27.05.2024 - Beydağı Haber Ajansı Malatya Haberleri

Malatya’yı baraj ve göletler şehri haline getiriyoruz

Malatya’yı baraj ve göletler şehri haline getiriyoruz

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu:

MALATYA ÖRNEK BİR BELEDİYECİLİK SERGİLİYOR

Toplu açılış ve temel atma töreni için Malatya’ya gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof.Dr.Veysel Eroğlu, Malatya Büyükşehir Belediyesi’ni ziyareti sırasında Malatya’ya övgüler yağdırarak, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’a yaptığı hizmetlerden dolayı teşekkür etti.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun 26 Mart Cumartesi günü Büyükşehir Belediyesi’ne yaptığı ziyarete; Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Malatya Valisi Süleyman Kamçı, AK Parti milletvekilleri Öznur Çalık, Mustafa Şahin, AK Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı, Yeşilyurt Belediye Başkanı H.Uğur Polat, işadamı Ahmet Çalık ile birlikte çok sayıda bürokrat eşlik etti.

Ziyaret sırasında, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’na yapılan çalışmalar ile ilgili kısa bir brifing vererek, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile ilgili yatırımlar konusunda destek istedi.

Çakır: Malatya’yı bir bütün olarak planlamaya başladık

Bakan Veysel Eroğlu’nu Malatya’da ağırlamaktan büyük bir onur duyduklarını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Büyükşehir olduktan sonra Malatya’yı bir bütün olarak planlamaya başladıklarını söyledi. İlçe ve kırsal mahallelerin de dahil olduğu Malatya genelinin 100 bin, 25 bin ve 5 bin ölçekli imar planları ihalelerinin yapıldığını belirten Başkan Çakır, Malatya’nın turizm, ulaşım ve tarım master planları çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

2015 yılında kırsalda 1.200 km dolayında yol yaptıklarını, önümüzdeki 2 yıl içerisinde asfaltsız yol bırakmayacaklarını kaydeden Çakır, özetle şunları söyledi:

Bu sene 1000-1200 km arası yol yapacağız. Önümüzdeki yıl 700-800 km yolumuz kalacak. İçemusuyu ve kanalizasyon şebekeleri ile ilgili olarak bütün köylerde çalışmalar yaptık. 230 köyümüzün kanalizasyonu yok. Bunların planlamalarını yaptık. Bütün ilçelerin altyapılarına girdik. 11 ilçemizin 9 tanesinin altyapısını sıfırdan yapıyoruz. 193 milyon liralık ihale yapıyoruz. İlçelere bakışımız, altyapısıyla birlikte sağlıklı bir kentleşmeyi, şehirleşmeyi sağlamak.

Destek talebi

Çalışmalarımız sırasında sizlerin çok desteğini görüyoruz. Bundan dolayı Malatya adına bir kez daha teşekkür ediyoruz.

Başkan Çakır, Bakan Eroğlu’ndan ayrıca Yeniköy’de yapılan Geçici Hayvan Barınma ve Bakımevi’ne Bakanlık tarafından verilen desteğin artırılmasının yanı sıra, Beydağı Tabiat Parkı ile alternatif bir içmesuyu kaynağı konusunda destek istedi.

Eroğlu: Örnek belediye olarak gösteriyoruz

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof.Dr. Veysel Eroğlu ise yaptığı konuşmada, her gelişinde Malatya’yı bambaşka güzelleşmiş gördüğünü belirterek, Başkan Çakır’a yaptığı güzel hizmetlerden dolayı teşekkür etti.

Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin örnek bir Büyükşehir Belediyecilik sergilediğini kaydeden Bakan Eroğlu, “Bazı büyükşehir belediyelerde, ilçelerde, köylerde şikayet var. Ama Malatya Belediye Başkanımız bütün köy yollarını 2 yılda asfaltlayacağını ifade etti. Yapılan çalışmaları biliyoruz. Mahallesinden, ilçesine kadar herkes memnun. Altyapı çalışmaları bütün ilçelerde başlamış. Tebrik ediyoruz. Yaptığı güzel yol çalışmaları, park çalışmaları, şehircilik çalışmaları dolayısıyla kendisine gönülden teşekkür ediyorum. Örnek bir belediye olarak gösteriyoruz. İnşallah başarılı çalışmaların devamını diliyoruz” dedi.

Malatya dört dörtlük

Malatya gibi büyük bir şehrin tek bir su kaynağına bağlı olmasının kabul edilemez olduğunu belirten Bakan Eroğlu, öncelikle 30 km’lik isale hattı için gerekli projelerin yapıldığını belirterek, Alternatif su kaynaklarını araştırdıklarını söyledi.

Beydağı başta olmak üzere diğer tabiat parkları ile ilgili çalışmalarının devam ettiğini de kaydeden Bakan Eroğlu, konuşmasına özetle şöyle devam etti:

Malatya’da muhteşem güzellikler, kanyonlar, parklar, mesire alanları, tabiat parkları var, bunları ele alalım. Arkadaşlar bir çalışma yapacak. Valimizin, Bakanımızın, bütün tarafların katılımıyla bunları muhteşem bir hale getirelim. Malatya yollarıyla dört dörtlük. Ulaşım imkanları çok iyi. Körfez ülkelerinde, Orta Asya’dan buraya çok sayıda ziyaretçi gelebilir. Onlar için burada ziyaret edecekleri mekânlar yapalım. Biz de büyükşehir Malatya için ne gerekiyorsa yapıyoruz.

Malatya’yı baraj ve göletler şehri haline getiriyoruz

Malatya’mızı baraj ve göletler şehri haline getiriyoruz. Sulamalar şu anda yüzde 60 seviyesinde. Nasip olursa 2 yıl içerisinde yüzde 85-90’lara getirme hedefimiz var. Beylerderesi barajı üzerindeki dere ıslahlarını yapacağız. Orayı çok güzel bir vadi haline getireceğiz. Bu konuda DSİ altyapı çalışmalarını yapacak, orman teşkilatımız da ağaçlandırma, mesire alanları, oturma mekânları, kamelyaların olması gibi işleri yapacak. Beylerderesi’ni büyükşehir, DSİ ve orman teşkilatımız hep birlikte ele alsın. Muhteşem bir vadi yapalım. Malatya’mızı kurak bir yer değil, yemyeşil, çiçekli bir Malatya yapalım.

Yıldız bir şehir olacak

Malatya’nın bahtı açık. Büyüyor, gelişiyor. Çok da büyüyecek. Burada yıldız bir şehir olacak diye düşünüyorum. Bölgenin yıldız şehri… Hep birlikte bunu gerçekleştireceğiz. Belediyemize üstün başarılar diliyorum.”

MLT_9832

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın