21.07.2024 - Beydağı Haber Ajansı Malatya Haberleri

Vali Galip Demirel Ortaokulu’nun resmi açılışı yapıldı

Vali Galip Demirel Ortaokulu’nun resmi açılışı yapıldı

VALİ GALİP DEMİREL ORTAOKULU’NUN RESMİ AÇILIŞI YAPILDI

Vali Mustafa Toprak’ın girişimleri ve talimatları doğrultusunda fiziki sorunları kısa bir sürede çözülerek eğitime hazır hale getirilen Vali Galip Demirel Ortaokulu'nun resmi açılışı Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ile Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci'nin katılımı ile gerçekleştirildi.


Yeşilyurt ilçesi Tecde mahallesinde yer alan okulun resmi açılış törenine Bakan Yılmaz ile Bakanı Tüfenkci'nin yanı sıra Vali Galip Demirel'in kızı eski Bakan Güldal Akşit ile oğlu Serdar Demirel’de katıldı.


Açılış töreninde konuşan Vali Toprak, Vali Galip Demirel'in kendileri tarafından her zaman örnek alınan bir bürokrat olduğunu ifade ederek, "Bizim mesleki manada yetişmemizde, iyi bir noktaya gelmemizde, bizlere gösterdiği o ışıklı yolda, Devletimize ve milletimize hizmet etme yolunda önemli şiar edindiğimiz, önemli rolleri kendisinden aldığımız gönül insanı, hizmet insanı, sevgi insanı Vali Galip Demirel'i rahmetle anıyorum.

 

Vali Galip Demirel çeşitli görevlerde bulundu, hepsinin sonucunda geriye dönüp baktığımızda gerek İçişleri Bakanlığındaki mesleki kariyeri gerekse tüm personelin devlete ve millete hizmet etme yolunda Sayın Galip Demirel büyüğümüzden çok önemli örnek davranışlar aldık ve kazandık. Bunu da devlete ve millete hizmet noktasında alanlarda uyguluyoruz.” dedi.

 

Vali Galip Demirel’in adının yer aldığı bu okulda öğrenim görecek öğrencilerin çok şanslı olduklarını, Vali Galip Demirel’in Malatya’nın yetiştirdiği ve öğrencilerinde kendisinden ilham alacağı, devlete ve millete hizmet etme noktasında örnek alacakları büyük bir mümtaz şahsiyet olduğunu da sözlerine ekledi. 

 

Vali Toprak, Kaymakam adayı olduğu dönemde kimlik belgesinde dönemin içişleri bakanlığı müsteşarı olan Galip Demirel’in imzasının bulunmasından onur duyduğunu ve kendisini rahmetle, minnetle ve şükranla andığını ifade ederek böyle bir babanın evlatları olması dolayısı ile de kızı Akşit’e ve Oğlu Demirel’e de hürmetlerini sunduğunu belirtti.

 

Okul Öğretmenlerinin burada eğitim alan öğrencileri Galip Demirel’i örnek alarak yetiştirmelerini, devletine, milletine, milli ve manevi değerlerine bağlı, ayakta duran şahsiyet sahibi fertler olarak yetiştirilmesini isterken bu okulda yetişen öğrencilerinde bu güzelliklerin borcunu da hizmet olarak tüm topluma yansıtacaklardır" şeklinde konuştu.

 

Bakan Yılmaz, rahmetli Galip Demirel'in aile dostları olduğunu belirterek "Bu okul Galip Ağabeyin hayır hasenat defterini ebediyen açık tutacaktır, Allah mekânını cennet eylesin" dedikten sonra "Kaliteli eğitimlerin verileceği yerler böyle kaliteli tesislerdir" diyen Bakan Yılmaz, "İnşallah bu okullarda birçok Galip Demireller çıkacaktır. Geleceğimizin teminatı olan evlatlarımızı geleceğe yön veren fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür bireyler olarak yetiştirmek istiyoruz. En doğru yatırımın insana yapılan yatırım olduğunu düşünüyoruz" diye konuştu.


Eğitime ayrılan kaynakla eğitim alanında birçok yatırımı gerçekleştirdiklerini belirten Yılmaz, "Okul yaptık, derslik yaptık. Bizim dönemimizde 300 bine yakın derslik yapıldı. 2002-2003 yılı öğretim yılında derslik sayısı 379 bin iken bugün derslik sayısı 471 binin üzerindedir. Yeni yapılan dersliklerle birlikte, derslik başına düşen öğrenci sayısını ilköğretimde 36'dan 25'e düşürdük" diye konuştu.


Malatya'da okul öncesi öğrenci sayısının 3 bin civarından bugün 12 binlere yükseldiğini belirten Yılmaz, toplan 153 bin olan öğrenci sayısının da 167 bine ulaştığını kaydetti. Bakan Yılmaz, 12 bin 819 öğretmenin de eğitim verdiğini sözlerine ekledi.


Bakanı Tüfenkci ise konuşmasında Galip Demirel'in Malatya'nın yetiştirmiş olduğu müstesna, siyaset ve bürokratlığı ile kendilerine örnek olduğunu ifade ederek, "İnsan vefat edince geriye amelinin devam etmesi için 3 şey bırakması lazım. Hayırlı evlat bıraktığında biz buna şahidiz, eserler ilim bıraktı dolayısıyla inanıyoruz ki vefatından sonrada hayırlı amelleri devam ediyor" dedi.


Turizm eski Bakanlarından ve Galip Demirel’in kızı Güldal Akşit de okulun yapılmasında emeği geçenlere teşekkür ederek, "Tabi bu kürsüde konuşmak çok kolay değil, hele rahmetli Galip Demirel'in kızı olarak konuşmak, babayı anlatmak hiç kolay değil. Gerçi anlatmaya ne gerek var, çünkü o Malatya'nın bağrından çıkan, Malatya'nın yetiştirdiği müstesna insanlardan birisidir. Burada bulunan her bir Malatyalı hatta görev yaptığı yerlerde bulunan herkes Galip Demirel dediğinizde şükranla, minnetle, hizmetleri ile anıyor. Galip Demirel müstesna insan, tevazu ile büyüklüğü ile olsun yüzünden eksik etmediği tebessümü ile hep hizmete yönelik çalışmaları ile hatırlanıyor" ifadelerine yer verdi.


Konuşmaların ardından kurdele kesimi ile 32 derslikli Vali Galip Demirel Ortaokulu'nun resmi açılışı gerçekleştirildi. Açılışın ardından Vali Toprak, Bakan Yılmaz ve Bakan Tüfenkci sınıfları ziyaret ederek öğrencilerle sohbet ettikten sonra okul bünyesinde yapılan spor salonunda da incelemelerde bulundular.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın