20.07.2024 - Beydağı Haber Ajansı Malatya Haberleri

Üzerine Kuma Gelen Kadın Tazminat Alabilir

Üzerine Kuma Gelen Kadın Tazminat Alabilir

Erzurum’da 3 çocuk annesi S.Ç.’yi terk ederek kuma getiren ve eşiyle oturduğu apartmanın bir üst katındaki dairede yaşayan kahveci S.Ç., boşanma davasının görüldüğü 2’nci Aile Mahkemesi tarafından 20 bin lira manevi tazminata mahkum edildi.

Bu mahkemenin almış olduğu kararın kuma türü evliliklerin yoğun olarak görüldüğü Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde de emsal olabileceğini kaydeden Şanlıurfa Barosu Başkanı Hikmet Delebe, Anayasa Mahkemesinin dini nikahla ilgili kararını hatırlatarak, “Bundan yaklaşık üç ay önce Anayasa Mahkemesi dini nikahını suç sayan ilgili ceza maddesini iptal etti. Bunun eşitlik ilkesine aykırı olduğu ve Anayasada bulunan eşitlik prensibiyle de çeliştiği yönünde bir karar verdi. Metropollerde insanlar arkadaşlık adı altında karı-koca gibi yaşadıkları halde bunlarla ilgili bir ceza soruşturması açılmıyorken dini inançlarından dolayı, birlikte yaşayan insanlara ceza veriliyor olması Anayasanın 10’uncu maddesine aykırı denilerek söz konusu madde Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildi. Gerçekten de günümüzde metropollerde insanlar karı-koca gibi yaşayıp, herhangi bir nikah kıymayan birçok insana rastlanabilir. Bunlar herhangi bir soruşturmaya tabi olmuyordu. Fakat kırsal kesimde dini inançlarından dolayı dini nikah kıyıp karı-koca gibi yaşayan insanlara ceza veriliyordu” dedi.

‘EMSAL TEŞKİL EDEBİLİR’

Kuma yüzünden verilen tazminat davası kararını bölgemiz için de emsal olabileceğini vurgulayan Delebe, “Erzurum’da yaşanan olaya gelince kadının kişisel haklarının, kişisel menfaatlerinin zedelendiğinden dolayı bir dava açıldığını görmekteyiz. Medeni kanuna göre eşlerden bir tanesi diğerinin onur, şeref ve haysiyetini çok kötü manada zedelerse diğer tarafın manevi tazminat açma hakkı vardır. Erzurum’da yaşanan olayda tamda bu çerçevede ele alınması gereken bir örnektir.

Bölgemizde bu tür evlilikler oldukça yaygındır. Özellikle Suriyeli sığınmacıların gelmeye başladığı 2011 yılından bu yana çok ciddi manada kuma evlilikleri arttı. Dolayısıyla bu mahkeme kararı aslında emsal teşkil eder. Çünkü burada resmi nikahı olan bir kadın üzerine kuma gelmesiyle birlikte aile çevresinde çocuklarına karşı, akrabalarına karşı manevi çöküntüye uğruyor. Medeni kanunun kendisine vermiş olduğu manevi tazminat hakkını burada eşine karşı kullanabilir. Kişisel hakları çok ciddi manada zedelenen, tahrip olan kişinin tam kusurlu olan eşe karşı dava açarak manevi tazminat talep etme hakkı vardır. Erzurum’da açılan bu dava bölgemiz açısından da emsal teşkil edebilir” ifadelerini kullandı.
(Kaynak: Gazeteipekyol)

KAYNAK : http://yenikadin.com/uzerine-kuma-gelen-kadin-tazminat-alabilir-8167854-haberi/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın