17.06.2024 - Beydağı Haber Ajansı Malatya Haberleri

“Yaya Güvenliğinin Bekçisiyiz” sloganı ile İlimizde etkinlik düzenlendi

“Yaya Güvenliğinin Bekçisiyiz” sloganı ile İlimizde etkinlik düzenlendi

2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunun 74’ üncü maddesine 26 Ekim 2018 tarihinde yapılan değişiklikle ; ‘‘sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar ’’hükmü getirilmiştir.

İçişleri Bakanlığımızca 2019 yılı ‘‘Yaya Öncelikli Trafik Yılı’’ olarak ilan edilmiş bu düzenlemeden hareketle 06 Şubat 2019 Çarşamba günü saat:12:00-13:30 saatleri arasında Devletin tüm unsurları ile farkındalık eyleminde olduğunu göstermek amacıyla ülkemiz genelinde yapılan etkinlikler kapsamında ilimizde İnönü caddesi Büyükşehir Belediye Başkanlığı önünde bulunan ışıksız yaya geçidinde il protokol üyeleri, öğrenciler ve yaya vatandaşlarımızın katılımıyla Öncelik Hayatın Öncelik Yayanın sloganıyla farkındalık programı yapılmıştır.

Gerçekleştirilen bu etkinliklerin devamı niteliğinde yaya güvenliğini sağlamak üzere ‘‘Devletin tüm unsurlarıyla konunun takipçisi ve nöbette olduğunu göstermek’’ amacıyla başta okullarımız olmak üzere bütün kamu ve kuruluşları hizmet binalarının önünde ve diğer yaya geçitlerinde ‘‘ yaya güvenliğinin nöbetçisiyiz ’’ sloganıyla  02 Ekim 2019 Çarşamba günü 13:00-15:00 saatleri arasında İnönü caddesi Doğa A.V.M önündeki ışıksız yaya geçidinde,  il protokol üyelerinin katılımı ile ‘Yaya Geçidi Nöbeti’ farkındalık etkinliği gerçekleştirilecektir.

Bu kapsamda İl Emniyet Müdürlüğümüz tarafından 117 okul ve yaya geçidinde 702 Genel hizmet 160 Trafik personeli olmak üzere toplam 862 personelin belirtilen konu ile alakalı görev alacaktır.

Ayrıca kampanyanın tanıtımı amacıyla 10 adet Billboard ve ‘‘yaya güvenliğinin nöbetçisiyiz ’’ sloganıyla hazırlanan 100 adet afiş, 1000 adet el broşürünün etkinlik sırasında dağıtımı yapılacaktır.

‘‘Yaya Geçidi Nöbeti’’   etkinliği kapsamında İnönü caddesi Doğa AVM önündeki yaya geçidinde yapılacak etkinlik için  2 okuldan toplam 80 öğrenci  el dövizleri ile birlikte katılımı sağlayacak, ayrıca 6 okul geçidi görevlisi etkinliklerde görev alacaktır. Okul idarecileri tarafından Okul Geçit görevlileri ve  okul polisi olarak görev alan personel ile birlikte   okul önünde etkinlik saatinde ‘‘Yaya Geçidi Nöbeti’’ farkındalık etkinliği yapılacaktır.

Yapılan düzenleme çalışmaları kapsamında Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından ilimizde bulunan 429 ışıksız yaya geçidinin 248’ ine yaya ikonu yapımı tamamlanmış, 483 Okul geçidinin 259’u  yapılmıştır,   geçitlerinin tamamına 09 Ekim 2019 tarihine kadar yaya geçidi ve yaya ikonu yapılması planlanmaktadır.

                                                        Kamuoyuna Saygıyla Duyurulur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın