11.12.2023 - Beydağı Haber Ajansı Malatya Haberleri

Robotlar Nesneleri Bükmeyi Öğrendi

Robotlar Nesneleri Bükmeyi Öğrendi

Robotik teknolojiler gün geçtikçe gelişen teknoloji beraberinde değişmeye, var olma amaçları olan insanlara has kabiliyetleri benzer şekilde uygulayabilmeye devam ediyorlar.

Halihazırda yürüme, konuşma, yapay zeka beraberinde kendi kendine tepki verme yetilerine sahip olan robotlar, artık nesneleri de bükebilecekler.

Robotlar, Nesneleri Bükebilecek

Washington University araştırmacıları, yapımını gerçekleştirdikleri robotun, insanlara has bir özellik olan parmakları kullanma yetisine sahip olacağını belirterek, söz konusu gelişmenin bilim açısından son derece önemli olduğunu ifade ettiler.

Parmak uçlarında bulunan sinirlerin, bilgisayar mekanizmasında işlenen algoritmalar beraberinde taklit etmenin zorluğuna değinen araştırmacılar, gerçekleşen projenin robotik teknolojilerin gelişimi açısından kritik öneme sahip olduğunu dile getirdiler.

Nesneleri Bükebilen Robot Başka Ne Yapacak?

Vikash Kumar, Sergey Levine, Emanuel Todorov liderliğinde geliştirilen proje robotun, eklemlerinin bir uçtan bir uca hareketi henüz insan seviyesinde değil. Robot ekleminin bir uçtan diğer uca hareketi yaklaşık olarak 2.44 saniye sürüyor.

Robotun ayrıca tüm parmaklarını aynı anda hareket ettirme gibi bir zorunluluğun olmadığı belirtiliyor. Yani istek dahilinde bir parmak sabitken diğer parmaklar serbestçe hareket edebiliyor.

Engadget’ta yer alan haberdeki robotun en önemli özelliklerinden biri ise hareketleri nesnelere karşı gösterdiği refleks olarak gözüküyor. Robot eli, havaya atılan bir cismi kolayca yakalayabiliyor.

Telefonun tuşlarını çevirebilme, cisimleri avucunun içerisinde oynatabilme, cisimleri bükebilme gibi özellikleri barındıracak robotun, bilim açısından önemli bir yere sahip olacağını söyleyebiliriz.

Fakat süreç ilerledikçe baskın hale gelen robotik teknolojilerin, belirli sınırlar konulmadığı takdirde ne gibi şeylere kadi olacağı hakkında bir fikir yürütemiyoruz.

:: Robotların gelecek süreçte ne gibi aktiviteleri gerçekleştirebileceğini düşünüyorsunuz?

KAYNAK : http://shiftdelete.net/robotlarartik-nesneleri-bukmeyi-biliyorlar-71397

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

%d