Gürer: “Vergisiz ürün ithalatı, Türkiye çiftçisine vurulan büyük bir darbedir”

Gürer: “Vergisiz ürün ithalatı, Türkiye çiftçisine vurulan büyük bir darbedir”

CHP Milletvekili Gürer, bazı tarım ürünlerinin ithalatında gümrük vergisinin sıfırlanmasını kendine has üslubuyla yorumladı: 

 

Gürer: “Vergisiz ürün ithalatı, Türkiye çiftçisine vurulan büyük bir darbedir”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Cumhurbaşkanı kararıyla bazı tarım ürünlerinin ithalatında gümrük vergisinin sıfırlanmasını, Türk çiftçisine vurulmuş büyük bir darbe olarak değerlendirdi.  Gürer, “Buradan da anlaşılıyor ki, AKP’nin tarım politikası, Türk çiftçisinin yok etmek üzerine kurulmuştur” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, buğday, arpa, mısır ve pirinç ithalatı için uygulamaya konulan yeni tarife kontenjanlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

GÜMRÜK VERGİSİ ALINMAYACAK ÜRÜNLER…

Gürer, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürlüğüne tahsis edilen yeni tarife kontenjanları çerçevesinde buğday, mısır, arpa ve pirinçte yapılacak ithalat için gümrük vergisi alınmayacak olmasının, Türk çiftçisine vurulmuş büyük bir darbe olduğunu söyledi.

AKP’NİN TARIM POLİTİKASI, YERLİ VE MİLLİ DEĞİL 

AKP hükümetlerinin son 16 yıl içinde, Türk çiftçisinin lehine karar almadığını belirten CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, tarım ürünlerinde gümrük vergisinin kaldırılmasının, AKP’nin tarım politikasının çiftçimizi yok etmek üzerine kurulduğunun bir göstergesi olduğunu söyledi.

İTAHLATA DAYALI TARIM, ÇİFTÇİ İÇİN YIKIM

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, tohum, gübre, mazot ve pek çok ürünün ithal edildiğine dikkat çekerek, tarımda ithalata dayalı bir politika izlenmesini nedeniyle, Türk çiftçisinin büyük bir yıkımın içine girdiğini kaydetti.

İTHİLATTA VERGİ İNDİRİMİ İÇİN SEÇİMİ BEKLEDİLER 

Hükümetin her yıl ürün ekim döneminde ya da hasat döneminde bazı tarım ürünlerinde gümrük vergisini sıfırlandığına işaret eden CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Geçen yıl buğdayın tam hasat döneminde de gümrük vergisi  düşürülmüştü. Haziranda seçim vardı. Bu uygulamayı o nedenle yapmadılar. Seçim bitti yine ithal kapısını AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan sonuna kadar açan uygulamaya  olur verdi. Bu yıl hasat dönemi 24 Haziran Cumhurbaşkanı ve milletvekili genel seçimine denk geldiği için “seçim öncesinde böyle bir uygulamaya gider isek oy kaybederiz” diyenlerin seçimin hemen ertesinde buğday, arpa, pirinç ve mısır ithalatından gümrük vergisini sıfırlamaları tarıma ve çiftçiye nasıl baktıklarının da açıkça yansımasıdır” dedi.

TMO KİMİN DOSTU?

TMO’nun 2018 yılı için buğday alım fiyatını ton başına 1050 lira olarak açıklamasına rağmen çiftçinin açıklanan bu fiyattan ürün satamadığını ifade eden Ömer Fethi Gürer, “Çiftçi tüccarın eline bırakıldı. TMO’nun çiftçiye sağladığı bir destek yok. Üretici son 5 yıldır 800 ila 900 lira arasında fiyata buğday satıyor ama her yıl girdi maliyetleri neredeyse yarı yarıya artıyor. Çiftçi yine tüccarın insafına bırakılıyor. Köylü açıklanan taban fiyattan buğday satamadığı için ürününü depoya koydu ama bu kez de yurtdışından buğday ithalatı için gümrük vergisi sıfırlandı. Gümrük vergisinin sıfırlanacağını bilen tüccar Türk çiftçisini baskı altına alıyor. Geçen yıl Dahilinde İşleme Rejimi kapsamında 9 ayda 65 milyon dolar yurtdışına döviz ödedik. Dahilinde işleme rejimi kapsamında, yurtdışından gümrüksüz bir şekilde ithal edilen buğday, sanayici tarafından işlenerek, ihraç ediliyor. Burada yabancı ülkelerin üreticileri ile sanayiciler belki kazançlı çıkıyor ama Türk çiftçisi büyük zarar ediyor. Bu TMO eliyle yapılıyor. Türk çiftçisinin kara gün dostu olması gereken TMO, yabancı çiftçinin kara gün dostu oluyor” diye konuştu.

PLANLI TARIM POLİTİKAMIZ YOK 

Türkiye’de planlı bir tarım politikası uygulanmadığını kaydeden Gürer, “Her yeni tarım bakanı geldiğinde farklı plan ve projelerle Türk çiftçisinin karşısına çıkıyorlar ama hiçbir projenin sonucu çiftçi ve üretici lehine olmuyor. Dahilinde İşleme Rejimi kapsamında yurtdışından ürün girişi kolaylaştırıldıkça ülkemizde çiftçilik sorun haline geliyor” şeklinde konuştu.

 

“MİLLİ” VE “YERLİ”LİK NERDE KALDI

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ülkemize gümrüksüz ithal ürünlerin girmesinin, çiftçimizi giderek yok etmek anlamına geldiğine de vurgu yaparak, “Umarız ve dileriz ki hükümet yerli ürünü ve yerli üretimi destekler. ‘Milli’ ve ‘yerli’ kavramını yalnızca seçimlerde konuşulan bir kavram olmaktan çıkarır” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı kararıyla Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren karar kapsamında buğday için 750 bin ton, arpa ve mısır için 700’er bin ton ve pirinç için 100 bin ton tarife kontenjanı açıldı. Bu çerçevede buğday ve arpa için 31 Mayıs 2019, mısır için 31 Temmuz 2019 ve pirinç için 31 Ağustos 2019’a kadar ithalatta gümrük vergisi alınmayacak.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

%d blogcu bunu beğendi:

Beydagi Haber Ajansi Malatya

Malatya Haber Sitesi Malatya FETÖ