05.12.2023 - Beydağı Haber Ajansı Malatya Haberleri

Rektör Kızılay’dan İlk Mesaj : Fetocuları Üniversitede’den Temizlemek (Video Haber )

Rektör Kızılay’dan İlk Mesaj : Fetocuları Üniversitede’den Temizlemek (Video Haber )

İnönü Üniversitesi ‘nde rektörlük devir teslim töreni yapıldı.

12 Temmuz’da yapılan rektörlük seçimlerinin ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, bazı üniversitelere YÖK’ün kendisine yolladığı adaylar arasından rektör atamıştı.

 

Malatya İnönü Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik, görevi yeni Rektör Prof. Dr. Ahmet Kızılay’a devretti. Kızılay, devir teslim töreninin ardından görevine başladı.

İnönü Üniversitesi Rektörü olarak atanan , Prof.Dr. Ahmet Kızılay , yapılan devir teslim töreniyle eski Rektör Cemil Çelik’den görevi devraldı.

Rektörlükteki devir teslim töreninde konuşan eski Rektör Cemil Çelik , İnönü Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Cemil Çelik, devir teslim töreninde yaptığı konuşmada, “İnönü Üniversitesi 41. yılında. 8 yıl rektörlüğünü yaptığım, kazasız belasız bugünlere kavuşturduğumuz üniversitenin rektörlük devir teslim töreninde beraberiz” dedi.

 

Çelik, İnönü Üniversitesi’nin yeni Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay’a görevinde başarılar diledi.

İnönü Üniversitesi’nin 41. yaşına girerken olgunluğa erişmiş, fiziki ve akademik altyapısını oluşturmuş, Türkiye’de ve dünyada azda olsa tanınan bir üniversite hüviyetine kavuştuğunu kaydeden Çelik, şunları söyledi: “8 yıl bu üniversitenin üst yöneticisi olarak bir şeyler yapmaya gayret ettik. Üniversiteyi bir yerlere getirdik. Bugünde yeni arkadaşımıza görevi yüzümüz ak, alnımız açık olarak teslim ediyoruz.”

Prof. Dr. Cemil Çelik, zamanı gelenin görevi teslim edeceğini belirterek, “Bundan 8 yıl önce benden önceki rektörümüzden görevi teslim alırken, ‘mahkeme kadıya mülk değil’ demiştim. Zamanı gelenler süresini tamamlayacak, hayırla, şerefle, iftiharla görevini kendisinden sonra gelen arkadaşa tevdi edeceklerdir. Bugün aynı şeyleri bir kez daha ifade ediyorum, ‘mahkeme kadıya mülk değil’ süremiz dolduktan sonra normal akademik yaşamımıza bilim insanı olarak devam edeceğiz. Emekli olacaklar benim gibi emekli olacak. Belki de başka işlerle uğraşacaklar” diyerek İnönü Üniversitesi Rektörü olarak atanan , Prof.Dr. Ahmet Kızılay  hocama yeni görevinde başarılar diliyorum dedi.

Cemil Çelik , konuşmasının ardından yeni Rektör  Prof.Dr. Ahmet Kızılay’a  çiçek takdim etti ve cübbe giydirerek yeni görevinde başarı diledi.    

İnönü Üniversitesi ‘nin yeni Rektörü Prof.Dr. Ahmet Kızılay , Üniversiteler bir bilim yuvasıdır, bundan sonra da böyle olmasını istiyoruz. 41 yıllık İnönü Üniversitesi ‘nin  benim dönemimde kurumsallaşması için elimden gelen gayreti göstereceğim. Saha çok yapacaklarımız var. Seçim öncesinde söylediğimiz sözlerin arkasındayız. Verdiğimiz sözleri  en kısa zamanda gerçekleştireceğiz.

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, 41 yıllık İnönü Üniversitesi’nde vazifeye başlamanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Kızılay, 41 yıllık süreçte üniversitenin kuruluşundan bugüne emeği geçen rektör, akademisyen ve personellere, öğrencilere şükranlarını sunarak, eski rektör Cemil Çelik’e de hizmetlerinden dolayı teşekkür etti.

 

Rektör Kızılay, bayrağı aldıkları yerden çok daha öteye götüreceklerine inandıklarını belirterek, “Üniversitemizi, cumhuriyetimizin yüzüncü yılında 2023 yılında bir dünya üniversitesi yapacağımıza inanıyorum. Bilimde, sanatta, sporda, eğitimde ülkemizin önde gelen üniversitesi yapmak için büyük bir atılım yapmayı hedefliyoruz. Dünyanın ilk 500 üniversitesi arasına sokmak temel amacımız” ifadelerini kullandı.

İlk önceliklerinin FETÖ terör örgütü ile bağlantılı olan kişileri üniversiteden temizlemek olduğunu kaydeden Kızılay, “Biz bu süreçleri sürdürürken, 12 Temmuz’da üniversitemizin rektörlük seçimini yaptıktan 3 gün sonra 15 Temmuz’da ülkemiz ağır bir darbe teşebbüsü, hain bir darbe teşebbüsüne maruz kaldı. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde milletimizin birlik, beraberlik, tek vücut olması, sahaya inmesiyle bu hain darbe teşebbüsü akim kaldı ve yerle bir oldu. Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ülkemizi iç savaşın eşiğine getirmeye, sokma çalıştı başarılı olamadı. Bizim bütün bu süreç içerisinde koyduğumuz bir dünya üniversitesi hedefi bir tarafta varken ve buna çalışırken, birinci öncelikli görevimiz ülkemizde bu hain darbe teşebbüsünü yapan FETÖ örgütüne bunun üniversitemizdeki bağlantılarına, üniversitemizdeki ilişkilerine yönelik olarak bunları üniversitemizden temizlemektir. 15 Temmuz ülkemizin bir beka meselesidir. Üniversitedeki bütün hedeflerimizin önüne geçmiştir. Dolayısıyla bu birinci önceliğimizdir ve bugünden itibaren yapılmış işlerle birlikte buna eğilip, bütün mesaimizi ağırlıklı olarak önümüzdeki bir iki hafta içerisinde buna harcayacağız. Bu, ülkemiz için vazgeçilmez öncelikli ve hayati bir meseledir” diye konuştu.

Üniversitede gerekli atılımları yapmak için yeni, güçlü ve dinamik bir ekip kuracağını dile getiren Rektör Kızılay, şunları söyledi: “Hastanemizin büyük bir borç yükü vardır. 124 milyon TL’nin üzerinde bir borç yükü olduğunu geçen hafta sayın başhekimimizden burada dinledik. Bu borç yükünü, üzerinde çalışarak vadesi geçmiş 78 milyon TL’sine acilen çözüm bulmak için çalışacağız. Üniversitemizin akademik bütün birimlerinde, idari birimlerinde, eğitimle ilgili bütün alanlarında atılım yaparak başarıyı sağlayacağımıza inanıyorum. Öncelikli olarak ekibimizi kuracağız. Daha önce sayın rektörümüzle birlikte çalışan bütün arkadaşlarıma şükranlarımı sunuyorum. Onlarda beni anlayışla karşılayacaklardır. Ben bu atılımı yapmak için yeni, güçlü ve dinamik bir ekip kuracağım. O nedenle bu arkadaşlarımdan da bu özveriyi göstermelerinden istirham ediyorum. Şehrimizle bütünleşerek; İnönü Üniversitemiz şehre akıl ve strateji üretecektir. Şehir önünde olacaktır, şehrin peşinden taşıyıp götürecektir.”

Prof.Dr. Ahmet Kızılay  göreve başlar başlamaz yeni oluşturacağım ekibimle İnönü Üniversitesi ‘nin Türkiye’nin ve Dünya’nın en iyi Üniversiteleri arasında yer alması için mücadele edeceğim. Beni bu makama uygun bulan sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a, devlet büyüklerimize, bu aşamada yardımcı olan herkese teşekkür ediyorum. Kim üniversitemize geçmişten bugüne  , taş üstüne bir taş koyduysa  , bir güzellik kattıysa hepsine ayrı ayrı  teşekkür ediyorum diyerek yeni görevi  eski Rektör Cemil Çelik’den devraldı.

kizil_ay_rektor

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: