14.06.2024 - Beydağı Haber Ajansı Malatya Haberleri

Bölgemizin Turizm Potansiyelini Hareketlendirecek Kıymetli Bir Yatırım

Bölgemizin Turizm Potansiyelini Hareketlendirecek Kıymetli Bir Yatırım

AK PARTİ MİLLETVEKİLİ AHMET ÇAKIR, RESTORE EDİLEN TARİHİ YEŞİLYURT KONAKLARINI İNCELEDİ

“Bölgemizin Turizm Potansiyelini Hareketlendirecek Kıymetli Bir Yatırım”

AK Parti Malatya Milletvekili Ahmet Çakır, Yeşilyurt Belediyesi tarafından restorasyonu yapılan Tarihi Yeşilyurt Konaklarındaki çalışmaları yerinde inceledi. Milletvekili Çakır, ecdat yadigârı tarihi eserlerin gelecek kuşaklara taşınmasının kentin tarihsel ruhunun muhafaza edilmesi açısından önemli olduğunu söyledi.

BAŞKAN ÇINAR, MİLLETVEKİLİ ÇAKIR’A RESTORASYON ÇALIŞMALARINI ANLATTI

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Yeşilyurt’un eski yerleşim yerlerinden olup, doğal ve tarihi güzellikleriyle farklı bir atmosfere sahip Çırmıhtı Hıroğlu Mahallesinde ki Lezzet Caddesi’nde bulunan Tarihi Yeşilyurt Konakları başta olmak üzere ilçenin farklı bölgelerindeki tarihi eserlerin korunması ve muhafaza edilmesine yönelik sürdürülen hizmetler hakkında AK Parti Malatya Milletvekili Ahmet Çakır’a geniş kapsamlı bilgiler paylaştı.

“YEŞİLYURT’UMUZUN GİZLİ KALMIŞ ZENGİNLİKLERİNİ ÖN PLANA ÇIKARTACAĞIZ”

Yeşilyurt’ta ki tarihi eserlerin gelecek kuşaklara taşınması adına ciddi yatırımlar yaptıklarını ifade eden Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, “Malatya’mızın ve Yeşilyurt’umuzun tarihsel kimliğini korumak, muhafaza etmek ve gelecek kuşaklara taşınmasını sağlamak adına tarihsel niteliklere sahip cami, köprü, konak ve çeşme gibi mekânların restorasyonlarına büyük önem veriyoruz. Bu tür tarihi alanları aslına uygun olarak restora ederek iç ve dış turizme kazandırmayı hedefliyoruz. Doğal ve tarihi zenginliklerinin yanı sıra yöresel yemekleri, kahvaltılıklarıyla birlikte misafirperver ve güler yüzlü insanlarımızın refah içerisinde yaşadığı, yılın her mevsiminde yoğun bir ziyaretçi akınına uğrayan Çırmıhtı’mızın tarihsel ruhunun korunmasına özen gösteriyoruz. Hıroğlu mahallemiz Lezzet Caddesinde yer alan Tarihi Yeşilyurt Konaklarını Butik Otel, Kent Belleği, Gastronomi Müzesi, Yeşilyurt Mutfak Sanatları, yöresel ürünlerin hem tanıtımı hem de satışının yapıldığı mekânlar ve Millet Kıraathanesine dönüşümünü sağlamak adına çalışmalarımız tüm hızıyla sürmektedir. Burada 13 adet tarihi evimizi kamulaştırdık, kuruldan gerekli izinleri aldıktan sonra aslına uygun olarak restorasyonuna hız verdik. Tarihi Konaklarımızı farklı bir bakış açısı ve yapısal dönüşümle yeniden hizmete sunduğumuzda bu bölgemiz turizmde cazibe merkezi hüviyetine kavuşacaktır.Semt Konaklarımızda hünerli bayanlarımızın yaptıkları el emeği göz nuru eserleri buralarda tanıtımını yapacağız. Bölgemize özgü, damaklarda farklı lezzetler bırakan yöresel ürünlerimizi bu konaklarımız aracılığıyla daha geniş kesimlere ulaştırmış olacağız. Konaklarımızı sadece müze olarak değil içerisinde gündelik hayatın hızlı yaşandığı canlı konaklar olarak yerli ve yabancı turistlerin hizmetine sunacağız. Gezginler, gurmeler ve turistler buraya akın ederek, bölgemizin eşsiz güzelliklerini, kadim medeniyetini ve tarihimizi yakından görme fırsatına ulaşacaklar. Yeşilyurt’umuzun gizli kalmış tüm zenginlikleri bu tür yatırımlarla ön plana çıkacaktır. Büyük önem verdiğimiz kentsel tasarım projemiz kapsamında eski Yeşilyurt Belediye Binamızı Tekstil Müzesine dönüştüreceğiz. Yeşilyurt’umuzun tarihsel ruhu, örf, adet, gelenek ve göreneklerini daha fazla kesime ulaştırmak adına restorasyon çalışmalarımıza ayrı bir önem vermekteyiz. Belediye hizmetlerimize gösterdiği ilgi ve desteklerinden dolayı Milletvekilimiz Sayın Ahmet Çakır’a ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum.”diye konuştu.

“TARİHSEL VE KÜLTÜREL DEĞERLERİN YAŞATILMASI BÖLGEMİZİ HAREKETLENDİRECEK”

Yeşilyurt Belediyesinin tarihsel yapıların korunması noktasında hassas ve duyarlı bir yaklaşım sergilediğini dile getiren AK Parti Malatya Milletvekili Ahmet Çakır ise, “ Doğal ve tarihi güzelliklerini içerisinde barındıran Çırmıktı’mızın bu zenginliklerinin korunması önemlidir. Yeşilyurt Belediyemiz tarafından satın alındıktan sonra restore edilen tarihi konaklarımızın aslına uygun olarak restore edilmesi çok değerli ve anlamlıdır. Yeşilyurt Belediye Başkanımız Mehmet Çınar ve ekibini, ilçemizin dokusunu korumak adına ortaya koyduğu hassas ve duyarlı çalışmalardan dolayı tebrik ediyorum. Tarihi Konaklarımızın farklı fonksiyonel alanlara dönüştürülerek turizme kazandırılacak olmasından büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Kendi içerisinde farklı değerler barındıran, kültürel ve tarihi hayatımızda özel bir konumda olan tarihi binalarımızı Yeşilyurt’a yakışır şekilde düzenlemek tarihsel kimliğin muhafaza edilmesi adına önem taşımaktadır. Yeşilyurt’umuzun farklı değere sahip yöresel yemeklerinin tanıtımı ve satışının yapılacağı mekânların olması bu bölgeye farklı değerler kazandıracaktır. Yeşilyurt’un var olan kültürünü ve değerlerini bu tür hizmetlerle yaşatmak ve gelecek nesillere taşınmasını sağlamak bölgemizin turizm potansiyelinin hareketlenmesine neden olacaktır. Belediyelerimizin bu tür hizmetlere öncelik tanıması, kültürel anlamda kalıcı işler yapmaları şehirlerimizin gelişimi açısından önem taşıyor. Burada emeği geçen herkesi en kalbi duygularımla tebrik ediyorum ve kutluyorum.” diye konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın