27.05.2024 - Beydağı Haber Ajansı Malatya Haberleri

Kahvaltını atlama kilonu saklama

Kahvaltını atlama kilonu saklama

Yapılan birçok araştırmaya göre sabah düzenli kahvaltı yapan kişilerin kilo kontrolü sağlamada yapmayanlara göre çok daha başarılı oldukları tespit edilmiş. Bu da demek oluyor ki; kahvaltı yaptığınızda daha kolay kilo verebileceksiniz. Aynı zamanda sadece zayıflamak için değil, kahvaltı yapmanın iş başarısını ve konsantrasyonu da arttırdığı tespit edildi. Peki kahvaltı hem kilo verdiriyor, hem iş başarını arttırıyor, hem de güne daha enerjik başlamanızı sağlıyorsa neden yapmıyor olabilirsiniz?

İşte size birkaç neden…

Gece geç yiyip sabah kahvaltıyı geciktirmek

Gece saat kaçta yerseniz yiyin sabah uyandığınızda tok dahi hissetseniz metabolizmanızı kahvaltı ederek harekete geçirmeniz gerekir. Kahvaltıyı atlarsanız öğle ve akşam yemeklerinizin de saatleri değişecek ve bu sizi kilo alma döngüsüne sürükleyecektir. Kahvaltı yapmadığınızda daha az kalori aldığınızı ve bu şekilde beslenmenizi dengeleyebileceğinizi düşünebilirsiniz ancak bu büyük bir yanılgıdır. Çünkü öğle yemeklerinde uzun süren açlık sonrasında kontrolünüzü kaybedersiniz. Bu durum ise sizi verdiğiniz kiloların daha fazlasıyla karşı karşıya bırakır.

Kahvaltıyı atlamak

Sabah işe yetişme telaşında dakikalar hatta saniyeler dahi önem arz edebiliyor. Bu yoğunluk içerisinde beslenme çoğu zaman ikinci plana atılıyor. Nasıl olsa bir şeyler yerim ama geç kalmamam gerek düşüncesiyle evden çıkılıyor ve en yakın pastane veya simitçide soluk alınıyor. Tercihlerde yüksek karbonhidrat ve yağ içeren, proteinden yoksun gıdalar oluyor. Böyle olunca da kısa sürede bu kiloyu nasıl aldım ben? Sorularını sormaya başlıyorsunuz. Maalesef çok yoğun tempolu hayatlarda sıklıkla karşılaştığımız bir durum. Diyorsunuz ki her şeyi ucu ucuna yetiştiriyorum zaten ve bunlara zaman kalmıyor. O zaman hiç bir şey yemeden evden çıkmak yerine 1 bardak süt içine mısır gevreği veya 1 kase yoğurt içine taze meyve ve yulaf ezmesi tercih edebilirsiniz. Hatta hiç vaktim yok derseniz akşamdan sağlıklı bir sandviç hazırlayıp buzdolabına koyup sabah yolda tüketebilirsiniz. Yani sizin de anlayacağınız gibi her zaman bir alternatif bulabilirsiniz.

Akşam fazla yemek

Yine bir dengeleme mantığıyla karşı karşıyayız. Kahvaltı öğünü günün en uzun açlığı olan gece açlığından sonra karşılaşılan ilk öğündür. Düşüncemiz; dün yediğimiz yemekten aldığımız enerji bizi sabahtan öğle yemeğine kadar tok tutar ve dün yediklerimizin pişmanlıklarını ancak bu şekilde bastırabiliriz. Hayır bu doğru değildir. Sabah kalktığınızda yeni bir gün yeni bir enerji demektir. Siz gece 7-8 saatlik bir açlık süresi yaşıyorsunuz, kahvaltı yapmadığınızda bu saat 12-13 ü buluyor ve kan şekeri dengesizliği yaşıyorsunuz. Bu durum ise sizin enerjinizin azalmasına ve ruh halinizin değişmesine neden oluyor. O yüzden bir önceki gün aşırı kaçırdığınızı düşünseniz dahi sabah kahvaltı yapın.

Kahvaltı nasıl olmalı

Son yıllarda yapılan araştırmalar, ideal bir kahvaltının az yağlı, kompleks karbonhidratlar ve liften zengin, kalsiyum ve vitamin içeren besinlerden oluşması gerektiğini ortaya koyuyor. Kepeği ayrılmamış tahıl ürünleri, taze sebze ve meyveler, kuru baklagiller lif açısından zengin besinler arasında yer alıyor. Sağlıklı ve aynı zamanda da lezzetli bir kahvaltı için; karbonhidrat, lif, protein, mineral ile vitamin bakımından zengin ve az yağlı besinleri tercih etmek gerekiyor. Pastanelerden alınan poğaça, börek, açma, simit yanında meyve suyu yüksek karbonhidrat tüketimine neden oluyor, bu da kısa süre sonra açlık yaşatıyor. Bizim istediğimiz ise dengeli olarak tüm besinlerden tüketmektir. Tokluk hissimizin artması ve içeriğindeki kalsiyum mineralinin kilo vermede oldukça işe yaradığı protein içeren besinleri de unutmamamız gerekiyor. Sabah kahvaltısında protein içeren besinlerin başarılı kilo kaybında önemli bir rolü olduğu yapılan araştırmalarca ispatlanmaktadır. Bu nedenle beslenmemizden yumurta, süt, yoğurt, peynir gibi gıdalardan muhakkak birini bulunduruyoruz. Hem kahvaltımızı atlamamış hem de kilolarımızı saklamak zorunda kalmamış oluyoruz.

Kadinvekadin.net özel haberidir.

KAYNAK : http://www.kadinvekadin.net/kahvaltini_atlama_kilonu_saklama.html

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın