18.07.2024 - Beydağı Haber Ajansı Malatya Haberleri

Uyurken boşluğa düşme hissi neden olur?

Uyurken boşluğa düşme hissi neden olur?

Uzmanlar uyurken aniden boşluğa düşme hissinin neden olabileceği hakkında önemli bilgiler verdi.

Northumbria Üniversitesi uyku bilimi profesörü Jason Ellis, uyku sırasında aniden düşme hissiyle uyanmamızın hipnik seğirmeden kaynaklandığını söyledi. Daily Mail’de yayınlanan habere göre, uykudayken düşme hissi kaslarımızın istemsiz bir biçimde kasılarak bizi sarsmasıyla gerçekleşiyor.

Yatağınıza uzanıyorsunuz, kendinize rahat bir pozisyon seçiyorsunuz, beyninizin yavaşlamaya başladığını hissediyorsunuz ve bir anda sarsıcı bir düşme hissine kapılıyorsunuz. Tıpkı önünüzdeki merdiveni farketmeyip boşluğa düşmek gibi. Bazen bir görsel halusinasyonla beraber gerçekleşen bu durum hipnik seğirme olarak adlandırılıyor.

Hipnik seğirme, hemen hemen herkese oluyor ancak tam olarak sebebi anlaşılamıyor. Evrimci bakış açısına göre aniden uyanmak çevremizin güvende olup olmadığını kontrol etmemizi sağlıyor. Başka bir evrimci bakış açısına göre ise bize, ya da bir ağacın üzerinde uyuyan atalarımıza, uyuma pozisyonumuzun güvenli olup olmadığını kontrol etme imkanı sağlıyor.

Uyku sırasında vücudumuz aktif ve bilinçli motor kontrolünden rahatlama ve bedensel felç boyutuna geçiyor. Bir diğer teoriye göre aktif psikolojik sistemimiz en sonunda uyku dürtüsüne istemli ya da istemsiz olarak boyun eğiyor.

Kısacası, hipnik seğirme bizi uyanık tutmaya çalışan retiküler aktivasyon sistemiyle, uyumayı sağlayan ventrolateral preoptik nükleüs arasındaki değişim sırasında meydana geliyor.

Kafein, aşırı egzersiz, stres, yorgunluk, halsizlik, uykusuzluk ya da uyku düzensizliği hipnik seğirmeyi tetikleyebilir. Hipnik seğirme normal ve doğal bir reaksiyon olmasına karşın bazen rahatsız edici ve korkutucu olabilir. Çok sık, hızlı ya da şiddetli gerçekleştiği durumlarda insomniayı tetikleyebilir.

PembeNar

 

KAYNAK : http://leyditurk.com/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın