21.05.2024 - Beydağı Haber Ajansı Malatya Haberleri

2016 KPSS sınav giriş yerleri açıklandı mı?

2016 KPSS sınav giriş yerleri açıklandı mı?

KPSS 2016 sınavı 22 Mayıs pazar günü gerçekleştirilecek. Devlet memuru olmak isteyen adayların ter dökeceği KPSS’nin sınav giriş yerleri ne zaman açıklanacak? Sınava girecek adaylar merakla sınav giriş yerlerinin açıklanmasını bekliyorlar. Peki KPSS sınav giriş yerleri ne zaman açıklanacak? İşte detaylar.. 

22 Mayıs 2016 günü gerçekleştirilecek olan Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) giriş yerleri henüz açıklanmadı. ÖSYM tarafından gerçekleştirilen sınavların giriş yerleri genel olarak bir hafta öncesinde açıklanıyor. 2016 KPSS Lisans sınava yaklaşık bir hafta kala sınava girecek adaylar merakla sınav giriş belgelerinin yayınlanmasını bekliyorlar. Şu an için ÖSYM’nin sitesinde KPSS sınav giriş belgesiyle ilgili bir duyuru yapılmadı. Ancak KPSS sınav giriş belgeleri ÖSYM’nin web adresi https://ais.osym.gov.tr/ üzerinden açıklanır açıklanmaz aşağıdaki bağlantıya tıklayarak KPSS sınav giriş belgesine ulaşabilirsiniz.

2016 KPSS SINAV GİRİŞ BELGESİ ALMAK İÇİN TIKLAYIN 

ÖSYM’nin resmi web sitesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, 2016 Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) Lisans Başvuru tarihleri kamuoyuna şu şekilde duyurulmuştu:

2016 Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) lisans düzeyinde 22 Mayıs 2016 ve 29 Mayıs 2016 tarihlerinde, sabah ve öğleden sonra uygulanacaktır.  Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT), MEB öğretmen atamalarına katılacak öğretmen adayları için alanlarına bağlı olarak 24 Temmuz 2016 tarihinde yapılacaktır. Diyanet İşleri Başkanlığında din hizmetlerinde görev almak isteyenlerin katılacakları Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT), 6 Kasım 2016 tarihinde yapılacaktır.

Sınava başvurular,17-31 Mart 2016 tarihleri arasında yapılacaktır.

Adayların tümü, 22 Mayıs 2016 tarihinde sabah oturumuna girmek zorundadır. Adaylar diğer oturumlardan hangilerine gireceklerine kendileri karar vereceklerdir.

Sınava, lisans programlarından mezun olanlar ile sınava başvuru sırasında mezun durumda olmayan ancak sınavın geçerlik süresi (iki yıl) içinde lisans düzeyinde mezun olabilecek durumda olan adaylar başvurabilecektir. Koşullardan herhangi birine durumunun uymadığı tespit edilen adaylar, KPSS’ye alınmış olsalar bile bu sınav sonucu ile elde ettikleri hiçbir haktan yararlandırılmazlar.

Bir lisans (dört veya daha fazla yıllık yükseköğretim) programından 31 Mart 2016 tarihi itibarıyla mezun olmamış olmak koşuluyla; önlisans (iki yıllık meslek yüksekokulu ve iki yıllık açıköğretim) ve ortaöğretim (lise ve dengi meslek lisesi) mezunları ile bu kurumlardan mezun olabilecek durumda olanlar 22-23 Ekim 2016 tarihlerinde yapılacak olan sınava gireceklerdir. Bir lisans programından 31 Mart 2016 tarihi ve öncesinde mezun olanlar, KPSS’ye lisans düzeyinden girmek zorundadır. Bir lisans programından31 Mart 2016 tarihinden sonra mezun olacaklar ise mezuniyet durumlarını göz önünde bulundurarak, KPSS’ye lisans düzeyinden veya ortaöğretim/ön lisans düzeyinden girebileceklerdir.

Adayların birden fazla öğrenim düzeyinde KPSS’ye girmeleri mümkün değildir. 22-23 Ekim 2016 tarihlerinde yapılacak KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans sınavıyla ilgili kılavuz ayrıca hazırlanacak ve adaylara duyurulacaktır.2016-KPSS Lisans’a son başvuru tarihi olan31 Mart 2016 tarihi itibarıyla lisans diploması almaya hak kazanmış adaylar, ön lisans veya ortaöğretim düzeyinde yapılacak sınava başvuramazlar.

Bu sınavın sonuçları, Millî Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmen kadrolarına yapılacak atamalarda da kullanılacaktır. Öğretmen kadroları için bu sınava başvuran adaylar, sınavın Genel Yetenek-Genel Kültür ile Eğitim Bilimleri oturumlarına ve alanlarına bağlı olarak 24 Temmuz 2016 tarihinde yapılacak ÖğretmenlikAlan Bilgisi Testine (ÖABT) katılmak zorundadır. 2016 yılında ÖSYM tarafından yapılacak ÖABT sınav alanlarına Okulöncesi Öğretmenliği alanı da eklenmiştir.

Sınava katılmak isteyen adaylar, Kılavuz ile Aday Başvuru Formuna, başvurma süresi içinde ÖSYM’nin http://www.osym.gov.tr  internet adresinden ulaşacaklardır. 2016-KPSS Lisans Kılavuzunda ayrıntılı bilgiler yer almakta olup sınava başvuracak adayların bu kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir.

Adaylara saygıyla duyurulur.

KAYNAK : http://www.haber7.com/egitim/haber/1940241-2016-kpss-sinav-giris-yerleri-aciklandi-mi?wr=1

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın