24.06.2024 - Beydağı Haber Ajansı Malatya Haberleri

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba : Sayın Vali , Bu Deprem Sadece Akp’lileri Vurmuyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba : Sayın Vali , Bu Deprem Sadece Akp’lileri Vurmuyor

AĞBABA, PÜTÜRGE VE DOĞANYOL’U ZİYARET ETTİ

“TOKİ YER BEĞENMEDİĞİ İÇİN İNSANLARA EV YAPMIYOR”

 “SAYIN VALİ , BU DEPREM SADECE AKP’LİLERİ VURMUYOR”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba’dan valilikteki deprem değerlendirme toplantısına tepki; “Sayın vali , bu deprem sadece AKP’lileri vurmuyor.CHP’lileri, MHP’lileri vuruyor.Türk’ü de vuruyor, Kürt’ü de vuruyor.Deprem ayırmıyor, ama Malatya valisi toplantı yaparken ayrımcılık yapıyor” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Pütürge Merkezi ile Örmeli, Bakımlı, Çengelli,Tosunlu,Ormaniçi,Pazarcık,Balpınarı ve Çayköy Mahallelerini,Doğanyol merkezi ve Gökçe Mahallesi’ni ziyaret etti.Ağbaba ve beraberindekiler ziyaretleri esnasında 24 Ocak 2020 tarihinde meydana gelen ve üzerinden 10 ay geçen Elazığ Sivrice merkezli depremin yaralarının halen sarılmadığını söyleyen depremzedelerin haklı taleplerini dinlediler.

DEPREMZEDELER; “VATANDAŞ ÖLMÜŞ KİMSENİN UMURUNDA DEĞİL”

Pütürge Çayköy Mahallesi sakinleri, CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba’ya özetle; “Hayvan beslemek için yaylalarda kerpiç evler yaptık.Elektriği, suyu olmayan evler. Bu evler olduğu için biz hak sahibi olamıyoruz. Köyün içindeki evimiz ağır hasarlı olmasına rağmen ‘aynı ilçede başka eviniz var’ diyerek bizi mağdur ediyorlar. Yıkık evlerde oturmak zorunda kalıyoruz. 20 yıl önce yıkılmış ev  tapuda halen görüldüğü için hak sahibi olamayanlar var. Ağır hasarlı evde oturmayanlar Malatya’da kiralık ev tutup oturmaya başladılar. Haftada bir gelip hayvanların yemlerini verip gidiyoruz.Sadece bizim değil hayvanların bile psikolojileri bozuldu. Evlerinde derin çatlaklar olup gidecek yeri olmayanlar mecburen o evlerde oturmaya devam ediyorlar. Mahallelerde ev yapma işini TOKİ’ye vermişler,gelip bakıyorlar, ‘bizim iş makinelerimiz buraya girmez’ diyip gidiyorlar.Burası kırsal bir bölge. Madem yapmayacaksınız neden işi alıyorsunuz o zaman?100 Yıllık ağaçlarımızı kesip evin yerini hazırladık, ama çivi çakılmış değil. Vatandaş ölmüş kimsenin umurunda değil.”şeklinde konuştular.

BAHANE ÜRETMEYİN. OYALAMAYIN.BU KIŞ GÜNÜ İNSANLARI MAĞDUR ETMEYİN

 “Deprem olduğu günden itibaren bölgenin sorunlarını dinliyor, gündeme getiriyor, çözümü için çaba gösteriyoruz” diyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba, “ Amacımız bağcıyı dövmek değil, üzüm yemek. Sorunları çözmek.Bazı mesafeler kat edildi. Ancak bölgede TOKİ’den kaynaklı sorunlar yaşanıyor. ‘Mikser girmez, kepçe girmez’ diyip işten kaçılıyor. Amaç daha kolay olan toplu konut yapmak.Bir gerçeğimiz var, Pütürge ve Doğanyol düz bir alandaki yerleşim yerleri değil. Dağlık bölge.TOKİ yer beğenmediği için insanlara ev yapmıyor. Düz arazide ev yapayım diyor. Yetkililere sesleniyoruz, yapacaksanız gelin evleri yapın, halkı mağdur etmeyin. Bahane üretmeyin. Oyalamayın.Bu kış günü insanları mağdur etmeyin. 10 ayda 10 evden 1’i teslim edilmiş.Böyle bir pasifliği,tembelliği kabul edemeyiz.”ifadelerini kullandı.

DEPREMZEDELERİ ASLA YALNIZ BIRAKMADIK

Ağbaba konuşmasının devamında“Ben Malatya Milletvekiliyim. Tüm Malatya’nın hakkını hukukunu savunmak benim boynumun borcu.Pütürge’den Doğanyol’dan aldığımız oy belli. Ama biz oy verseniz de vermeseniz de sizlerin sesi soluğu olmak için çalışıyorum. Depremden sonra defalarca bu bölgeye geldim. Gücümüz yettiği kadar elimizden ne geldiyse destek verdik. Aşevleri,konteynırlar,çadırlar,giyip,gıda paketleri ile destek sunduk.Depremzedeleri hiçbir gün yalnız bırakmadık.”

VALİ VALİLİĞİNİ, SİYASETÇİ SİYASETÇİLİĞİNİ YAPACAK

Geçtiğimiz  günlerde Malatya Valiliği’nde yapılan ‘deprem değerlendirme toplantısı’ ile ilgili de konuşan CHP Milletvekili Veli Ağbaba; “Deprem sonrası günlerce mahalle mahalle, hatta ev ev dolaştık. İnsanların ihtiyaçlarının neler olduğunu, bölgeyi dolaşan biri olarak dile getirdik. Ona bile farklı bir şekilde yaklaştılar. Devlet hepimizin. Hükümetler değişir ama devlet bakidir. Devleti korumamız gerekir. Çayköy’de devlet denilince akla Pütürge Kaymakamlığı, Malatya Valiliği geliyor.Malatya Valisinin de devleti koruması lazım.Deprem toplantısı yapıyor. Kimlerle? AKP Milletvekili, İl başkanıyla. Başka siyasi parti yok mu? Hadi bizi çağırmıyorsun, Cumhur ittifakının milletvekili, il başkanını çağır.Sayın vali , bu deprem sadece AKP’lileri vurmuyor.CHP’lileri, MHP’lileri vuruyor.Türk’ü de vuruyor, Kürt’ü de vuruyor.Deprem ayırmıyor, ama Malatya valisi toplantı yaparken ayrımcılık yapıyor.Prensip olarak devletin yöneticileriyle polemiğe girmekten kaçınıyorum.Ama gözümüzün içine sokar gibi bir siyasi gibi, il başkanı gibi davranmasını da kabul etmiyorum. Devletin çivileriyle oynamayın. Vali bey gelip geçici. Devlet kalıcıdır.Valiliğin de devletin de itibarını sarsmaya kimsenin hakkı yok. Vali valiliğini yapacak, siyasetçi siyasetçiliğini yapacak” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın