12.07.2024 - Beydağı Haber Ajansı Malatya Haberleri

Küçükken hayal ettiğimiz mesleği yapmıyoruz

Küçükken hayal ettiğimiz mesleği yapmıyoruz

Secretcv.com, çocukluk hayallerimizle ilgili ilginç bir araştırma sonucunu ortaya koyuyor.

Herkes küçükken büyünce yapmak istediği meslekle ilgili hayal kurar, ne olmak istediğini seçer.  Bu hayaller ve gerçekleşme oranlarıyla ilgi Secretcv.com’un yapmış olduğu araştırma sonuçları ilginç sonuçlar ortaya koyuyor. “Küçükken ne olmak isterdiniz?” ve “Şuandaki mesleğiniz nedir?” sorusunun sorulduğu ankete 9.800 aday katıldı. Ankete katılan adayların sadece %13’ü küçükken hayalini kurduğu mesleği yapıyor…

Herkes küçükken büyünce yapmak istediği meslekle ilgili hayal kurar, ne olmak istediğini seçer.  Bu hayaller ve gerçekleşme oranlarıyla ilgili yapılan ankette “Küçükken ne olmak isterdiniz?” ve “Şuandaki mesleğiniz nedir?” soruları soruldu. 1 Nisan – 19 Nisan 2016 tarihleri arasında Secretcv.com ana sayfası üzerinden yapılan anket çalışmasına 9.800 aday katıldı.       

Ankete katılan 9.800 adayın sadece %13’ü küçükken hayalini kurduğu mesleği yapıyor.

Çocukken en çok hayalini kurduğumuz meslekler ise şaşırtmıyor. Adayların %21’i öğretmen, %17’si Mühendis, %14’ü Doktor, %9’u Avukat olmak isterken; %5,5’i Pilot, %5’i İtfaiyeci, %4,5’i Polis, %4’ü Kuaför, %3,5’i Futbolcu ve Asker, %3’ü Sanatçı, %2’si, Astronot ve Veteriner, %1’i ise Bilim Adamı, Mimar ve Eczacı olmak istiyor.

Mühendislerin çoğu çocukluk hayallerini gerçekleştiriyor!

Çocukluk hayalini gerçekleştiren adayları incelediğimizde ise özellikle mühendislerin hayallerine ulaşma konusunda çok başarılı olduğunu görüyoruz:

Çocukken mühendis olmak isteyen adayların %47’si şuanda mühendis olarak çalışıyor ya da mühendis olmak üzere eğitim görüyor.

Çocukken öğretmen olmak isteyen adayların %12’si şuanda öğretmenlik mesleğini yapıyor.
Ressam, sanatçı ya da oyuncu olmak isteyen adayların %8’i ise şuanda hayallerini gerçekleştirmiş durumda.

Çocukken doktor olmak isteyen adayların %3’ü, avukat olmak isteyen adayların %2’si, itfaiyeci olmak isteyen adayların %2’si şuandan hayal ettikleri meslekleri yapıyor.

Meslek seçiminin hayatımızdaki en önemli kararlardan biri olduğunu söyleyen Secretcv.com Genel Müdürü Okan Tütüncü; “Çocukluk çağından itibaren yeteneklerimizin ve kişilik özelliklerimizin keşfedilmesi ve bu özelliklerin aileler tarafından desteklenerek doğru yere yönlendirilmesi gelecekteki başarımızı ve mutlu olduğumuzu mesleği yapmamızı çok etkiliyor.” dedi. 

Leyditurk.com

KAYNAK : http://leyditurk.com/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın