20.07.2024 - Beydağı Haber Ajansı Malatya Haberleri

Zeynel Abidin Türbesinde Aşure Tadında Birlik ve Beraberlik Mesajları Verildi

Zeynel Abidin Türbesinde Aşure Tadında Birlik ve Beraberlik Mesajları Verildi

Battalgazi Belediyesi’nin katkıları ile Hz. İmam Zeynel Abidin Türbesi Kültür Vakfı ve CEM Vakfı Malatya Şubesi’nin ortaklaşa düzenlediği aşure etkinliği gerçekleştirildi. Yoğun katılımın olduğu aşure etkinliğinde yapılan konuşmalarda birlik ve beraberlik mesajları verildi. 

Battalgazi Belediyesi’nin katkıları ile Hz. İmam Zeynel Abidin Türbesi Kültür Vakfı ve CEM Vakfı Malatya Şubesi’nin ortaklaşa düzenlediği aşure etkinliği, Hz. İmam Zeynel Abidin Türbesi Kültür Vakfı’nda yapıldı. Etkinliğe, Malatya Valisi Mustafa Toprak, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Battalgazi Kaymakamı Vedat Yılmaz, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Emniyet Müdürü Ömer Urhal, Malatya İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Şerafettin Yılmaz, CHP İl Başkanı Enver Kiraz, İl Müftüsü Ümit Çimen, Malatya Baro Başkanı Enver Han, Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Şevket Keskin, Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi Vakfı Genel Başkanı Hasan Meşeli, CEM Vakfı Malatya Şube Başkanı Eşref Doğan,  Hz. İmam Zeynel Abidin Türbesi Kültür Vakfı Erdoğan Ünverdi, bazı kamu ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı. Aşure etkinliğinin açılış konuşmasını yapan Hz. İmam Zeynel Abidin Türbesi Kültür Vakfı Erdoğan Ünverdi, Muharrem ayının önemine dikkat çekerek, “Bizlere bu imkanı sağlayan Battalgazi Belediye Başkanımıza huzurlarınızda teşekkür ediyoruz. Şunu memnuniyetle ifade etmek lazım ki, çok şanslı bir bölgede yaşıyoruz ve çok şanslı bir milletiz diye düşünüyorum. Irak’a, Suriye’ye baktığınızda Müslüman ülkelerin neredeyse hepsinde kan gövdeyi götürüyor. Herkes birbirini öldürüyor. Niçin öldürdüklerini de bilmiyorlar. Akşam haberlere baktığınızda bir tarafa şii diyorlar, bir tarafa Sünni diyorlar, bir tarafa Kürt diyorlar. Oysa ki biz her şeyden önce insanız. Hatta Alevi literatüründe ayrım yapmazlar ‘Can’  derler. Alevi Sünni insan ayrımı yapmadan herkese can derler. Bu ayrıştırıcı, ötekileştirici dilin yerine hepimiz birbirimize Can diye hitap edersek, birbirimizi daha da kucaklamış oluruz. Ayrıştırmayı da ortadan kaldırmış oluruz. İşte Aşure lokmalarının da en büyük güzelliği bundan kaynaklanıyor. Bir barış lokması olarak insanları bir araya getirmek, bir amaç etrafında birleşmek. Bu barış amaçlı, kardeşlik amaçlı, sevgi amaçlı lokmalardır. İnşallah bu aşure lokmaları birliğimize, kardeşliğimize ve beraberliğimize büyük fırsat yakalarız diye ümit ediyorum” dedi.

CEM Vakfı Malatya Şube Başkanı Eşref Doğan ise, “Bu seneki Muharrem ayında da görebildiğim kadarıyla bir rekora koştu. Bir güzellikler rekoru. İnsanların bütünleştirilmesi hangi ırktan olursa olsun, hangi mezhepten olursa olsun, Kerbela’yı anan bir zihniyet oluşmaya başladı. Şunu da sevinerek ve gururla söyleyeyim ki Ehl-i Beyt sevgisinin İslam’ın birleştirici çimentosu hükmüne herkes kalben rıza göstermeye başladı. Ehl-i Beyt kavramının da dejenere edilmek istendiği bazı akılları biliyoruz. Halkımız bu oyuna gelmedi. Malatya 81 il içinde örnek oldu. Umarım ki diğer 80 il de bu güzelliklerin yaşanması adına Malatya’nın takipçisi olur. Ben bu vesile ile bu ayda tutulan oruçların, dökülen gözyaşlarının Allah indinde kabul görmesini niyaz ediyorum ve diliyorum ki Ya Rabbi bizlere bir daha Kerbelalar yaşatma. Ülkemizin, İslam aleminin, insanlık alemini Kerbelalardan kurtar” diyerek, birlik ve beraberlik temennisinde bulundu. 

Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi Vakfı Genel Başkanı Hasan Meşeli’de, Kerbela olayında alınması gereken derslerin bulunduğunu ifade ederek, “Özellikle Kerbela olayından günümüz İslam alemi ve insanlık alemi ve hele hele günümüz Türkiye’sinde bundan büyük bir ibret ve ders almak mecburiyetindeyiz. Mazlumların ve masumların kıyamete kadar zalimlere kafa tutması ve insanlık tarihinin yüz akı olan şehitler serdarı Hz. İmam Hüseyin’in Kerbela’da yere dökülen muazzez ve mübarek kanının bereketi ile İslam dininin büyük bir ivme ve anlam kazandığı günümüz insanlık alemi bundan büyük bir ibret ve ders almak mecburiyetindeyiz. Biz cennet vatanı Türkiye’mizde Alevi’si ile Sünni’si ile Türküyle, Kürdüyle, Lazıyla, Çerkeziyle, hep birlikte ve bin yıllık bu Anadolu’nun tarihin de İslam’ın düşmanlarına karşı, Emperyalist güçlere karşı hep birlikte kan döktük. İşte Hz. Hüseyin’in Kerbela’da ki çırpınışı, zalimine kafa tutmasında çok büyük bir ibret ve ivme kazandığı bunun en güzel göstergesidir” ifadelerini kullandı.  

İl Müftüsü Ümit Çimen ise, Muharrem ayında yapılan ibadetlere dikkat çekerek, “Bugün 22 Muharrem’deyiz. Çok kıymetli dedelerimizin de ifade ettiği gibi bizim ortak değerimiz olan Muharrem ayında, mevsiminde yine birçok asgari müştereklerimizin ortaya çıktığını gördük. Peygamber Efendimizin ‘Şehrullah’ dediği, sevgiye, hürmete layık bir ay olarak bize haber verdiği Muharrem’i yaşadık, oruçla, çeşitli ibadetlerle ile Muharrem’i ihya ettik. Tuttuğumuz oruçları Allah kabul etsin. Yaptığımız ibadetleri Allah makbul etsin. Muharrem ayı içerisinde hepimizin ortak hüznü acısı olan Kerbela’yı hatırladık. Acılardan ders çıkardık. Kerbela vesilesi ile Ehl-i Beyt’i hatırladık. Ehl-i Beyt bizim en önemli ortak değerlerimizden birisidir. Başta dünya ve ahrette kardeşim dediği Hz Ali(r.a) efendimizi andık. Ona rahmet okuduk. Ondan ve Ehl-i Beyt’ten öldürülmesi muhtemel bir anda O’nun yatağına yatan Hz Ali efendimizin şahsında gerçek dostluğu hatırladık. Türk tasavvuf düşüncesine derin etkiler bırakmış ve medeniyet ve kültür tarihimizde Şah’ı velayet Sultan’ul evliya diye lakap verilen Hz Ali efendimizi andık. ‘O benim parçam onu sevindiren beni sevindirmiş olur, onu üzen beni üzmüş olur’ dediği peygamberimizi, Fatıma annemizi andık. Yine sevgili peygamberimizin ‘Onlar benim cennet çiçeklerim’ diye öpüp kokladığı Hz Hasan ve Hüseyin efendimizi Resul’ü Zişan’ın torunları ve bize emanetlerini andık” dedi. 

Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’da, birlik ve beraberlik mesajı vererek, birlikteliğimizin korunması gerektiğine dikkat çekti. Başkan Gürkan, “Bu Malatya’nın güzelliğinin göstergesidir. Bu tabloyu bozmamamız lazım. Bu tabloya imtina etmemiz lazım. Bu tablonun bozulmaması için çok hassasiyet göstermemiz lazım. Bir toplum da ne kadar farklı düşünceler, ne kadar farklı inançlar, ne kadar farklı fikirler olursa, o toplum o kadar yükseğe temayüz etmiş demektir. Yani tek fikir ve tek tip bir insan yapısı hiçbir zaman toplumda karşılık bulması mümkün değil, o toplumun terakki etmesi de mümkün değildir. Onun için bu değerlerimize sahip çıkma noktasında bunun kıymetini bilmemiz lazım. Bu değerleri birbirimize husumet olarak değil, sevgi ve muhabbet unsuru olarak ve zenginlik olarak görmemiz gerekir. Muharrem ayı değerli dedelerimizin ve müftümüzün de ifade ettiği gibi insanlık tarihiyle özdeş bir aydır. Dünya insanlık tarihinde önemli gün ve olayların hep Muharrem ayına taalluk ettiğini, isabet ettiğini görüyoruz. On peygamberimize on mucizenin gelmesi hep bu Muharrem ayında olmuştur. Muharrem’in 12. Günü Eşref Dede’nin de ifade ettiği gibi Zeynel Abidin(r.a)’in yaşaması ve Peygamberimizin soyunun devam etmesi bizim içinde ayrıca müjdeleyici bir unsurdur. Bunun da kıymetini sevgi, merhamet olarak görüp değerlendirmemiz gerekir. Burada özellikle Zeynel Abidin Vakfı olsun, Cem Vakfı olsun ve Hacı Bektaş Veli Vakfı olsun dedelerimizin, devlet ricalinin, sivil toplum örgütlerinin birlik beraberlik içerisinde olması buradaki muhabbetin ve bereketin arttırılması demektir” diye konuştu. 

Son olarak konuşan Malatya Valisi Mustafa Toprak’ta, Muharrem ayının birçok güzelliği içerisinde barındırdığını belirterek, “Muharrem ayı güzellikleri de içerisinde barındırıyor. Ama öyle bir kor ateşi de içindeki hepimizin yüreğini, gönlünü, 680 yılında yakan ve bugüne kadar insanlık tarihinde hiçbir şekilde bu haince ve barbarca, vahşice bir katliamı görmediğimiz Hz. İmam Hüseyin efendimizin ve 72 tane Ehl-i Beyt’imizin şehit edilmesine Muharrem ayında şahit olduk. Ama biz bir kez gönlümüzü yakan bu acılarla birlikte diyoruz ki, evet 680 yılında ifade ettiğimiz gibi o kor ateşi gönlümüzü, yüreğimizi ne kadar yaktıysa, biz onu ruhumuzda, benliğimizde yaşıyoruz, ama bugün dışarıya onu o kor ateşi sevgi, güzellik, barış, kardeşlik ve insanlığın birlik ve beraberliğini oluşturan yüca değerlerle birlikte dışarıya sevk ediyoruz. Güzellik de burada diye düşünüyorum. Evet Muharrem ayında saklı o gönlümüzü ve yüreğimizi yakan acı ama, bugün Allah’a şükrediyoruz ki hep birlikte o olay bizi birbirimize bağlıyor. Bizi bir ve beraber yapıyor. Bizi iri yapıyor, diri yapıyor ve bir ve beraber yapıyor. Onun için o kor ateşin sevgiye ve kardeşliğe dönüştüğünü ve dönüştürmekten büyük bir memnuniyet duyduğumuzu ve bunu yaşadığımızı ifade ediyoruz” dedi. 

Vali toprak’ın yaptığı konuşmanın ardından yapılan dua ile birlikte programa katılanlara aşure ikramı yapıldı. 

zeynel_abidin

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın