12.07.2024 - Beydağı Haber Ajansı Malatya Haberleri

Kısa boy ve çarpık bacak ameliyat izi olmadan düzeliyor

Kısa boy ve çarpık bacak ameliyat izi olmadan düzeliyor

“İlizarov Yöntemi” ile boy kısalığı ve çarpık bacaklar, vücutta ameliyat yarası açılmadan tedavi edilebiliyor. Kişileri, çocukluk çağından itibaren sosyal yaşamdan soyutlayan boy kısalığı 4 yaşından itibaren, bacak eğrilikleri sorunu da her yaşta yapılan ameliyatlarla giderilebiliyor. Hastalar ameliyattan 2-3 gün sonra taburcu olabiliyor ve ameliyatın ertesi günü ayağının üzerine basabiliyor. Özellikle kadın hastalarda istenirse, sosyal yaşama dönüş için ameliyat bölgesi estetik olarak kapatılabiliyor.

Memorial Şişli Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Kocağlu, cücelik ve bacak eğriliklerinde uygulanan ilizarov yöntemini anlattı.

Kol ve bacaklar kısalığı tedavisinde ilizarov yöntemi

Kemiğin büyüme dokusundaki bozuklukları, büyüme hormonundaki eksiklik, çocuğun erken ergenliğe girmesi, büyüme kıkırdaklarını kapatma yönünde etkisi olan hormonlar nedeni ile uzamanın erken kesilmesi ve ailesel özellikler, boy kısalığının en önemli nedenleri arasındadır. Çocuklarda cüceliğe neden olan kemik hastalıkları, “akondroplazi” veya “hipokondroplazi”, uzun kemiklerin büyüme kıkırdaklarının yavaş büyümesine neden olan bir hastalıktır. Genetik olarak geçen bu hastalıkta; gövde, baş ve leğen kemiği yani vücudun yassı kemikleri normal büyümeye devam ederken, kol ve bacaklar yani uzun kemikler kısa kalmaktadır. İlaca yanıt vermeyen hastalığın tedavisi, ilizarov yöntemi ile bacakların ve kolların uzatılmasıdır.

4 yaşından itibaren uzatma tedavisine başlanabilir

Ağır vakalar hemen doğuştan, hafif vakalar ise 3-4 yaşından itibaren yaşıtlarına göre boylarının kısa kalmasıyla kendini gösterir. 4 yaş civarında uzatma tedavilerine başlanabilir. İlizarov tedavisinin ana prensibi, kemiklerde düşük enerjili kırık oluşturarak bunların dışarıdan kemiklerin vidalarla ve tellerle tespit edildiği cihazlarla yani dış tespit cihazlarıyla günde 1 mm uzatma prensibine dayanır. İlk seans 4 yaşları civarında yapılmaktadır. Daha sonra 10-12 yaşları arası ergenlik öncesi bir seans uzatma gerçekleştirilir. Bu arada 7-8 yaşlarında kollar da kısa kaldığı için onlar da uzatılır ve nihai uzatma, gerekirse 18-19 yaşında erişkinliğe giriş aşamasında yapılarak, uzatma işlemi tamamlanır. Son seansta çok farklı bir uzatma uygulanmaktadır. Çivi üzerinden uzatma denilen 18 yaşında yani büyüme kıkırdakları kapandıktan sonra çivi üzerinden uzatma yapılmaktadır. Burada 3 ayda 10-12 santimetrelik bir uzatma gerçekleştirilir.

Kişi cücelikten kurtulup kısa boylu oluyor

Cüceliklerde 15-16 santimetreden 20 santimetreye varan uzatmalar yapılmaktadır. Çocuklar ilk uzatma ile birlikte yaşıtlarını yakalayabilir. Uzatmalarla, çocuğun boyu toplum standardının en alt seviyesine getirilmeye çalışılır. Türk ırkı için bu uzunluk; 1.55-1.60 arasındadır. Kişi uzatma tedavisiyle cücelikten kurtulur yalnızca kısa boylu olur. Hastaya bu işlemin uygulanmasındaki amaç; sosyal yaşamda dışlanmaması, toplu taşıma araçlarında tutamağa elleri ile ulaşabilmesi, elektrik düğmesine ulaşabilmesi, normal klozeti kullanabilmesi ve lavaboda ellerini yıkayabilmesi gibi günlük aktivitelerini zorlanmadan gerçekleştirebilmesidir.

Erken ergenlerde 18 yaşından sonra uzatma yapılabiliyor

Hormonal eksiklikler veya ergenliğin çok erken başlaması nedeni ile çocuğun kısa kalması aileleri harekete geçirerek, çocukların ergenlik döneminde doktora başvurmalarına sebep olmaktadır. Bireye 18-20 yaşından sonra istediği takdirde, çivi üzerinden uzatma veya motorlu elektronik çivilerle vücudun dışında hiçbir şey olmaksızın, uzatma yöntemlerinden uygun olanlar tercih edilmektedir.

Bacak eğriliğinde kişi ameliyattan 3 gün sonra ayağa kalkıyor

Bacak eğriliklerinde de dış tespit cihazları yardımı ile düzeltmeler yapılmaktadır. Ameliyatlarda 1 cm’lik küçük kesiler kullanılır. Hastalar ameliyat sonrasında kısa sürede ayağa kalkabilir, ciddi ağrı problemleri yaşamaz, ameliyat yarası oluşmaz ve enfeksiyon riski de minimum seviyeye iner. Hasta ameliyat sonrası ertesi gün ayağının üzerine basabilir ve 2-3 gün içinde de hastaneden taburcu edilebilir. Açık ameliyat döneminde hastanın aylarca hastanede kalması ve 3-4 aylık yatak istirahati sorunu da tarihe karışmaktadır.

Kadın hastalarda estetik görünüme önem veriliyor

Özellikle kadın hastalarda sosyal yaşama dönüş açısından, işlem sonrası küçük kesi de olsa vücutta herhangi bir yara izi kalmaması için maksimum özen gösterilir. Hastaların talep etmesi durumunda ameliyat plastik cerrahlarla birlikte gerçekleştirilir ve kesi yerleri estetik olarak kapatılır.

KAYNAK : http://www.kadinvekadin.net/kisa_boy_ve_carpik_bacak_ameliyat_izi_olmadan_duzeliyor.html

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın