21.07.2024 - Beydağı Haber Ajansı Malatya Haberleri

MUFF İptal Oldu

MUFF İptal Oldu

7.Sanat olarak adlandırılan sinemayı daha etkin, daha yaygın hale getirmek için Adana, Antalya ve İstanbul illerinde düzenlenen sonunda da Ankara, Edirne ve birçok illerimizde yapılmaya başlanan film festivalleri hem sinemanın hem de düzenlendiği illerin tanıtımına büyük katkı sağlamaktadır.

Bu düşüncelerle 2010 yılından itibaren Malatya Valiliğince Kayısı Araştırma, Geliştirme ve Tanıtma Vakfı tarafından Malatya Valiliğinin koordinasyonunda Malatya Büyükşehir Belediyesi ana sponsorluğunda, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Başbakanlık Tanıtma Fonu Kurulu, İnönü Üniversitesi, Battalgazi Belediyesi, Yeşilyurt Belediyesi ve Fırat Kalkınma Ajansının destekleriyle düzenlenen Malatya Uluslararası Film Festivali (MUFF) yapıldığı iller itibariyle kendinden söz ettirip Adana ve Antalya film festivalinden sonra anılan bir festival özelliğine kavuşmuştur.

Festival organizasyonunun geniş katılımcı kuruluşlara rağmen sadece Valilik Makamı üzerinden yürütülmesi ve bu görevin de Koordinatör olarak bir Vali Yardımcısına yükletilmesi her iki yılda bir Vali Yardımcısının tayin veya başka sebeplerle ilimizden ayrılması festivalin kurumsal bir yapıya kavuşturulması gerektiği gerçeğini de ortaya çıkarmaktadır.

        

Nitekim, 15 Temmuz hain ihanet girişimi nedeniyle Valiliğimizde görevli üç Vali Yardımcısının memuriyet görevine son verilmiştir. Görevine son verilen Vali Yardımcılarının içlerinde 6 ve 7. Malatya Uluslararası Film Festivalinin koordinatörü olan Vali Yardımcısı’ da bulunmaktadır.

15 Temmuz hain ihanet girişiminin izlerinin silinmesi için başta Valiliğimiz olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarınca verilen mücadele, gerçekleştirilen çalışmalar ve iş yükü kamuoyunca bilinmektedir.

Diğer önemli bir konu ise; Film festivalinin yürütülmesi için gerçekleştirilen önemli maddi yükümlülükler ve sorumlulukların yer aldığı sözleşmelerin görevine KHK ile son verilen Vali Yardımcısı tarafından imza altına alınmasıdır.

Bu da; bu güne kadar film festivalinin Valiliğimiz ve festival yürütme kurullarının önerilerine rağmen kurumsal bir yapıya dönüştürülmemesinin ciddi eksiklik olduğunu ortaya koymaktadır.

 

Festivali benimseyen, destekleyen ve her yıl düzenlenmesinin ilimize olumlu katkılarının olduğunu düşünen Malatya halkı ve sanat severler şunu bilmelidirler ki Malatya Uluslararası Film Festivali iptal edilmemiştir. Sadece ileri bir tarihe ertelenmiştir.2017 yılında daha önce gerçekleştirilen organizasyonlarda görülen aksaklıkların giderilerek kültürel ve sanatsal boyutlarının daha da geliştirilerek ve uluslararası kimliği daha da ön plana çıkarılarak, hem ülkemiz de, hem de yurt dışında adından daha çok bahsedilen bir film festivali haline getirilmesi ana hedefimizdir.

Başta Valiliğimiz , Büyükşehir Belediyemiz, Üniversitemiz, Mesleki Kuruluşlarımız ve diğer katılımcılar ile ilimizin kültürel, sosyal gelişimine katkı sunacak, aynı zamanda önemli turizm hareketliliği ve ekonomik girdi sağlayacakUluslararası Film Festivalinin;

Elimizde olmayan ve yukarıda ifade edilen nedenlerden dolayı sağlıklı olarak ve istenilen düzeyde gerçekleştirilemeyeceği ve bir ay gibi kısa bir zaman kalmasına rağmen zorunlu gecikmeler nedeniyle planlanan süre içerisinde sonuçlandırılamayacağı tespitleri ile ve bu haliyle devam edilmesi durumunda daha fazla tepki ve eleştirilerin olacağı bundan da Malatya markasının zarar göreceği düşüncesi ile; Malatya Uluslararası Film Festivali (MUFF) kutlama komitesi olarak 04-10 Kasım 2016 tarihleri arasında 7.ncisi düzenlenecek Uluslararası Malatya Film Festivali’nin ileri bir tarihe ertelenmesi kararlaştırılmıştır.

Gerçekleştirilen erteleme nedeniyle kültürel ve sanatsal işlevi daha güçlü, daha etkin bir festivalin sözünü verirken, film festivalindeki yarışmalara katılan, söyleşi ve diğer etkinliklere katılmak isteyen sinema insanlarımızdan ve ödüle layık görülen sanatçılarımızdan ve sinema tutkunlarından, izleyicilerden ve Malatya halkından bizi anlayışla karşılamalarını diliyoruz.

2017 yılında başta Valiliğimiz olmak üzere Malatya Film Festivali yürütme, icra ve danışmakurulları ve şehrin tüm katmanları ile birlikte daha iyi organize olmuş ve kurumsal bir kimliğe kavuşturulmuşfilm festivalinin gerçekleştirilmesi ana hedefimizdir.

7. Malatya Uluslararası Film Festivali Düzenleme Komitesi adına saygı ile duyurulur.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın