20.07.2024 - Beydağı Haber Ajansı Malatya Haberleri

İkinci bebek size neler hatırlatır?

İkinci bebek size neler hatırlatır?

İlk bebeğinizden sonra neleri unuttuğunuzu biliyor musunuz? İşte size birkaç ipucu…

Henüz bir günlük bebeğinizi kucağınıza aldınız ve başı arkaya doğru hafifçe eğildiğinde, yeni bir bebek sahibi olma ile ilgili birkaç şeyi unuttuğunuzu fark ettiniz. Kafa kontrolünden tamamen yoksun olmaları gibi…

İlk bebekten bu yana geçen zamanla birlikte, bebek bakımı ile ilgili yaygınlıkla unuttuğumuz bazı şeyler var. İşte bunlardan birkaçı:

Mesela kaka

Renk, yoğunluk, sıklık miktar… Kaka hakkında ne kadar çok konuşup düşündüğünüzü unuttuğunuzu fark edeceksiniz.

Bebeğiniz gaz çıkardığında ya da geğirdiğinde gelen iç ferahlığı ve rahatlama hissi… İnsan, gaz çıkarmaya tezahürat edecek hale geliyor.

Bebeğinizin poposunu koklamak için yüzünüze doğru kaldırışlarınız…

Göğsünüze doğru yaklaşan kurt gibi aç bebeğin ürkütücü sabırsızlığı ve bebeklerin dişlerle doğmamalarına duyduğunuz şükran…

Boyun ağrıları

Emen bebeğinize doğru bakışlarınızın yarattığı kalıcı boyun ağrıları.

Ne kadar süt emdikleri konusunda yapılan takıntılar

Her şey güzel bir şekilde gidiyor olsa da, ihtiyaç duydukları her şeyi alıp almadıkları, ağırlıklarının yeterli olup olmadığı konusunda paniklememek elinizde değildir.

Odadaki diğer her şeyin ne kadar heyecan verici olduğunu anladıkları an, harika bir emzirme rutini yerleştirebileceğinizi hatırlayacaksınız; çünkü kafalarını sağa sola çevirip meme ucunuzu da beraberlerinde sürüklerken, emme konusunda hiç sıkıntı yaratmayacaklar.

Yeni doğan bebekler, kör sarhoşlara benzerler. Başlarını kontrol edemez, kollarının nasıl çalıştığını anlayamaz, gözlerini odaklayabilmek için uğraşırlar. Çılgın bir partiyi henüz terk etmiş gibi görünürler.

Gününüzün yüzde 80’i bebeğinize dokunarak geçecek

Besleme, üzerini değiştirme, bezleme, oynama; elleriniz daima meşgul olacak. Böylelikle başka bir şey yapmak imkânsız hale gelecek.

Bebek ellerinin çürümüş kokusu. Bozuk peynir gibi kokan kirlerle tıkanmış minik, yumruk eller. Ellerini açmayı başarıp temizlemek, şaşırtıcı bir miktarda güç gerektirir.

Jilet keskinliğindeki tırnakları sıklıkla kesilmeli ki bin küçük kâğıt kesiği ile damgalanmayın.

Bebekler kabadır

İlk 8 hafta boyunca, yalnızca alacak, alacak ve karşılığında hiçbir şey vermeyecek. Sizi suiistimal edecek. Tam artık yeter noktasına geldiğinizde, gülüşmeye, cıvıldamaya başlayacak ve onu dünyanın en kötü ev arkadaşı olduğu için affedeceksiniz.

Aynı zamanda da tamamen mantıksızlar. Acıktıklarında yabani bir kedi gibi kükreyecek, ama memenizi ağzına sokmaya çalıştığınızda tekmelemeye, tırmalamaya başlayacak. Ya da yorgun düşüp emmeye başlayacak, ama onu karyolasına koymaya çalıştığınızda patlayacak.

Onu ısırmaya dair bitmek bilmeyen ve bir yandan da rahatsız edici bir arzu ile tükeneceksiniz. O etli küçük baldırlar, çiğnenmek için yalvarıyor gibiler.

Bebeğiniz bir kamu malı

Tamamen yabancı insanlar, kafalarını bebek arabasına sokmaya çalışacak ve size çocuğunuzla ilgili kişisel değerlendirmelerini sunacaklar. Özellikle de yaşlı insanlar.

İlk kez yuvarlandığında, zıplayacak ve sanki yerçekimini bulmuş gibi sevineceksiniz. Ulaşılan her küçük köşe taşı, çocuğunuzun iyiye gittiğinin ve o kadar da kötü bir iş çıkarmadığınızın bir işareti.

Ve o gülümseme…

Ve asıl hatırlamanız gereken… O harika gülümsemesini her gösterdiğinde, onu her şeyi için affedeceksiniz. Gecenin bir yarısı dördüncü kez uyandığında bile, gecenin karanlığında parlak bir gülümseme görecek ve içinize dolan sevgi ile bir gün daha hayatta kalabileceğinize dair inancınız pekişecek.

HT Hayat

KAYNAK : http://leyditurk.com/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın