21.07.2024 - Beydağı Haber Ajansı Malatya Haberleri

Meclis’te Malatya Kayısısı İsyanı!

Meclis’te Malatya Kayısısı İsyanı!

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı dikkat çekici bir konuşmada, Malatya kayısısı üreticisinin yaşadığı ekonomik sıkıntıları gündeme taşıdı. Ağbaba, dünya çapında üne sahip Malatya kayısısının bu yıl hak ettiği değeri görmediğini ve üreticinin artan maliyetler karşısında ezildiğini ifade etti.

Ağbaba, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Dünyanın en güzel kayısıları Malatya’da yetişir ve ülkemiz kuru kayısı üretiminin yaklaşık %90’ını tek başına karşılar. Ancak bu yıl, girdi maliyetlerindeki fahiş artışlara rağmen kayısı fiyatları istenen seviyede değil, hatta geçen yıla göre düşüş gözleniyor.”

CHP’li milletvekilleri de Ağbaba’nın konuşmasına destek olmak amacıyla Genel Kurul’da Malatya kayısısı ikramında bulundu. Görüntülerde milletvekillerinin kayısıları tüketirken Ağbaba’yı dikkatle dinledikleri gözleniyor.

Ağbaba, konuşmasının devamında gübre, mazot, ilaç, su ve elektrik gibi girdi maliyetlerinin kontrol altına alınması gerektiğini ve Malatya kayısısı üreticisine ürün bazlı destek sağlanması gerektiğini talep etti. Aksi takdirde, Malatya kayısısı üretiminin geleceğinin tehlikeye girebileceği uyarısında bulundu.

Bu olay, Türkiye’de tarım sektörünün yaşadığı ekonomik sorunları ve üreticinin karşı karşıya kaldığı zorlukları bir kez daha gözler önüne serdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın