13.04.2024 - Beydağı Haber Ajansı Malatya Haberleri

Gürer: “Adana’da turfanda patates 4-5 lira civarında iken patates ithaline izin vermek çiftçiye aba altından sopa göstermektir.”

Gürer: “Adana’da turfanda patates 4-5 lira civarında iken patates ithaline izin vermek çiftçiye aba altından sopa göstermektir.”

Gürer: “Adana’da turfanda patates 4-5 lira civarında iken patates ithaline izin vermek çiftçiye aba altından sopa göstermektir.”

Gürer: “Soğan ithalide fiyat artışını önleyemedi”

 

Yabancı şirketleri ve yabancı çiftçiyi kalkındırmak için çalışan bir iktidar var.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 2018’de yüzde 184 ile fiyatı en çok artan ürün olan kuru soğanın fiyatının dengelenmesi için gümrüksüz ürün ithal edilmesinin de fiyatları düşürmediğini söyledi.

 

Bölgelere göre fiyatları 5 ila 12 TL arasında değişen kuru soğandaki fiyat artışının  sürmesinin olası olduğunu belirten Gürer, “Fiyatta dengeyi sağlamak için İthalat yerine üreticinin desteklenmesi ve maliyetlerin azaltılması gerekiyor” dedi.

 

PATATESTE GÜMRÜKSÜZ İTHALAT SÜRESİ NEDEN UZATILDI? 

 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 20 Nisana kadar olan gümrüksüz patates ithalatı uygulamasının 31 Mayıs’a kadar uzatılması kararını da eleştirerek, “Bazı bölgelerde tam patates hasadı yapılırken, patates için ithal üründe gümrük vergisinin sıfırlanması, Türk tarımına, Türk çiftçisine vurulmuş en büyük darbedir” dedi.

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 2017 yılında 2 milyon 130 bin ton olan soğan üretiminin 2018 yılında yüzde 6.4 oranında azalarak 1 milyon 900 bin tona kadar düştüğünü hatırlattı.

 

DEKAR BAŞINA 3 BİN 350 TL MALİYET 

 

Soğan ekili alanlarda dekarda 4 ila 5 ton arasında verim beklendiğine işaret eden  Ömer Fethi Gürer, maliyet hesabını da açıkladı. Gürer, “Ürün için dekarda tarla kirası 600-700 TL, tohum bedeli 200-400 TL, gübre bedeli 200-250 TL, ilaç bedeli 600-700 TL, mazot bedeli 300-350 TL, su bedeli 150 TL, hasat ve işçi bedeli de 600-800 TL arasında değişiyor. Bu rakamlar üst üste toplandığında bir dekarda elde edilecek 4-5 ton soğan için 2 bin 650 TL ile 3 bin 350 TL arasında değişen fiyatlarla masraf oluşuyor. Bunlara nakliye, vergiler, üretici ve pazarcı karı da eklendiğinde maliyet katlanarak artıyor. Şayet, maliyet giderlerini azaltılmaz ve üretici desteklenmez ise diğer ürünlerde olduğu gibi soğanda da fiyatların dengelenmesi, fiyat artışının önlenmesi mümkün görünmüyor” diye konuştu.

 

GÜMRÜKSÜZ İTHALAT DA ÇÖZÜM OLMADI 

 

Hükümetin farklı bölgelerde 5 ila 12 lira arasında satışa sunulan soğanda fiyat artışının önüne geçilmesi, iç piyasada fiyatların düşürülmesi ve spekülatif fiyat hareketlerine meydan verilmemesi amacıyla kuru soğanda ithalat gümrük vergisini sıfırladığını anımsatan  Ömer Fethi Gürer, “Son olarak, kuru soğan için 200 bin tona kadar ithalatın gümrük vergisi sıfırlandı. Sonra süre uzatıldı. Ancak ne yazık ki gümrük vergisiz ithalatta da soğan fiyatının istenilen seviyeye gelmesini sağlayamadı. Fiyatlarda kısmı düşüş olsa bile ortalama 10 liraya marketlerde soğan satılıyor” şeklinde konuştu.

 

YANLIŞ TARIM POLİTİKALARI, TÜRKİYE’YE KURU SOĞANA MUHTAÇ ETTİ 

 

Ömer Fethi Gürer, “Geçen yıllara göre de en çok fiyat artışı yaşanan ürün soğan oldu. Erken hasat yapılması, iktidarın depoları basması ve uygulanan diğer yanlış tarım politikaları soğan üretiminde ülkemizi sorunlu hale getirdi. Soğan depoları stokçuluk yapılıyor diye basılması ürünün erken pazara sunulmasını da getirdi. Plansızlık ve iş bilmezlik tarım politikası olunca sorunlar katladı.” ifadelerini kullandı.

 

ERKENCİ SOĞANA YAĞMUR ENGELİ 

 

Çukurova Bölgesinde erkenci soğanın, aşırı yağışlar nedeniyle hasat edilmesinde sorunlar oluştuğunu belirten Gürer, “Verim de istenilen düzeye ulaşamadı. Bunun sonucu hasat  gecikti. Gübre, ilaç, tohum, enerji, mazot giderlerinde zam artışı durmadığı takdirde tüm ürünlerde fiyatlar yukarı doğru gidecektir. İthalatta iktidarca amaçlanan fiyatı dengelemek, ancak ithal ürün yerli ürün fiyatını geçti. Yabancı şirketleri ve yabancı çiftçiyi kalkındırmak için çalışan bir iktidar var. İthalatı kimler yapıyor, kimler buradan gelir sağlıyor, bunu da kamuoyu bilmeli” dedi.

 

NE ÜRETİCİ MUTLU NE DE TÜKETİCİ…

 

Mayıs-Haziran aylarında ise soğanın diğer bölgelerde peyderpey hasat yapılacağını  ifade eden Gürer, “Diğer pek çok üründe olduğu gibi soğanda da ne üreticinin yüzü gülüyor ne de vatandaş ucuza ürün alabiliyor. Maliyet artışları nedeniyle üretici soğanın kilosunu 3-3.5 liraya mal ederken, tüccar ve son satışta doğal artışlarla  büyükşehirlerdeki marketlerde ortalama 10 liraya soğan satılıyor. Üretici ürününü değerinde satamıyor, tüketici de makul fiyattan ürün alamıyor.  Bu tamamen iktidarın yanlış tarım politikasından ve yanlış ithalat politikasından kaynaklanıyor” dedi.

 

İKTİDAR YANLIŞTAN VAZGEÇMELİ 

 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer bu yıl 2 milyon ton civarında üretim beklenen soğanda, son iki yılda yaşanan sorunların tekrar etmemesi için iktidarın şapkasını önüne koyup, bugüne kadar uyguladığı yanlış tarım politikalarından vazgeçmesi ve üreticiyi desteklemesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

 

HASAT DÖNEMİNDE GÜMRÜKSÜZ PATATES ALINIR MI?

 

Öte yandan 20 Nisana kadar gümrük vergisiz patates ithal edilmesini öngören kararnamenin, bugün itibariyle 31 Mayıs tarihine kadar uzatıldığını hatırlatan Gürer, bazı bölgelerde patates hasadının başladığı bir döneme denk gelen bu kararını, Türk çiftçisini ve Türk tarımını bitirme girişiminden başka bir anlama gelemeyeceğini söyledi.

 

CHP Milletvekili Gürer, Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle 11 Mart’ta alınan karar gereği 20 Nisana kadar yapılacak 200 bin ton patates ithalatında gümrük vergisi oranının sıfırlandığını, bugün ise tam da turfanda patates hasadının başladığı bir dönemde 20 Nisana kadar olan sürenin 31 Mayıs’a kadar uzatılması kararının aldığını belirtti. Gürer, “Adana turfanda patates 4-5 lira civarında iken patates ithaline izin vermek çiftçiye aba altından sopa göstermektir.” dedi.

 

YERLİ ÜRETİCİYİ BİTİRMEK Mİ İSTİYORLAR?

 

Herhangi bir ürün ün ithalatında o ürününü tam hasat döneminde gümrük vergisini sıfırlanması uygulamasının; kendi tarımını, kendi geleceğini, kendi üreticisini düşünün hiçbir ülkede yapılamayacağını ifade eden Gürer, “Başta Çukurova olmak üzere bazı bölgelerde patates hasadı başladı. Peyderpey, patates üretimi yapılan tüm bölgelerde hasat yapılacak. Böyle bir dönemde dışarıdan patates ithal edilmesinin önünü açılması, Türk çiftçisini, Türk tarımına vurulan büyük bir darbedir” dedi.

 

NİDELİ PATATES ÜRETİCİLERİ, ÜRÜNLERİNİ 15 KURUŞA SATMAK ZORUNDA KALMIŞTI 

 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, resmi kayıtlara göre 800 bin ton resmi olmayan verilere göre de 1 milyon 200 bin ton patates üretimi yapılan Niğde’de geçen hasat döneminde üreticilerin ürünlerini 15-20 kuruştan tüccara vermek zorunda kaldığını hatırlatan Ömer Fethi Gürer, “ Hasat sonrasında Niğdeli üretici 50 kuruşa mal ettiği ürününün, maliyetinin yarısına bile satamadı. Depolarda bekletilen ve mart, nisan döneminde piyasaya sürülmesi gerekirken patates için ise üreticiye stokçu muamelesi yapılarak, depolar basıldı ve zamanından önce bu ürünler piyasaya verildi. Geldiğimiz noktada piyasada patates fiyatları düşmedi. Buradan karlı olan kesim tüccar kesimi oldu. Uygulanan yanlış ithalat politikası çiftçini değil, aracıyı zengin ediyor. Niğdeli üreticinin 15-20 kuruştan patatesini vermek zorunda kaldığı dönemden 3 ay sonra patates fiyatları 4-5 liraya çıktı. Şu anda da bazı bölgelerde 5-6 liradan patates satılıyor. Bu tablo hükümetin yanlış tarım politikasından kaynaklanıyor” diye konuştu.

 

AKP BUNU HEP YAPIYOR 

 

AKP iktidarının sadece soğan ve patateste değil, mısır, arpa, buğday, pirinç ve domateste te hasat dönemlerinde gümrük vergilerini kaldırarak bu ürünlerin vergisiz olarak ülkemize girişini sağladığını anımsatan Gürer, “Ancak baktığımızda bu ürünlerde de gümrüksüz ithalata rağmen fiyat dengesi oluşturulamadı. Olan yerli çiftçiye, yerli üreticiye ve elbette ki pahalı ürün satın almak zorunda kalan tüketiciye oldu. Türkiye tarımda kendi kendine yeten bir ülkeyken, artık ithalatçı bir konuma düştü. Tanzim satış noktaları açılarak, ithalatta gümrük vergisi sıfırlayarak bu ürünlerdeki fiyat artışı engellenemez,. Öncelikli yapılması gereken, gübre, mazot, ilaç, ve benzeri giderlerdeki fiyat artışlarının önünü geçilmesi ve yerli üreticinin desteklenmesidir” şeklinde konuştu.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın