26.05.2024 - Beydağı Haber Ajansı Malatya Haberleri

5 adımda tırnak yemeye son!

5 adımda tırnak yemeye son!

Tırnak yemek kadar sinir bozucu bir alışkanlık daha yok. Hiçbir sebep olmaksızın,kendini bir anda istem dışı bir şekilde tırnaklarını kemirirken bulabilirsin. Dahası, bu garip alışkanlığına bağlı olarak ciddi cilt hastalıkları, enfeksiyonlar ya da inflamasyon meydana gelebilir. Tırnaklar fazla yendiğinde elde yaralar ve kalıcı hasarlar da meydana gelebilir. Mesele şu ki, aslında iki tür tırnak yeme alışkanlığı bulunuyor. Bazı insanlar için anlık bir hata olarak karşımıza çıkarken, bazı insanlar için yaşantıyı rahatsız eden, endişe verici şekilde klinik boyutlara varabilen bir vaka olabiliyor.

Her ne şekilde olursa olsun, tırnak yemeyi bırakmak önemli. Eğer sende de tırnak yeme alışkanlığı mevcutsa, bu 5 yöntem sayesinde bu derdinden sıyrılabilirsin.

1- Acı oje al

Farkında olmadan sürekli tırnaklarını yiyenler için, acı oje iyi bir tercih. Tadının kötü olması sayesinde bu alışkanlığını bırakmanda acı ojeler oldukça yararlı olacak. Tırnaklarını yediğinin farkında olmadığın zamanlarda, ağzına gelen kötü tat, bu durumun farkında olmanı sağlayacak.

2- Manikür yaptır

The American Academy of Dermatology, tırnak yeme konusunda bazen tek ihtiyacının lüks ve güzel bir yardımcı olacağını belirtiyor. Eğer tırnakların mükemmel bakımlı olursa, estetiğe zarar vermemek için tırnaklarını daha az yemeye gayret edersin.

3- Stresle savaşta yöntem değiştir

Eğer gergin bir insansan, gerilimin yükseldiği zamanlarda kendini tırnak yerken bulabilirsin. Örneğin, önemli bir işi yetiştirmen gerektiği aklına geldiğinde, ağzınla bir şeyler yapmak zorundaymışsın gibi bir hisse kapılabilir ve tırnaklarını kemirmeye başlayabilirsin. Bu gibi durumlarda elini ağzına götürmek yerine dizlerinin üzerine koyabilirsin. Bu şekilde, strese karşı geliştirdiğin tepkinin şeklini değiştirmiş olursun. Derin nefes alışverişi de bir diğer strateji. Ayrıca, tırnaklarını yememene karşılık kendine ödüller de verebilirsin.

4- Beklentilerini değiştir

Tırnak yiyen insanlar, genellikle mükemmelliyetçi insanlardır. Fakat kendini fazla zorlaman, asla yeteri kadar yapamadığın hissine kapılmana neden olabilir. Bu durumlar, tırnak yeme alışkanlığını tetikler. O yüzden, beklentilerini tekrar gözden geçirmen gerekebilir. Belki de kendine fantastik hedefler koyuyor ve asla başaramayacağın şeyler için çırpınıyorsun. Ya da kendine yeterli krediyi tanımıyorsun.

5- Uzman yardımı al

Bazı zamanlarda, ne yaparsan yap kendini durduramazsın. Eğer bu alışkanlığın psikolojik bazı sorunlarla, örneğin anksiyete bozukluğu ile ilgiliyse, uzman yardımı alman gerekecektir. Eğer bu durum günlük yaşamını mahvediyorsa, hemen bir randevu al. Anksiyete ya da obsesif kompulsif bozukluk üzerine uzmanlaşmış birçok kişi bulabilirsin. Onların yardımıyla da bu alışkanlığından kurtulman mümkün.

KAYNAK : http://www.haber7.com/saglikli-yasam/haber/1946134-5-adimda-tirnak-yemeye-son?wr=1

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın