22.02.2024 - Beydağı Haber Ajansı Malatya Haberleri

ALES soru ve cevapları açıklandı mı? 2016 ALES sınav sonuçları!

ALES soru ve cevapları açıklandı mı? 2016 ALES sınav sonuçları!

ALES ilkbahar dönemi sınavı dün gerçekleştirildi. 8 Mayıs 2016 saat 9.30’da gerçekleştirilen sınavda yüksek lisans ve ya akademik kariyer yapmak isteyen adaylar ter döktü. Peki 2016 ALES sınavı soru ve cevapları ne zaman açıklanacak? ALES ilkbahar dönemi sınav soru ve cevapları henüz açıklanmadı. ÖSYM birkaç senedir uygulamaya koyduğu soruların yüzde 10’ununu yayınlama tutumundan 2016 YGS sınavında vazgeçmiş, 2016 YGS sınavının tüm soru ve cevaplarını açıklamıştı. Şimdi ALES sınav soru ve cevaplarının tamamının açıklanıp açıklanmayacağını merak konusu oldu. Ancak bu konuyla ilgili henüz bir açıklama yapılmadı. ALES sınav soru ve cevapları açıklanır açıklanmaz aşağıdaki bağlantıya tıklayarak 2016 ALES ilkbahar dönemi sınav soru ve cevaplarına haberimizden ulaşabilirsiniz. 

ALES SINAV SORU VE CEVAPLARI İÇİN TIKLAYIN

ALES SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

ÖSYM’nin resmi sitesinde yer alan ÖSYM sınav takvimine göre 2016 ALES İlkbahar dönemi sınav sonuçları 25 Mayıs 2016 tarihinde açıklanacak. ALES İlkbahar dönemi sınav sonuçları ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr/ adresi üzerinden öğrenilebilecek. ALES İlkbahar dönemi sınav sonuçları açıklanır açıklanmaz aşağıdaki bağlantıya tıklayarak ALES sınav sonuçlarına ulaşabilirsiniz. 

2016 ALES İLKBAHAR DÖNEMİ SINAV SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) 78 sayılı Yükseköğretim Kurumları Öğretim Elemanları Kadroları Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye, 5538 sayılı Kanunla eklenen Ek Madde 8 uyarınca, yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına yapılacak atamalarda, ülkemizde lisansüstü eğitime girişte, yurt dışına lisansüstü eğitim için gönderilecek adayların seçiminde ilgili kurumların kullanacakları puanları veren bir sınavdır. Sınavda alınan puanlar, istenildiğinde bu amaçlar için ilgili kurumlara adaylar tarafından verilmektedir.

ALES’e kimler başvurabilir?

Sınava; bir lisans programından mezun olabilecek durumda bulunanlar, lisans programını bitirenler ile denklik belgesi almış olmak kaydıyla yurt dışında lisans eğitimi görmüş olanlar başvurabilirler. 

ALES kaç sorudan oluşur?

Sınavda sayısal ve sözel bölümden oluşan testler uygulanmaktadır. Sınav saat 09.30’da başlayacak ve cevaplama süresi 150 dakika (2,5 saat)dır. Sınav, 81 il merkezi ile Lefkoşa’da (sadece İlkbahar Dönemi Sınavı) ve Bişkek’te (Kırgızistan) yapılmakta, Bişkek’te sınav Türkiye saatiyle 09.30’da başlamaktadır. 

ALES sınav puanı kaç yıl geçerli?

ALES sınav sonuçları, açıklandığı tarihten itibaren üç yıl süreyle geçerlidir. 

ALES sınavıyla ilgili detaylı bilgiye ulaşmak için tıklayın

ALES ilkbahar dönemi sınavı dün gerçekleştirildi. 8 Mayıs 2016 saat 9.30’da gerçekleştirilen sınavda yüksek lisans ve ya akademik kariyer yapmak isteyen adaylar ter döktü. Peki 2016 ALES sınavı soru ve cevapları ne zaman açıklanacak? ALES İlkbahar dönemiyle ilgili detaylı bilgi haber7.com’da..

KAYNAK : http://www.haber7.com/egitim/haber/1938586-ales-soru-ve-cevaplari-aciklandi-mi-2016-ales-sinav-sonuclari?wr=1

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın