13.04.2024 - Beydağı Haber Ajansı Malatya Haberleri

Malatya’da 8.Cumhurbaşkanı Özal’ı Anma Programı Düzenlendi

Malatya’da 8.Cumhurbaşkanı Özal’ı Anma Programı Düzenlendi

Vali Aydın Baruş, Türkiye Cumhuriyeti’nin 8’nci Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın, vefatının 26. yıl dönümü dolayısıyla gerçekleştirilen anma etkinlikleri kapsamında düzenlenen törene katıldı.

Turgut Özal Üniversitesinde düzenlenen Türkiye Cumhuriyeti’nin 8’nci Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ı anma programına Vali Aydın Baruş, Eski Bakanlardan Cavit Kavak, AK Parti Malatya Milletvekilleri Av. Bülent Tüfenkci, Öznur Çalık, 2. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Hançeri Sayat, 7. Anajet Üs Komutanı  Hv. Tuğg. Selim Karsavuranoğlu, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, İl Jandarma Alay Komutanı J.Alb. Necmi İnce, İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal, Baro Başkanı Enver Han, protokol, STK temsilcileri ile Öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Malatya Valiliği ve Malatya Turgut Özal Üniversitesinin birlikte düzenlediği anma etkinliğinde ilk olarak Turgut Özal Üniversitesinde oluşturulan Turgut Özal Müzesi açılarak, fuaye alanındaki sergi gezildi. Turgut Özal’ın Malatya’da çekilmiş fotoğraflarının yer aldığı serginin gezilmesinin ardından, üniversiteyi tanıtan ve Turgut Özal’ın hayatını anlatan bir sinevizyon gösterimi yapıldı.

Anma etkinliğinde açılış konuşmasını yapan Malatya Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, Malatya Milletvekili Öznur Çalık ve Malatya Milletvekili Bülent Tüfenkci’nin konuşmalarının ardından Vali Aydın Baruş, vefatının 26. yılında Malatya ve Türkiye’nin yetiştirdiği büyük devlet ve siyaset adamı merhum Turgut Özal’ı rahmet ve şükranla yad ettiklerini ifade etti. Vali Baruş, 8.Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın ömrünü ülkesine ve milletine hizmetle geçirdiğini kaydederek, “İçinde yaşadıkları toplumun hafızasında ve yüreğinde varlığını devam ettiren büyük insanlar tarihin önünde savrulanlar değil, tarihe yön veren kişilikler olmuştur. Bugün Türkiye’de ve dünyada hatırası minnetle yad edilen tarihe mal olmuş büyük bir şahsiyet Turgut Özal, Türk milletinin yetiştirdiği Türkiye Cumhuriyetinin tarihine yön veren ender liderlerden biri olarak açmış olduğu ufukla hala bize yön göstermeye devam ediyor” şeklinde konuştu.

  1. Hükümet döneminde Devlet Bakanı olarak görev yapan Cavit Kavak, ‘Turgut Özal ile ilgili anıları’ konulu bir konferans verdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın