27.02.2024 - Beydağı Haber Ajansı Malatya Haberleri

İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ REKTÖR SEÇİMİ VE PARALEL YAPI

İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ REKTÖR SEÇİMİ VE PARALEL YAPI

                İnönü Üniversitesi rektör seçimİ 2016 yılı Haziran ayında yapılacak. Öncelikle Üniversite denilince akademik başarı akla geldiğinden İnönü Üniversitesi’nin son üç yılının Devlet Üniversiteleri arasında ki başarı sıralamasına bakalım.

                URAP araştırma Laboratuarı yaptığı çalışmalar sonucunda en başarılı “Devlet Üniversiteleri “ sıralamasında İnönü Üniversitesi ‘nin başarı durumu,

2013-2014 yılında 35.

2014-2015 yılında 34.

2015-2016 yılında 28.sırada yer bulmuştur.

Sıralama Nasıl Belirleniyor?

                Sıralamada, YÖK, ÖSYM, Web, of Science gibi güvenilir kaynaklardan alınan yayın sayısı, kişi başına düşen yayın sayısı, kişi başına düşen atıf sayısı, toplam doküman sayısı, toplam bilimsel doküman sayısı,doktora öğrenci sayısı,doktora öğrenci oranı, kişi başına düşen öğrenci sayısı gibi bilimsel üretkenliğe dayanan veriler kullanılmaktadır.

                Bu başarı sıralamasına baktığımızda İnönü Üniversitesi akademik başarı durumuna göre en başaralı ilk 15 Devlet Üniversitesi arasına girememiştir. Kendine orta sıralarda yer bularak durumu idare etmiştir.

REKTÖRLÜK SEÇİMİ VE PARALEL YAPI

                Milli Güvenlik Siyaset Belgesi’nde   “Ulusal Güvenliğimizi Tehdit Eden “legal görünümlü illegal yapı” olarak tanımlanan, devletin tüm kurumlarına sızmış FETÖ/PDY nin İnönü Üniversitesi’ndeki rektörlük seçimiyle ilgilenmemesi mümkün değildir.

REKTÖR CEMİL ÇELİK’E SORUYORUZ

                Sayın Rektör, Milli Güvenliği Tehdit Eden Örgüt ve Yapılarla İrtibatlı Kamu Çalışanları Hakkında 2016/4 sayılı Başbakanlık Genelgesi ve Mili Güvenlik Siyaset Belgesine girmiş FETÖ/PDY hakkında şu ana kadar rektörlüğünüze gelen şikayet var mı? Sizin hakkınızda paralel yapı iddiasında  bulunan Ak Parti Milletvekili Mustafa Şahin’e cevap verme ve kamuoyunda “paralel  yapıyı koruyor” iddiasını çürütme fırsatı. Çıkıp açıklayın FETÖ/PDY yapılanması hakkındaki düşüncelerinizi Malatya kamuoyuna anlatın.

                Sayın Rektör, diğer bir sorumda,  rektörlük seçimlerinde bir adayı desteklediğiniz, öğretim üyelerini etkilemeye çalışarak,  belli bir süre daha üniversitede söz sahibi olmak istediğiniz  iddialarına ne diyorsunuz?

PARALEL YAPI VE REKTÖRLÜK SEÇİM TAKTİKLERİ

                Paralel Yapı, yıllardır devletin tüm kurumlarına sızmayı başarmıştır. Üniversiteler Paralel yapı açısından öncelikli ve önemli devlet kurumlarıdır. Bu nedenle kulağımıza gelen bazı iddiaları sizinle paylaşmak istiyorum. FETÖ/PDY üniversitelerdeki rektörlük seçimlerinde bazı planlar yapmış ve uygulamak için harekete geçmiştir. Peki nedir bu planlar?

1-Paralel Yapıya bağlı Oy kullanacak Öğretim Üyeleri  ikiye bölünecek ve en güçlü  2 adaya oy verecek karşılığında rektör yardımcılığını isteyecek ve üniversitede FETÖ/PDY varlığını sürdürecek.

2-Rektör adayları arasında  istemedikleri aday hakkında karalama kampanyası yapma,

İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ  REKTÖR ADAYLARINA  SORULARIMIZ

1-Akademik başarının artması için ne gibi projeleriniz var?

2-FETÖ/PDY ‘nin İnönü Üniversitesindeki yapılanması hakkında ne düşünüyorsunuz? Rektör seçildiğiniz takdirde paralel yapı ile mücadele edecek misiniz?

3-Yıllardır İnönü Üniversitesi  Malatya Bürokrasisiyle, Malatya halkıyla her açıdan bütünleşememiştir. Gerek ekonomik, gerek sosyal  açıdan işbirliğini arttırmak ve kentle iç içe olmak için ne gibi projeleriniz var ?

                Sonuç olarak, İnönü Üniversitesi Rektör Seçimlerini yakından takip edeceğimizi, adayların yukarıdaki sorularımıza cevap vereceğini ümit ediyor, bir sonraki yazımızda da tek tek adaylar hakkında merak edilenleri yazacağım.

Turgay Simavi @turgaysimavi / beydagihaberajansi.com

inonu_rektorluk_2016

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın