18.07.2024 - Beydağı Haber Ajansı Malatya Haberleri

Yaz tatilinde yenilenmenin 10 püf noktası

Yaz tatilinde yenilenmenin 10 püf noktası

Sadece vücudunuzu değil zihninizi de dinlendirin…

İş hayatı, ailevi sorumluluklar, yoğun koşuşturma, trafik derken bir yılın ardından gerek fiziksel gerekse zihinsel yorgunluk kıskacına giriyor, yaz tatilini deyim yerindeyse dört gözle bekler oluyoruz. Yapılan birçok araştırma da hem vücudumuzun hem de zihnimizin ‘tatile çıkmaya’ ihtiyacı olduğunu ortaya koyuyor. Öyle ki bilimsel çalışmalar, düzenli çalışma hayatı olan kişilerde tatilin mutlak bir ihtiyaç olduğuna, tatile çıkmayan kişilerde kalp krizi ve depresyon gibi hastalıkların görülme sıklığının tatile çıkanlara göre önemli ölçüde arttığına işaret ediyor. Acıbadem Fulya Hastanesi’nden Psikolog Sena Sivri, tatile çıkmanın mevcut rutinin dışına çıkmayı ve stres yaratan tüm faktörlerden uzaklaşmayı sağladığını belirterek “Değişiklik herkes için gereklidir ve tatil bu değişikliği oluşturarak rahatlamayı sağlar. Ancak tatilde sadece vücudunuzu değil, ruhunuzu ve zihninizi de dinlendirmeniz gerekir” diyor. Psikolog Sena Sivri, yaz tatilinde yenilenmenin 10 püf noktasını anlattı; önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.

Eve hapsolmayın

Yoğun koşuşturmaca döneminin ardından kendinizi tükenmiş hissedebilir ve evden çıkmak istemeyebilirsiniz. Ancak izninizi evde geçirmeyin. Yaz tatilinde, psikolojik dinlenme ihtiyacımıza neden olan tüm faktörlerden uzaklaşmak gerektiğinden farklı bir şehirde veya ülkede tatil yapmak bu uzaklaşmayı sağlayacaktır. Şehir dışındaki bir yakınınızın yanına da gitmek de günlük telaşlardan sizi uzaklaştırabilir.

Tatil arkadaşlarınızı iyi seçin

Çok iyi anlaştığınızı düşündüğünüz arkadaşınızla bile tatilde farklı beklentiler nedeniyle sorun yaşamanız olası. O nedenle zaten kısa olan bu süreyi iyi değerlendirmek ve keyif almak için tatil arkadaşlarınızı iyi seçin, tatile birlikte olmaktan keyif aldığınız kişi veya kişilerle çıkın. Ayıp olmasın diye beraber tatile çıkacağınız insanlar tatilden keyif almanızı engeller ve kendinizi onları memnun etmeye çalışırken bulmanıza neden olur!

Laptopunuzu yanınızda götürmeyin

İşle ilgili hiçbir şeyi, özellikle laptopunuzu tatile yanınızda götürmeyin. Cep telefonunuzu acil işler dışında çok kullanmayın, devamlı maillerinizi mesajlarınızı kontrol etmeyin. Unutmayın, zihinsel rahatlama, onu yoran şeylerden uzak kaldıkça gerçekleşir. Aksi halde vücudunuzu dinlendirmiş olsanız da zihninizi dinlendiremediğiniz için tatil dönüşünde kendinizi yorgun hissetmeye devam edeceğiniz kesin.

Sorumluluklarınızı bir süre düşünmeyin

Dönüşte sizi bekleyen işleri, sorumlulukları düşünmeyin. Evet, sorumluluklar dönüşte sizi bekliyor ama onları düşünmek “tekrar acıkacağıma göre yemek yememe gerek yok” diye düşünmek gibidir ve tatilde yaşayacağınız rahatlamayı engeller.

Uyku düzeninizi çok bozmayın

Psikolog Sena Sivri “Tatilde uyku düzeninizi çok bozmayın. ‘Ne de olsa tatildeyim’ deyip gece çok geç saatlere kadar uykusuz kalmayın, sabah da çok geç uyanmayın. Dönüşte uyku düzeninizi tekrar eski haline getirmeye çalışmak psikolojinizi olumsuz yönde etkiler” diyor.

Yan gelip yatmaktan kaçının

Tatilde şüphesiz fiziksel olarak dinlenmeye ihtiyacınız var ancak hareketsiz kalmaktan kaçının. Hoşunuza gidecek aktivitelere katılın. Yeni anılar, deneyimler biriktirmek pozitif ruh halinize katkıda bulunacaktır.

Tartışmalara mola verin

Ailevi sorunlar, ilişki problemleri, işteki olumsuzluklar gibi gündeminizde olan konuları konuşup tartışmaya tatilde ara verin.

Habersiz kalmayın

Keyifli kitaplar okuyup, keyifli, neşeli müzikler dinleyin. Kitap ve müzik ruhunuzu besleyip zihninizi boşaltmanıza yardımcı olur. Gündemden de habersiz kalmayın. Gelişmelerden haberdar olun.

İşyerindeki arkadaşlarınızla iletişimde olun

İşyerindeki sorumluluklarınızı veya sizi rahatsız eden gelişmeleri düşünmeyin. Buna karşın işyerinde yakın arkadaşlarınızla iletişiminizi kesmeyin. Tatilde olsanız da onlarla sohbet edin ve gerekirse dertleşin. Ancak tatilde sizi üzen ve mutsuz eden olayları objektif bir bakışla yeniden değerlendirin. Belki işin içindeyken mesele ettiğiniz şeylerin o kadar önemli olmadığını görebilirsiniz.

‘Her yeri ziyaret etmeliyim’ düşüncesine kapılmayın!

Psikolog Sena Sivri, “Deniz, doğa manzarasını seyredin. Deniz ve orman manzarası zihninizi boşaltmanıza ve sakin bir ruh hali edinmenize yardımcı olur. Gittiğiniz yerdeki gezilecek görülecek yerleri ziyaret edin ama bunları bir görev ve mecburiyet haline getirmeden yapın. ‘Bir kere geldim her yeri ziyaret etmeliyim’ düşüncesi ile kendinizi strese sokmayın” diyor.

Leyditurk.com

KAYNAK : http://leyditurk.com/

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın