18.07.2024 - Beydağı Haber Ajansı Malatya Haberleri

Malatya Şeker Fabrikasında Rekor Üretim

Malatya Şeker Fabrikasında Rekor Üretim

Malatya Şeker Fabrikasında Şeker Pancarı Alımı ve Şeker Üretimi Kampanyasının açılışı törenle gerçekleştirildi.

Vali Toprak’ın Bakan Tüfenkci ile birlikte katıldığı kampanya açılışına Malatya Milletvekilleri Öznur Çalık ve Mustafa Şahin, Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. Genel Müdürü Ahmet Aksu, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, çok sayıda İl Protokol üyesi, Fabrika Müdürü Suat Altun, Şeker-İş Sendikası Genel Başkanı İsa Gök, Şeker-İş Sendikası Malatya Şube Başkanı Nuri Murat, Pancar Üreticileri ve Fabrika çalışanları ile vatandaşlar katıldı.

Vali Toprak, Kampanyanın açılış konuşmasında kampanya döneminin hayırlı ve uğurlu olmasını dileyerek fabrika çalışanlarını ve pancar üreticilerini tebrik etti. “ Çayımızı her karıştırdığımızda, yudumladığımızda o şekerin tadını, kokusunu, ruhunu biz hissediyoruz, duyuyoruz. O güzelliklerin hepsinin temelinde öncelikle üreticilerimizin sonrada bu fabrikada pancarı şeker haline getiren işçi kardeşlerimiz var, fabrika yöneticilerimiz var, sendikalarımız var, Türkiye Şeker Fabrikalarının bu işe vaziyet eden tüm çalışanları var. Hepsini tebrik ve teşekkürlerimle kutluyorum. Bir taraftan da Hükümetimize, Bakanlar Kurulumuza, Bakanımıza, tüm katkı sağlayanlara teşekkür ediyorum. Çünkü burada ifade edildi önemli sorunlar vardı, bu sorunların giderilmesi noktasında Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere talimatlarını verdiler ve sorunlar bir bir çözülüyor. Bu anlamda tekrar tebrik ve teşekkür ediyor, hayırlı ve uğurlu olmasını, kazasız ve belasız üretim diliyorum.” dedi. 

Bakan Tüfenkci, Şekerin Türkiye’de temel gıda maddesi olmasının yanı sıra tarımda ve sanayide istihdamı sağlayan stratejik öneme de sahip olduğunu dile getirerek, ”Türkiye’de üretilen şeker miktarı 2 milyon 58 bin ton civarında, Türkiye’nin dünya şeker üretiminde önemli bir paya sahip, aynı dönemde dünya şeker üretimi 173 milyon ton civarında. Dünya şeker üretiminde Türkiye yüzde 20’lik payla beşinci sırada yer alıyor. Ülkemizin şeker politikası yurtiçi talebin öncelikle yurtiçi üretimle sağlanması temeline dayanmaktadır” diye konuştu.

Şeker Fabrikası işçilerinin sorunlarını da değinen Bakan Tüfenkci, sektör ve sendikalarla birlikte bu sorunları çözmeye çalıştıklarını belirtti     

Türkiye’de bu yıl kampanyayı ilk başlatan fabrika olma özelliğine ve unvanına sahip olduğu öğrenilen Malatya Şeker Fabrikasında bu yıl 4 aylık süreçte 400 bin tona yakın pancar işleneceği, 50-55 bin ton şeker üretimi yapılacağı, bunun da son 20 yılın rekoru olacağı ifade edildi.

Bakan Tüfenkci ve Vali Toprak, açılış öncesi kahvaltılı toplantıda Genel Müdür Aksu, Fabrika Müdürü Altun, Şeker-İş Sendikası Genel Başkanı Gök, Sendika Şube Başkanı Murat ve Fabrika yetkilileri ve ilgililerle ile araya gelerek fabrikanın sorun ve ihtiyaçları konusunda istişarelerde bulundular.

vali_seker_ureticileri

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın