16.04.2024 - Beydağı Haber Ajansı Malatya Haberleri

MABESEM, Malatya’nın dört bir yanına yayıldı

MABESEM, Malatya’nın dört bir yanına yayıldı

Malatya Büyükşehir Belediyesi, kültür-sanatta çığır açtı

SANAT GALERİSİ’NDE SÜREKLİ SERGİ

Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi bünyesinde hizmet veren Sanat Galerisi’nde sürekli sergi dönemi başladı.

MABESEM kapsamında düzenlenen sanat kurslarında üretilen eserler, branşlar bazında dönüşümlü olarak sanatseverlerle buluşturuluyor. Geçtiğimiz ay Resim Sergisiyle başlayan sürekli sergi dönemi, Kağıt Rölyef ve Ahşap Yakma sergileriyle devam ediyor. İkişer hafta açık kalan sergiler, sanatseverlerce ücretsiz olarak gezilebiliyor.

32 branşta 102 kursun düzenlendiği Büyükşehir Belediyesi Sanat Galerisi’nde sergilerin devam edeceği belirtildi.

Sosyal Doku Projesi

Malatya’da sosyal belediyeciliğin mimarı Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, 2009 yılında göreve geldiği ilk döneminde henüz il belediyesi olarak hizmet veren Malatya Belediyesi bünyesinde Sanat Merkezi’ni kurdu.  

Belediye hizmet binası karşısında bulunan ve atıl durumdaki yapının tadilattan geçirilerek Sanat Merkezi’ne dönüştürülmesiyle başlayan sosyal-kültürel belediyecilik yolculuğu Malatya’da bir çığırın açılmasını sağladı. 2010 yılında 5 branşta 75 kursiyer ile start alan Sanat Merkezi projesine gösterilen ilgi günden güne arttı.

Aynı zamanda bir sosyal doku projesi olan “Sanat Merkezi” projesi, 2011 yılında Malatya'ya ödül getirdi. AK Parti Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkanlığı tarafından düzenlenen “Yerel Yönetimler ve Gençlik” konulu proje yarışmasında birincilik ödülü Sanat Merkezi Projesinin oldu. Ödülü, Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Ankara’da 10 Ağustos 2011’de düzenlenen törenle; o tarihte Başbakan olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden aldı.

MABESEM, Malatya’nın dört bir yanına yayıldı

Gördüğü ilgi üzerine, Sanat Merkezi’nde açılan kurslar; “Malatya Büyükşehir Belediyesi Sanat ve Eğitim Merkezleri (MABESEM)” çatısı altında toplanarak şehrin dört bir yanında vatandaşların hizmetine sunuldu.

Sanat Merkezi binasında verilen kurslar, mahallelerde yapılan semt konakları ve çok amaçlı sosyal tesislerin hizmet vermeye başlamasıyla açılan MABESEM Şubeleri ile bu bölgelere de taşındı.

2015 yılında Sanat Merkezi de Sanat Sokağı’nda inşa edilen Sanat Galerisi’ne taşınarak MABESEM Merkez Şubesi olarak hizmet vermeye başladı.

Halen MABESEM kapsamında merkez ve semt konakları şubelerinde, binlerce Malatyalı sanat kurslarına katılıyor. Her yıl 10 binin üzerinde vatandaş, MABESEM kurslarından yararlanıyor.

DSC_6921

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın