Ömer Fethi Gürer, yurtdışına kaçan ve sığınan Türk vatandaşlarının sayısını sordu, Bakan Çavuşoğlu rakam vermedi. 

Ömer Fethi Gürer, yurtdışına kaçan ve sığınan Türk vatandaşlarının sayısını sordu, Bakan Çavuşoğlu rakam vermedi. 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in, yabancı ülkelere sığınma talebinde bulunan Türk vatandaşlarının sayılarının açıklanmasını istediği yazılı soru önergesini Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yanıtladı.

Darbe girişimi sonrasında yabancı ülkelere kaçanlar dahil sığınma talebinde bulunan Türk vatandaşlarıyla ilgili rakam vermeyen Çavuşoğlu, yurtdışındaki tüm FETÖ mensupları yakalanıp ülkemizde hakim karşısına çıkarılana kadar çalışmalarının devam edeceğini belirtti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yabancı ülkelere sığınma talebinde bulunan Türk vatandaşlarının durumunu, soru önergesiyle TBMM gündemine getirdi. Ömer Fethi Gürer, önergesinde, “Son beş yılda yabancı ülkelerden sığınma talebinde bulunan Türk vatandaşlarının sayısı yıllar itibarıyla ne kadardır? Bu başvurular sonunda kaç kişinin sığınma talebi kabul edilmiştir? Son beş yılda sığınmacı olarak yabancı ülkelere başvuran Türk vatandaşlarından haklarında adli ya da idari soruşturma başlatılan ve dava açılanların sayısı ne kadardır? Yabancı ülkelere giderek sığınma talebinde bulunanların, Türkiye’de ayrılma sebeplerine yönelik bir çalışma yapılmakta mıdır? Bunlardan terör örgütleriyle bağlantılı olanlarının sayısı kaçtır? 15 Temmuz darbe girişiminden sonra yabancı ülkelere kaçan ve sığınma talebinde bulunanlardan bu talebi kabul edilmeyerek tekrar Türkiye’ye iade edilenler var mıdır? Varsa bunların sayısı ne kadardır? 15 Temmuz darbe girişiminden sonra yurtdışına kaçan ve sığınma talebinde bulunanların meslek, görev, makam ve rütbeleri bakımından sınıflandırılması yapılmış mıdır? Halen vatandaşlıktan ayrılan, çıkartılan, başka bir ülke vatandaşlığına geçen ve sığınmacı olarak yurtdışında bulunan Türkiye Cumhuriyeti kökenli insan sayısı ne kadardır?” şeklindeki soruların yanıtlanmasını istedi.

Ömer Fethi Gürer’in önergesine yanıt veren Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Uluslararası ve ulusal iltica mevzuatı uyarınca sığınma talep olunan ülke makamlarının, başvuru sahipleri hakkında menşe ülkesine bilgi vermediğine dikkat çekti. 

Darbe girişimi sonrasında yurtdışına kaçan FETÖ/PDY iltisaklı kişilerin yakalanarak ülkemize iade edilmelerini teminen ikili antlaşmalar ve uluslararası sözleşmeler çerçevesinde birçok ülkeye iade talepnamelerinin gönderildiğini belirten Çavuşoğlu, “Diplomatik kanaldan iletilen söz konusu taleplerimizin akıbeti dış temsilciliklerimiz tarafından yakından takip edilmekte ve muhataplarımız gerektiğinde tekit edilmektedir. Bu çabalarımız tüm FETÖ mensupları yakalanarak ülkemizde hakim karşısına çıkarılana kadar sürdürülecektir” dedi. 

GÜRER: “İADE ÇALIŞMALARI NE KADAR SAĞLIKLI?”

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer konuyla ilgili yapmış olduğu açıklamada, “Hangi ülkede ne kadar Türk sığınmacının bulunduğu konusunda bir fikri olmayan Dışişleri Bakanlığı’nın, yurtdışına kaçan terör örgütü mensuplarına yönelik çalışmaları ne kadar sağlıklı olabilir? Ülke dışına kaçışın hangi yollarla ve nasıl olduğu, kaç kişinin yurt dışına çıkış yaptığı bilinemez mi? Teknolojik  verilerle kayıt sisteminde nüfus hareketleri izlendiği  halde yurt dışına kaçan sayısının bilinmemesi sistemde işleyişin eksikliğinin yansımasıdır” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
%d blogcu bunu beğendi:

Beydagi Haber Ajansi Malatya

Malatya Haber Sitesi Malatya FETÖ