13.04.2024 - Beydağı Haber Ajansı Malatya Haberleri

Vali Baruş: Uzun yıllardır kapalı olan Tohma Kanyonu’nun yapılacak tadilat ile tekrardan turizme kazandırılacağını söyledi.

Vali Baruş: Uzun yıllardır kapalı olan Tohma Kanyonu’nun yapılacak tadilat ile tekrardan turizme kazandırılacağını söyledi.

Tarihi, Doğası, Kültürü ve Turizm Olanaklarıyla Gelecek Vaat Eden Bir İlçemiz

Vali Baruş, Somuncu Baba ve Hulusi Efendi Müzesi´ni gezerek yetkililerden bilgi alıp, Tohma Kanyonu ile Günpınar Şelalsesinde incelemelerde bulundu.

Vali Baruş, yaptığı konuşmada “Uzun yıllardır kapalı olan Tohma Kanyonu’nun yapılacak tadilat ile tekrardan turizme kazandırılacağını söyledi.

Malatya’nın güzel ilçesi Darende’de Somuncu Baba Külliyesi’ne ziyarette bulunduklarını dile getiren Vali Baruş, “Burası tarihi, doğası, kültürü ve turizm olanaklarıyla gelecek vaat eden bir ilçemiz. Burada Tohma Kanyonu var. İncelemelerde bulunduk. Daha önce Kültür ve Turizm Bakanlığı’mızın destekleriyle turizme açılan kanyonun , eskimesi ve tadilat gerektirmesi nedeniyle bazı alanlar gezintiye kapatılmış. Burası çok güzel bir kanyon, şimdi biz valilik olarak kanyonu tadilattan geçirerek yürüyüşe açacağız. Ziyaretçilerimiz, Somuncu Baba Külliyesi’ne yürüyüş mesafesindeki kanyonda gezerek güzel vakit geçirecek” dedi.

Malatya turizmi açısından Darende’nin çok önemli olduğuna değinen Vali Baruş, “Malatya turizmi maalesef şuana kadar gerektiği şekilde dışarıya açılamamış. Geçtiğimiz yıl Malatya’yı 8 bin civarında yabancı turist ziyaret etmiş bu çok az bir sayı. Levent Vadisi ve Malatya kültür varlıkları, Arapgir ve Darende ile birlikte ilimizi turizm destinasyonu haline getirmeye çalışıyoruz. Bu anlamda da turizm seyahat acenteleri ile yakın çalışmalar yürütüyoruz. İnşallah bunlardan olumlu neticeler alacağız” diye konuştu.

Doğa sporları yapılan bir il olmak istediklerini kaydeden Vali Baruş, “Malatya doğa harikası yerlere sahip bir ilimiz. Levent Vadisi Kanyonu, Tohma Kanyonu, Günpınar Kanyonu’nu hepimiz biliyoruz. Bu kanyonlar vatandaşlarımız tarafından gezebileceği, görebileceği ve bu doğal zenginliğe şahitlik edebilecekleri bir yer. Bunları değerlendirmemiz lazım. Sadece kanyonların doğal güzelliğinden değil buralarda değişik spor aktiviteleri yapılacağı alanlar haline getirmeye çalışıyoruz. Özellikle doğa sporları alanları olarak buraları kullanmak istiyoruz. Tabi ki belirli bir plan çerçevesinde hareket ederek gerçekleştirdiğimiz takdirde gelecekte Malatya turizmi çok daha canlı hale gelecek” şeklinde konuştu.

Konaklayan turist sayısını artırmak istediklerini aktaran Vali Baruş son olarak şunlara değindi;

“Gelip gezen ziyaretçiden ziyade konaklayan ziyaretçi sayısını artırmak istiyoruz. Darende yıllık 500-600 bin ziyaretçi ağırlıyor. Bizim burada amacımız günü birlik değil de ziyaret süresini konaklamada yaptırarak uzatmak istiyoruz. Konaklama, yemek ve eğlence altyapılarını geliştirme ve daha iyi hale getirmek istiyoruz. Bütün amacımız, ilimiz ve ilçemiz turizmden gerekli geliri elde edebilsin” dedi.

İlçedeki incelemeleri tamamlayan Vali Baruş, beraberindeki heyet ile Belediye Başkanı İsa Özkan’ı ziyaret ederek hayırlı olsun dileklerini iletti.

Vali Baruş’un ziyaretine, İlçe Kaymakamı Enver Zengince, İlçe Belediye Başkanı İsa Özkan, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Fikret Onhan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Çetin Şişman, Orman ve Su İşleri 15. Bölge Müdürü Abdullah Koç, İlçe Jandarma Komutanı, İlçe Emniyet Amiri ve belediye encümenleri katıldı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın