20.07.2024 - Beydağı Haber Ajansı Malatya Haberleri

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etti

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etti

BAKAN YILMAZDAN DESTEK SÖZÜ
•    Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’dan, geçtiğimiz ay protokol imzalanan 4 okul yerinin Büyükşehir Belediyesi’ne devrinin onaylanması konusunda destek isterken, Bakan Yılmaz’dan konu ile ilgili destek sözü geldi.

Çeşitli açılış ve programlara katılmak üzere Malatya’ya gelen Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Malatya Büyükşehir Belediyesi’ni ziyaret etti.
Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır tarafından karşılanan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın ziyaretine, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Malatya Valisi Mustafa Toprak, AK Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı’nın yanı sıra kalabalık bir heyet eşlik etti.
Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, ziyaret sırasında, 20 Ekim 2016 tarihinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Büyükşehir Belediyesi arasında 4 okul yerinin Büyükşehir Belediyesi’ne devri ile ilgili olarak imzalanan protokolün Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanması için destek istedi. Kroki üzerinde Bakan Yılmaz’a devredilecek okullarla ilgili bilgiler veren Başkan Çakır, devralınacak okullar karşılığında Milli Eğitim’e kat kat büyüklüğünde alan ve dersliklerin yapılacağını söyledi. Başkan Çakır ayrıca sözkonusu proje ile ilgili olarak Bakan Yılmaz’a dosya da sundu.
Malatya’daki çalışmaların tamamlanarak, dosyanın Bakanlığa gönderilmesini isteyen Bakan Yılmaz, konunun incelendikten sonra gereğinin yapılacağı sözünü verirken, Vali Mustafa Toprak ise dosyaların hazırlanarak, protokol imzalandığını, onay için dosyanın Bakanlığa gönderildiğini söyledi.
Malatya ve Eğitim için büyük proje
Malatya Büyükşehir Belediyesi ile Malatya Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan protokolle 4 okul yerinin Büyükşehir’e devredilmesi ve karşılığında daha büyük okulların yapılması projesi Malatya ve Milli Eğitim açısından büyük bir projeyi kapsıyor. 
Okul alanları meydan, park, kütüphane ve planetaryum olacak
Hazırlanan projeye göre; Hacı Hüseyin Kölük Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Hacı Hüseyin Kölük Ticaret Meslek Lisesi, Sümer Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Şehit Kemal Özalper Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Atatürk Ortaokulu alanları Büyükşehir Belediyesi’ne devredilerek; okul alanlarının yerlerine, altları otopark olan meydanlar, Müze, Bilim Merkezi ve Kütüphane yapılacak.
Okul alanlarına karşı 4 kat büyüklüğünde alan
İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Büyükşehir Belediyesi’nin uygun görüş ve ortak çalışmalarıyla hazırlanan proje kapsamında; Malatya Büyükşehir Belediyesi, 4 okul yerine karşılık Milli Eğitim Müdürlüğü’ne 4 kata yakın büyüklükte alan ve 53 fazla derslik yapacak.
Bahse konu protokoller dahilinde 4 okul yerinin toplamında 62.363 m2 alan Malatya Büyükşehir Belediyesi’ne devredilirken, bu alanlara karşılık Büyükşehir Belediyesi 205.000 m2’lik alanı Milli Eğitim Müdürlüğü’ne devredecek. Ayrıca bu alanlara ilaveten Milli Eğitim hizmetlerinde kullanılmak üzere halka açık spor salonu 25 yıllığına tahsis edilecek. Mevcutta 107 derslikli okul alanlarına karşılık 160 derslikli okul alanı yapılarak Milli Eğitim Müdürlüğüne teslim edilecek.
Onay ile birlikte çalışmalar başlayacak
4 okulun devri ile ilgili imzalanan protokol, Milli Eğitim Bakanı’nın onayı ile birlikte proje hayata geçirilerek, çalışmalara başlanacak.
Çiçeklerle karşılandı, tablo hediye edildi
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Büyükşehir Belediyesi’ne gelişi sırasında çiçeklerle karşılanırken, ziyaret anısına Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Somuncu Baba tablosu ile kayısı hediye etti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın