22.04.2024 - Beydağı Haber Ajansı Malatya Haberleri

19 Mayıs tatil olacak mı? 18 Mayıs’ta okullar yarım gün mü?

19 Mayıs tatil olacak mı? 18 Mayıs’ta okullar yarım gün mü?

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı sebebiyle okullar tatil olacak mı? Perşembe gününe rastlayan 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla okullar tatil edilecek mi? 18 Mayıs’ta okullar yarım gün mü? İşte ayrıntılar..  

Bu yıl perşembe gününe rastlayan 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla okullar bir günlük resmi tatil yapacak. Peki 18 Mayıs yarım gün olacak mı? Milli Eğitim Bakanlığı’ndan bu konuda henüz bir açıklama yapılmadı. Önceki yıllarda 19 Mayıs’tan sonraki gün de tatil oluyordu ancak 20 Mayıs’ın tatil olup olmayacağı henüz netlik kazanmadı. Aksi yönde bir açıklama yapılmadığı takdirde 20 Mayıs cuma günü okullarda eğitim öğretim devam edecek.

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı 

Gençlik ve Spor Bayramı, her yıl 19 Mayıs tarihinde kutlanan, Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin millî bayramıdır. 19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal Atatürk Bandırma Vapuru ile Samsun’a çıkmıştır ve bugün İtilaf Devletleri’nin işgaline karşı Türk Kurtuluş Savaşı’nın başladığı gün kabul edilir. Atatürk bu bayramı Türk gençliğine armağan etmiştir.

Tarihçe

Gençlik ve Spor Bayramı, ilk defa 24 Mayıs 1935’te “Atatürk Günü” adı altında kutlanmıştır. Beşiktaş’ın girişimleriyle Fenerbahçe Stadı’nda kutlanan bu ilk 19 Mayıs, Galatasaray ve Fenerbahçeli yüzlerce sporcunun da katılımıyla bir spor günü haline gelmiştir. Bu organizasyondan bir süre sonra gerçekleşen Spor Kongresi’nde söz alan Beşiktaş Kurucu Üyesi Ahmet Fetgeri Aşeni kutlanan Atatürk Günü’nün tüm gençliğe mal edilebilmesi için “19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı” adı altında her yıl yapılmasını teklif etmiştir.  Kongrede oylanan bu öneri kabul edilmiş ve Atatürk’ün de onayıyla yasalaşmıştır.  20 Haziran 1938 tarihli kanunla “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kutlanan bu ulusal bayramın adı 12 Eylül Darbesinden sonra “Atatürk’ü Anma , Gençlik ve Spor Bayramı” adını almıştır.

Kutlamalar

Her yıl 19 Mayıs günü Atatürk’ü Anma , Gençlik ve Spor Bayramı Türkiye’nin dört bir yanında spor gösterileri ve törenlerle kutlanır. Üzerinde “Gençlikten Atatürk Sevgisiyle Cumhurbaşkanına” yazan ve “Sevgi Bayrağı” olarak adlandırılan dev bir bayrak Kurtuluş Yolu’ndaki Tütün İskelesi’nden karaya çıkarılarak Samsun valisine verilir. Daha sonra bayrak, Cumhurbaşkanına sunulmak üzere genç atletlere teslim edilir. Samsun’dan yola çıkarılarak Amasya, Tokat, Sivas, Erzincan, Erzurum, Kayseri, Nevşehir, Kırşehir ve Kırıkkale’den sonra, 19 Mayıs törenlerinde, Ankara’da Cumhurbaşkanına sunulur.

KAYNAK : http://www.haber7.com/guncel/haber/1944875-19-mayis-tatil-olacak-mi-18-mayista-okullar-yarim-gun-mu?wr=1

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın