26.05.2024 - Beydağı Haber Ajansı Malatya Haberleri

@ValiToprak : Kayısı’nın Niteliğinin Arttırılarak Kıymetlendirilmesi Gerekiyor

@ValiToprak : Kayısı’nın Niteliğinin Arttırılarak Kıymetlendirilmesi Gerekiyor

Vali Toprak bu gün ilk olarak Malatya Ticaret ve Sanayi Odası’nı ardından da Malatya Ticaret Borsası’nı ziyaret etti.

Malatya Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaretinde Başkan Hasan Hüseyin Erkoç ve Yönetim Kurulu üyeleri tarafından karşılanan Vali Toprak kuruluşundan bu yana görev yapmış oda başkanlarının fotoğraflarını inceleyerek Başkan Erkoç’tan başkanlar hakkında bilgiler aldı.

Başkan Erkoç ve üyelerle bir süre sohbet eden Vali Toprak’ın Odalarını ziyaret etmesinden dolayı memnuniyetini dile getiren Başkan Erkoç, Odanın Malatya ticaretinin ve sanayisinin gelişmesi noktasında önemli hizmetler yaptığını ifade edip Vali Toprak' dan da tecrübeleri doğrultusunda destek beklediklerini dile getirdi.

Başkan Erkoç, "Malatya'da şu anda mevcut iki tane Sanayi bölgemiz var ve bu iki tane organize sanayi bölgesinde 275 tane işletmemiz, 20 bine yakında istihdamımız var. Malatya huzurlu ve istikrarlı bir kent, huzurun ve istikrarın olduğu yerde de ticaret oluyor. İnşallah sizlerle birlikte ilerleyen dönemlerde Malatya'yı daha iyi yerlere taşırız ve Malatya'nın ekonomisini geliştiririz" dedi.

Vali Toprak’ da Ticaret ve Sanayi Odalarının ülke ekonomisine olan katkılarına ve rolüne vurgu yaparak "Eğer bir şehirde ekonomik ve sosyal kalkınmadan bahsediyorsak o şehirde mutlaka lokomotif kuruluşlar olmalıdır. Bu kuruluşlar bir yandan ekonomiyi planlarken bir yandan da girişimcileri yönetir ve onları bir çatı altında buluşturur. Malatya Ticaret ve Sanayi Odamız da şüphesiz ki bu anlamda önemli bir fonksiyonu yerine getiriyor. Ben bu açıdan yönetim kuruluna ve üyelere teşekkür ediyorum, Malatya’da huzur ve sükûnet var, yatırım huzur ve sükûnetin olduğu yeri ister, Ticaret ve Sanayi odamızla birlikte bizlerin en büyük görevi bu ortamı daha da iyileştirerek Malatya'daki yatırımları artırmaktır." dedi.

Vali Toprak, Oda binasını da gezerek Ofislerde, Toplantı ve Eğitim Salonlarında incelemelerde bulundu. Eğitim salonunda eğitim veren eğitmen ve personellerle de görüştü.

MTSO ziyaretini tamamlayarak Malatya Ticaret Borsasına geçen Vali Toprak’ı Borsa Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Özbey ve üyeler karşıladı.

Başkan Özbey, ziyaretlerinden dolayı memnuniyetlerini dile getirerek Vali Toprak’a teşekkür etti ve kendilerine hoş geldin ziyaretinde bulunduklarında Malatya Kayısı’ sının Malatya Ekonomisi’ nin temel direği olduğunu ve bazı sıkıntıları olduğunu ilettiklerini söyledi.

Vali Toprak’ı Kayısı üreticisinin emeğinin, alın terinin karşılığını aldığı Pazar yerini ziyarete davet ettiklerini ve buradaki sıkıntıları yerinde görmesini istediklerini, Vali Toprak’ında bu talebe olumlu yanıt verdiğini dile getirerek bu ziyaretleri ile de sıkıntılarına çare bulacağına inandıklarını belirtti.

Başkan Özbey, Vali Toprak’ın kayısı üreticileri ve onların sorunları ve sıkıntıları ile yakından ilgilenmesinden dolayı da teşekkür ederek, ilimizde uzun süre görev yapması temennisinde bulundu.

Vali Toprak, Malatya Ticaret Borsası yeni binasının hayırlı olması dileğinde bulunarak yeni binasında borsanın kendi alanı ile ilgili önemli çalışmalarda bulunduğunu belirtip bu çalışmalarından dolayı başkan ve üyelere teşekkür ederek “ Kayısı başta olmak üzere çiftçilerimizin ürünlerinin değerlendirilmesi ve ortak faaliyetlerinin daha iyi geliştirilmesi adına hayırlı hizmetleri yapmanızı diliyorum. Kayısının nitelikli ve kaliteli üretilmesi, pazarlara iletilmesi ve o süreçte de çiftçimizin daha iyi kazanabilmesi için alt yapısının da oluşturulması gerekiyor. Bu anlamda hem üreticimizin, hem aracı kuruluşların hem de pazarlama noktasına kadar olan sürecin iyi bir şekilde izlenmesi ve var olan olumsuzlukların ortadan kaldırılması gerekiyor. Ticaret borsamızda bu konudaki çalışmalarını sizlerin aracılığı ile yürütüyor. Sizlerle birlikte Şire Pazarına giderek orada var olan sorunları ve önümüzdeki döneme yönelik çözülmesi gereken sorunları hep birlikte müzakere etmiş olacağım.

Bu var olan sorunların ortadan kaldırılması, kayısı veya kayısı gibi oluşturulacak ürünlerin gelecek de alt yapısının daha da ileriye gidebilmesi açısından Vali olarak bana ya da benim koordinasyonumda neler gerçekleştirilmesi gerekiyor, o konuda her türlü katkı ve desteği vermeye hazır olduğumu ifade etmek istiyorum. Şüphesiz ki bu ürün burada çok sayıdaki çiftçimizin, üreticimizin hayat damarını teşkil ediyor. Kayısı, buradaki ticarete ve çiftçilerimize çok önemli bir katkı sağlıyor, dolayısı ile bu ürünün hem çitçilerimiz tarafından daha iyi şartlarda ve kaliteli üretiminin yapılması hem de emeklerinin karşılığını alabilmesi çok önem arz ediyor. Bununla birlikte şüphesiz ki kayısının üretilmesi yetmiyor, pazarlara ve tüketiciye kadar iyi bir şekilde işlenerek ve kıymetlendirilerek, daha doğrusu ürün niteliğinin arttırılarak daha fazla gelir sağlanması gerekiyor. Sizlerde bu konuda çalışmalarınızı sürdürüyorsunuz. Çalışmalarınızda sizlere başarılar diliyorum.” dedi.

kayisi_vali_toprak

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın