinin yaptığı bir araştırmaya göre 16-24 yaşları arasındaki gençler yüzde 82’si her gün emoji kullanıyor. Bu kızların yarıdan fazlası kadınları temsil eden emojilerin basmakalıp olduğunu düşünüyor.

Google’un tasarımları teknoloji, inşaat, çiftçilik ve gıda endüstrisinde çalışan kadınları da kapsıyor. Yüzünde pembe bir zig zag bulunan kadın müzisyen emojisi, hayatını kaybeden David Bowie’ye bir hürmet niteliğinde. Kullanıcılar ayrıca emojiler için farklı ten renkleri de seçebilecek.

Emojiler için hazırlanan arama motoru Emojipedia ayrıca saç renginin ve cinsiyetin de seçilmesini önerdi. Bütün emojilerin farklı platformlarda düzgün biçimde görüntülenmesi için Unicode tarafından onaylanması gerekiyor. Buna karşın rakip platformlarda emojiler çok farklı görünebiliyor.

Bir dansçı emojisi, LG telefonlarda balerina, Samsung cihazlarında disko dansçısı bir adam, Anroid cihazlarda kolları havada sarı bir yuvarlak ve iOS’te ise flamenco dansçısı olarak görünüyor. Bir sonraki emoji adaylarının yılın ortasında piyasaya sürülmesi bekleniyor.

KAYNAK : http://www.kadinvekadin.net/google_in_calisan_kadinlar_icin_tasarladigi_emojiler.html

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın