24.07.2024 - Beydağı Haber Ajansı Malatya Haberleri

Chia Şehir Efsanesi Mi ?

Chia Şehir Efsanesi Mi ?

Türkiye’de  şu an oldukça popüler olan Chia tohumunun mucizesi gerçek mi yoksa  şehir efsanesi mi? Her yıl bir bitki veya meyve şarlatanlar tarafından moda zayıflama ürünü olarak çıkartılmaktadır.Şunu da belirteyim bir ayağım Avrupa’da belirtmeliyim ki orada chia modası yoktur. Chia tohumunun sağlığımız üzerindeki etkileri, kimlerin kullanması uygun değildir, günlük tüketim miktarı ne olmalıdır, gerçekten zayıflatıyor mu? vb.. merak edilen birçok soruya bilimsel cevap  vermek istiyorum:

Nedir bu Chia tohumu?

Salvia Hispanica yani nane ailesinin cinsidir.Chia tohumu; %25-30 oranına yağ içerir, bu içeriğin büyük kısmı omega-3’tür. Yaklaşık %20 oranında bitkisel protein, %20 oranında ise lif içerir.

Chia Tohumu Mucize Değildir

Yaklaşık 2 yemek kaşığı dolusu kadar Chia tohumu; günlük lif ihtiyacının  %40’ını;(11 gr.), kalsiyum ihtiyacının %18’ini, magnezyum ihtiyacının ise %30’unu karşılar. Bu miktarda 5 gram omega-3; 4 gram protein içerir. Ancak içerdiği omega-3 ve protein bitkisel yapıda olduğundan ötürü vücutta çok verimli kullanılamaz.

Chia Tohumu Nasıl Kullanılır?

Salatalara, soslara ve sebze yemeklerine ilave edilebilir. Su ve sütte şişerek jelleştiği için puding yapılabilir. Yumurta akı yerine bazı tariflerde kullanılabilir.

Chia Tohumu Gerçekten Zayıflatıyor Mu?

Ülkemizde bazı sözde uzmanlar tarafından mucize olarak gösterilse de, Dünya üzerinde yapılmış olan bilimsel çalışmalara göre zayıflama üzerinde kanıtlanmış bir etkisi bulunmuyor. Hatta yüksek kalorili olduğundan  kullanım miktarına dikkat edilmemesi kilo almaya bile yol açabilir. Ayrıca Chia Tohumu ile ilgili Amerika’da 12 hafta boyunca günde 50 gram Chia tohumu tüketen kişilerde zayıflama üzerinde herhangi bir etkisine rastlanmadığı gerçeği söz konusudur.

Tokluk süresini uzattığına dair veriler olsa da, bilim adamları tok tutma etkisinin lif içeriğine bağlı olduğunu, bu nedenle meyve sebzelerden zengin bir beslenme tarzının da aynı derecede tokluk yaratacağını düşünüyor.

Chia Tohumundaki Omega-3 Kalp Sağlığını Gerçekten Koruyor Mu?

Kalp sağlığını koruyan ve geliştiren omega-3 formu EPA ve DHA’dır. Oysa Chia tohumunda ALA adını verdiğimiz bitkisel formu bulunur. ALA’nın sadece %10-15 civarı EPA ve DHA’ya dönüşebilir. Chia tohumu tüketiminin DHA miktarını etkilemediği bilimsel çalışmalarca saptanmıştır. Bu nedenle de bilim adamları Chia tohumunun kaliteli bir omega-3 kaynağı olarak gösterilmesine karşıdır. Çünkü içerik olarak ne kadar yüksek oranda omega-3 içeriyor gibi gözükse de, vücutta kullanımı aynı yeterlilikte değildir. Özetle; Chia tohumunun balıkta yer alan omega-3’ün kalitesine ulaşma imkanı yoktur.

Kimler Chia Tohumu Tüketmemeli?

Chia tohumu; kan sulandırıcı ilaç kullanan kişilerin ve ilaç kullanan yüksek tansiyon hastalarının doktor ve diyetisyene danışmadan kullanmaması gerekir. Yutma güçlüğü ve alerjik astımı olan kişilerin Chia tohumunu kuru olarak tüketmesi tıkanma ve nefes alamama gibi anaflaktik  probleme yol açacağından ötürü tüketmelerini önermiyorum.

Dünya Sağlık Örgütü günlük 25 gr.lif almamızı öneriyor.Fazlası bağırsaklardan mineral emilimini engelliyor.Şimdi 2 yemek kaşığı chia tohumu 11 gr. lif içermektedir.Diğer yiyeceklerden de lif aldığımıza göre chia tek lif kaynağımız olmuyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın