16.04.2024 - Beydağı Haber Ajansı Malatya Haberleri

Aort damarı yırtılması ile ilgili bilinmesi gerekenler

Aort damarı yırtılması ile ilgili bilinmesi gerekenler

Geçtiğimiz günlerde, sevilen sanatçı Oya Aydoğan’ın hayatını kaybetmesi nedeniyle gündeme gelen Aort Damar Yırtılması (tıbbi adıyla aort disseksiyonu), beklenmedik bir durum olduğu için önceden pek fazla bir belirti vermiyor.

Teşhis edildiğinde ise hastaların yaklaşık yarısı hayatını kaybedebiliyor. Sanatçının ölümünden sonraki süreçte, halk arasında hastalıkla ilgili yanlış bilgiye dayalı korkuların olduğunu gözlemlediğini dile getiren Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Hakan Gerçekoğlu önemli bilgiler verdi.

Yüksek tansiyonlular ve tiryakiler dikkat

Boğaza bir yiyecek kaçması nedeniyle öksürmek, eğer kişinin damarları sağlıklı ise aort damar yırtılmasına sebep olmaz. Fakat aort damarının bazı kısımlarında doğuştan gelen gelişim bozuklukları, ana atar damarlarda ‘anevrizma’ olarak tabir ettiğimiz balonlaşma veya damar sertliğine bağlı damar yapısında bozulma bulunuyorsa, ani kan basıncı yükselmeleri, damarın zayıf kısmından yırtılmasına neden olur. Öksürmek, hapşırmak, ani travmalar gibi nedenler bu basıncın yükselmesine neden olurlar. Yüksek tansiyon hastaları ve sigara kullananlar daha fazla risk altındadırlar.

Belirtisi sırt ağrısı olabilir

Damarınızın zayıflayan kısmı bir balon gibi patlamaz. Damar tabakalardan oluşmuş bir yapıdır. Yırtılma önce iç tabakadan başlar. Hastalar genellikle “yırtılma hissi” şeklinde bir ağrı tarif ederler. Yırtılmanın yerine göre sırt ve göğüs ağrısı olur. Fakat ağrı görülmeyen yırtılmalar da mevcuttur. Yırtılma sonrası kanamaya bağlı olarak ani tansiyon düşmesi ve bayılma görülebilir.

Tetkik yapılmadan anlaşılmaz

Eğer aort damarınızda anevrizma oluşmuşsa neredeyse cerrahi sınırlara gelmiş olsa da bunu tetkik yaptırmadan anlamanız mümkün değildir. Pek çok hastada bu durum başka rahatsızlıklarla ilgili tetkik yaptırırken ortaya çıkar. Rutin kontroller bu nedenle oldukça önem taşır. Her yıl yaptıracağınız Ekokardiyografi ve tüm batın ultrasonu ile aort damarınızda bir genişleme olup olmadığını takip edebilirsiniz. Ayrıca kötü yaşam alışkanlıklarınızdan kurtulmanız ve tansiyonunuzu kontrol altında tutmanız, damar sağlığınız açısından son derece önem taşır.

KAYNAK : http://www.kadinvekadin.net/aort_damari_yirtilmasi_ile_ilgili_bilinmesi_gerekenler.html

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın