19.05.2024 - Beydağı Haber Ajansı Malatya Haberleri

Büyükşehir Belediyesi’nden tarıma büyük destek

Büyükşehir Belediyesi’nden tarıma büyük destek

27 BİN ADET  DUT FİDANI DAĞITILDI

Mecburi Belediyecilik hizmetlerinin yanı sıra Malatya ile ilgili her konuda çalışmalar gerçekleştiren Malatya Büyükşehir Belediyesi, tarım alanında da Malatya çiftçisine önemli destekler veriyor.

Geçtiğimiz yıl kurulan Tarımsal Hizmetler ve Muhtarlık İşleri Daire Başkanlığı tarafından başta ilçeler olmak üzere kırsal mahallelerde uygun tarımsal ürünlerin belirlenmesi, üretimde çeşitliliğin artırılması, uygun ürün ekimlerinin yapılması ve benzeri konularda eğitim seminerlerine devam eden Büyükşehir Belediyesi, şimdi de 27 bin adet ücretsiz dut fidanı dağıttı.

Daha önce Çiftçilik Kayıt Sistemi (ÇKS) bulunan vatandaşlardan alınan talep doğrultusunda en az 1 dönümlük dut bahçesi yapmak isteyenler başta olmak üzere vatandaşlara 12 bin adet kara dut, 15 bin de beyaz dut fidanı dağıtıldı.

31 Mart Çarşamba günü Büyükşehir Belediyesi otoparkında yapılan dut fidanı dağıtımına vatandaşlar büyük ilgi gösterdi. Ücretsiz olarak dağıtılan tüplü fidanlardan dolayı Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür eden vatandaşların bazıları fidanlardan dut bahçesi kuracaklarını söylerken, bazıları da mevcut bahçelerine ve evlerinin önüne dikeceklerini belirttiler.

Ercan Turan: Benzer projelerimiz devam edecek

Malatya Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler ve Muhtarlık İşlerinden sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Ercan Turan yapılan ücretsiz dut fidan dağıtımı ile ilgili bilgiler vererek, Büyükşehir Belediyesi olarak, benzer projelerin başka alanlarda da devam edeceğini söyledi.

Malatya Büyükşehir Belediyesi ile Orman Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen ortak proje çerçevesinde 27 bin adet dut fidanı dağıttıklarını kaydeden Turan, “Bakanlığımız tarafından bu yıl dut yılı ilan edildi. Biz de bakanlığımıza projelerimizi sunduk. Vatandaşlarımızdan başvurular alarak, en az bir dönüm bahçesi olan vatandaşlarımızın taleplerini değerlendirdik. 15 bin beyaz dut, 12 bin kara dut olmak üzere toplam 27 bin dut ağacını ilimiz ekonomisine kazandırıyoruz.

Tarımsal Projeler Daire Başkanlığımızın bu projelere benzer; badem, ceviz ve diğer ürünlere yönelik çalışmaları devam edecek. Amacımız tarım kenti olan Malatya’nın nitelikli, sertifikalı kaliteli tarım ürünlerine kavuşmasını sağlamak. Dutun kadim olarak yetiştiği yerlerden bir tanesi de Malatya. Dutun bir diğer özeliği de hiç ilaçlanmayan doğal olan ürünlerden birisi olması. Tarıma dayalı sanayinin önemli ürünlerinden biri olan dut; pekmezinden tutun da kurusuna kadar bir çok alanda kullanılabiliyor. Malatya halkına hayırlı olmasını diliyorum. Büyükşehir Belediye Başkanımız sayın Ahmet Çakır’ın bu yönde koyduğu vizyon çerçevesinde Malatya ekonomisine katkı sağlayacak bu tür projeleri yapmaya devam edeceğiz. Katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

MLT_2037

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın