25.09.2023 - Beydağı Haber Ajansı Malatya Haberleri

Obezite idrar kaçırma problemini tetikliyor

Obezite idrar kaçırma problemini tetikliyor

Hızlı hayat temposu, ayaküstü beslenme alışkanlığının her geçen gün daha da yaygınlaşmasına neden oluyor. Özellikle de fastfood türü beslenme, obeziteye zemin hazırlayabiliyor. Obezitenin pek çok rahatsızlığı tetiklediği bilinen bir gerçek. İdrar kaçırma problemi de bu rahatsızlıkların başında geliyor.

Central Hospital’dan Üroloji Uzmanı Op. Dr. Yusuf Temiz, “Pek çok kadını etkisi altına alan idrar kaçırma sorununu en fazla tetikleyen unsur obezitedir. Çünkü aşırı kilolu kadınlarda karın içi basıncının artış göstermesi idrar kaçırma problemine yol açabiliyor” dedi.

Kadınlarda daha fazla görülüyor

İdrar kaçırma probleminin altında yatan nedenler, yetişkin bayan ve erkeklerde iki farklı grupta inceleniyor. Bu probleme ise erkeklere nazaran kadınlarda daha fazla rastlanıyor. Genç kadınlarda ortalama yüzde 20 ile 30 arasında bir oranda idrar kaçırma problemi görülürken, orta yaşlı kadınlarda yüzde 30 ile 40, yaşlı sınıfındaki kadınlarda ise yüzde 30 ile 50’sinde karşılaşılıyor. Erkeklerde görülen idrar kaçırma sorunu ise kadınlara oranla yarı yarıya iken, erkeklerin yüzde 3 ile 11’i idrar kaçırma sorunu yaşıyor. İdrar problemi erkeklerde yüzde 40 ile 80 sıkışma tipinde yaşanırken, yüzde 10 ile 30’unda karışık, yüzde 10’dan azında ise baskı tipi görülüyor.

Obezite, idrar kaçırma problemlerini tetikliyor

İdrar kaçırma problemini etkileyen genel faktörler arasında, obezite, hamilelik sayısı, doğum yöntemi, yaş, menopoz ve pelvik cerrahiler, mesane hastalıkları, sigara, kabızlık ve kronik öksürük yer alıyor. Fakat birçok kadını etkisi altına alan idrar kaçırma sorununu en fazla tetikleyen unsur ise obezitedir. Çünkü aşırı kilolu kadınlarda karın içi basıncının artış göstermesi idrar kaçırma problemine yol açabiliyor. Genç ve orta yaşlı kadınlarda baskı tipinde idrar kaçırma görülürken, yaşlılarda ise karışık tipte idrar kaçırmaya rastlanıyor.

Böbrek yetmezliğine neden olabiliyor

Yetişkinlerde sıkışma, baskı, karma ve taşma tipinde idrar kaçırma olmak üzere dört ayrı tür görülür. Bu türlerin tanı ve tedavisi birbirinden farklı özelliktedir. İdrar kaçırma hastalığının tedavisinde en dikkat edilmesi gereken nokta ise kaçırma türünün doğru teşhis edilmesidir. Eğer hastanın idrar kaçırma sebebi mesanenin tam boşalamaması ve bu duruma bağlı olarak böbreklerin etkilenmesi ise vücutta ciddi sorunlar doğabilir. Bu sorunların başında ise böbrek yetmezliği gelir. Ayrıca hastalar, idrar kaçırmayı azaltabilmek ya da önüne geçebilmek için günlük sıvı tüketimlerini en az seviyeye düşürmeye çalışır. Fakat bu yanlışın diğer hastalıkları tetikleyebileceği unutulmamalıdır. İdrar kaçırma problemi yaşayanların, insan ilişkilerinde sorunlar meydana gelebilir. Bu durum ise hastaları sosyal hayattan uzaklaştırırken, depresyona dahi yol açabilir.

Tedavi yöntemi, idrar kaçırma sebebine göre seçilir

İdrar kaçırma problemlerinde sebebe yönelik tedavi izlenirken, sıkışma tipindeki idrar kaçırmalara ilaçlarla, baskı tipindekilere ise cerrahi yöntemlerle müdahale ediliyor. Ayrıca sıkışma tipindeki kaçırmalar stresli kişilerde daha çok görülürken, bu hastalara psikolojik yardım da önerilebilir.

KAYNAK : http://www.kadinvekadin.net/obezite_idrar_kacirma_problemini_tetikliyor.html

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: