20.07.2024 - Beydağı Haber Ajansı Malatya Haberleri

Kapalı cerrahi sinüzit tedavisinde önemli konfor sağlıyor

Kapalı cerrahi sinüzit tedavisinde önemli konfor sağlıyor

SİNÜZİT SOĞUK HAVALARI SEVİYOR

Hava sıcaklığının aniden düşmesiyle ortaya çıkan grip ve nezle ile birlikte baş ağrısı ve burun tıkanıklığıyla kendini belli eden sinüzit, yaşam kalitesini düşüren önemli sağlık sorunlarının başında geliyor. Seste bozulma, yüzde dolgunluk hissi ve burun akıntısı gibi sorunların kronik hale gelmesine neden olan sinüzit, modern yöntemlerle kalıcı olarak tedavi edilebiliyor. Memorial Kayseri Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Bölümü’nden Op. Dr. Murat Koç, sinüzit ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

Basit bir soğuk algınlığı bile sinüzit nedeni olabilir

Yüz kemiklerinin içerisindeki boşlukların iltihaplı doku ile dolması sonucunda ortaya çıkan sinüzit; baş ağrısı, burun tıkanıklığı, sarı-yeşil renkteki burun ve geniz akıntısıyla kendini belli edebilmektedir. Üst solunum yolu enfeksiyonları ve basit soğuk algınlığı da sinüzite neden olabilmektedir. Özellikle alerjik rinit sorunu olanların, sinüzite yakalanmamaları için tedavi olmaları gerekmektedir. Sigara ve alkol kullananlar ile burun içinde anatomik bozukluğu olanların da sinüzitle karşılaşma riski yüksektir.

Kapalı cerrahi sinüzit tedavisinde önemli konfor sağlıyor

Endoskopik sinüs cerrahisi (ESC); kronik sinüs iltihapları, sinüs tümörleri, ön kafa kaidesi yaralanmaları, travmaya bağlı göz çukuru hasarları ve görme siniri basısı gibi sorunların tedavisinde ilk seçenek olarak tercih edilen cerrahi bir yöntemdir. İşlem, girişimsel olarak yapıldığından gözyaşı kesesi drenaj ameliyatlarında ve hipofiz bezi hastalıklarının cerrahi tedavisinde de kullanılmaktadır. Tıp alanındaki gelişmelerle birlikte son yıllarda öne çıkan cerrahi yöntemlerinden biri olan yöntem hastaya önemli ayrıcalıklar sunmaktadır.

Kapalı yöntemle yapılan cerrahide iltihap temizleniyor

Yüz kemiklerinin içindeki boşluklardan oluşan sinüslerin, sağlıklı olabilmesi için burundan hava girişi ile sinüslerde üretilen salgıların buruna boşaltılması gerekmektedir. Ancak kronik sinüzit hastalarında, buruna salgıların boşaltılmasını sağlayan kanalcıklar tıkalıdır. Endoskopik sinüs cerrahisi sayesinde daralmış veya tıkanmış olan bu kanalcıklar genişletilir, havanın kolayca girebileceği ve salgıların buruna boşalabileceği geniş bir alan oluşturulur. İşlemin uygulandığı kronik sinüzit hastalarında ameliyat sırasında iltihaplı dokular ve polipler temizlenir, sinüsleri buruna bağlayan boşalma kanalları açılır ya da genişletilir. Endoskopik sinüs cerrahisi sonrası hastanın iyileşme ve günlük yaşama dönüş süresi kısalmaktadır. İşlem tamponsuz olarak yapıldığında hastalar ameliyattan 1 gün sonra normal yaşamına dönebilmektedir. 

Sinüzitten korunmak için burun içi düzenli yıkanmalı

Öte yandan, sinüzitten korunmak için alerjik olmayan hastaların burun içini düzenli olarak yıkaması önerilmektedir. Tuzlu su ya da okyanus suyu spreyleri ile işlemin sıkça uygulanması yararlı olacaktır. Alerjik hastalarda önemli olan alerjinin alevlendiği dönemlerde sprey kullanmasıdır. Sinüsler ısı değişikliğinden etkilenmektedir. Isı değişikliği olan ortamlarda mümkünse bir mendille ağız ve burun kapatılmalıdır. Soğuk havalarda mutlaka bere ile ağız ve burunu kapatacak atkı kullanılmalıdır. Özellikle kış aylarında, sinüsler kafa derisine çok yakın olduğundan banyo sonrası saçlar nemli bırakılmamalıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın