21.05.2024 - Beydağı Haber Ajansı Malatya Haberleri

Alışveriş bağımlılığı ciddi bir akıl sağlığı sorunu Malatya Haberleri

Alışveriş bağımlılığı ciddi bir akıl sağlığı sorunu Malatya Haberleri

İngiltere’de “Action on Addiction” adlı bağımlılara yardım örgütü uzmanlarından Claire Clark birçok kişinin alışveriş bağımlılığını (oniyomani) daha az önemli bir bağımlılık olarak gördüğünü ancak bunun geleneksel olarak tehlikeli olarak kabul edilen bağımlılıklar kadar yıkıcı olabileceğini kaydetti. Clark, alışveriş bağımlısı olduğunu düşünen kişilerin profesyonel yardım almaları gerektiğini söyledi.

Son 20 yılda artış gösterdi

BBC Türkçe’nin haberine göre; uzmanlar, alışveriş bağımlılığını ihtiyaca ya da alım gücüne bakmadan para harcama para harcama alışkanlığı olarak tanımlıyor. Alışveriş bağımlıları, el çantası gibi belli ürünlere odaklanabildikleri gibi, genel olarak her türlü alışverişe düşkün de olabiliyor. Hannover Tıp Fakültesi tarafından yakın bir zaman önce yapılan bir araştırma yetişkinlerin yüzde yedisinin bir şekilde alışveriş müptelası olduğuna işaret ediyor. Avrupa ve Amerika’da alışveriş bağımlılarının sayısının özellikle son 20 yılda arttığı belirtiliyor.

Hayatları mahvediyor

Clarke, “Kapı aynı yere çıkıyor. Bir madde alarak, ya da bir davranışta bulunarak ruh halinizi değiştirmek istiyorsunuz. Bazıları alışveriş alışkanlığını dışarıda tutabilir. Ama bu ciddi bir akıl sağlığı sorunudur. İnsanları büyük borçların altına sokabilir, hayatlarını mahvedebilir ve yakınlarından uzaklaştırabilir. Şüphesiz fiziksel etkileri uyuşturucu ya da alkol bağımlılığının etkileriyle kıyaslanamaz ancak özünde alışveriş bağımlılığı, kumar, iş ve seks bağımlılığı gibidir” dedi.

KAYNAK : http://www.kadinvekadin.net/alisveris_bagimliligi_ciddi_bir_akil_sagligi_sorunu.html

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın